Преди много години с един стар приятел обсъждахме смисъла на живота.
Той каза:
“Не мисля, че смисълът на живота е да се постигне определено ниво на външен успех.
Вярвам, че всъщност сме тук, за да придобиваме и да се наслаждаваме на различни видове преживявания.”
Разговорът ни се състоя преди около 15 години и оттогава тази идея остана в мен. Напомня ми на Дзен философията, защото преживяванията предполагат да се живее в настоящето, докато постиженията, свързани с външния успех са свързани с миналото или бъдещето. Четенето на тази конкретна статия е вид преживяване, но ти най-вероятно няма го приемеш за постижение… макар че прочитането на някои от по-дългите ми статии може да мине и за постижение. 😉
Ние сме социално обусловени да ценим постиженията и специалните събития повече от ежедневните преживявания. Денят на твоето дипломиране е по-важен от някой най-обикновен Вторник в средата на семестъра. Денят, в който си назначен на работа във фирмата или пък си повишен е по-важен от някой най-обикновен работен ден. Денят на сватбата ти е по-важен от деня, в който си гледал някой най-обикновен филм.
Постиженията и събитията със сигурност са преживявания също, но повечето ни преживявания не са постижения и събития. Най-вероятно ще прекараш по-голямата част от живота си в дни, в които не се случва нищо специално. Би било невероятно, ако твоите постижения възлизат на дори 1% от твоите преживявания. Чрез ефекта на насищането количеството на забележителните събития в живота ти ще намалява. Моментът, в който си изрекъл първата си осъзната дума е голямо постижение, но изричането на същата тази дума отново и отново години по-късно не е някакво съществено постижение. Независимо от това колко постигаш в живота си, най-вероятно ще продължаваш да възприемаш повечето от дните си като типични, нормални или рутинни.
След като ти предстои да прекараш по-голямата част от своето време в различни преживявания, вместо в различни постижения, тогава може би има смисъл да се фокусираш върху качеството на своите ежедневни преживявания, а не просто върху висотата на твоите постижения. Хубаво е да имаш един наистина фантастичен ден, в който да постигнеш нещо чудесно, но какво се случва с нормалното ти ежедневие?
Когато осъзнаеш, че по-голямата част от живота ти ще премине в нормални дни, а не в изключителни, може би ще получиш мотивация да повишиш общото качество на тези нормални дни.
В преследването на по-качествено нормално ежедневие, ето десет промени, които аз лично направих и които ми донесоха сериозни положителни резултати. Надявам се, че списъкът ще те провокира към други идеи, които да приложиш в практиката си. Във всички случаи цялостната концепция е много по-важна от моя специфичен списък с навици.
1. Ранен старт на деня
Миналата година успях на придобия навика да се събуждам в 5:00 сутринта. По-късно експериментирах с полифазно спане, но го спрях пет и половина месеца по-късно, тъй като почувствах, че не ми се отразява достатъчно добре.
Днес ставам от сън в 4:15 всяка сутрин, включително и през уикендите. Навремето бях нощна птица, но сега ми харесва положителния ефект от ранното ставане. Както можеш да се досетиш, първоначалната ми адаптация бе голямо предизвикателство, но веднъж усвоен, навикът да се става рано се оказа много лесен за поддържане.
Събуждането рано сутрин всеки ден ме кара да се чувствам енергичен, продуктивен и нащрек. Имам време и енергия да правя неща, които преди не можех да правя. Това се оказа една от най-въздействащите промени, които някога съм правил в живота си и тя ражда осезаеми резултати всеки ден.
Ако можех да се върна назад във времето и да придобия един нов навик в периода на 20-те години на моя живот, това щеше да е навикът – да ставам рано сутрин.
2. Физически упражнения
През годините съм правил най-различни физически упражнения. В момента първото нещо, което правя сутрин е да посетя фитнес залата за 60-90 минути. В три от дните през седмицата правя кардио упражнения, а в останалите четири дни тренирам с тежести. Ако почувствам, че проггресът ми се забавя и не напредвам изобщо в тренировките (това са симптоми на претренираност), си вземам един или два дни почивка или просто заменям тренировката с една дълга разходка пеш.
Този навик ми носи много големи ползи. Може би най-забележимата от тях е, че умствената ми кондиция е много по-добра и че мога да се концентрирам дълбоко с часове наред.
Мисля, че минималния праг от физически упражнения, който се препоръчва в рамките на 20 минути 3 пъти седмично е прекалено нисък. При мен истинските ползи се усещат когато правя поне 150 минути аеробни/кардио упражнения седмично. Под това ниво формата ми навлиза в застой, вместо да се подобрява.
Този навик се комбинира добре с предишния, свързан с ранното ставане. Когато повечето хора стават от сън, аз вече се прибирам от тренировка.
3. Учене чрез аудио
Докато тренирам, обикновено слушам някаква аудио програма за личностно развитие. Понякога слушам подобни програми, докато извършвам рутинни физически задачи, като например когато готвя или шофирам.
Започнах с този навик по време на колежа и за последните 15 години той ми служи вярно. Да слушам аудио програми не ми отнема допълнително време и прави физическите задачи по-приятни.
Използвам iPod Nano, което е голям напредък спрямо Walkman с касета, който имах в колежа. Също така, миналата година си купих за 30 долара FM устройство, с което включвам моя iPod към радиото на колата.
Като слушам вдъхновяващи и образователни материали всеки ден, особено по време на сутрешните ми тренировки, аз не само научавам нови идеи, които да прилагам, но също съм по-позитивно настроен през целия ден.
4. Медитация
След сутрешната ми тренировка и душ обикновено медитирам за около 30 минути. Предпочитам активната визуализация като противоположност на това да се опитам да се изключа напълно, въпреки че понякога ми харесва да правя и второто.
Ако децата вече са се събудили, когато се прибирам сутрин след тренировка, тогава отлагам медитацията за по-късно сутринта, но обикновено винаги я правя преди да стартирам с работата.
Получавам някои от най-добрите си идеи докато медитирам, а също така използвам това време, за да визуализирам целите и намеренията си. Освен това наистина се наслаждавам.
Не си спомням да съм боледувал от нещо през последната година, така че може би комбинацията от ежедневни упражнения и медитация (и двете са силни имуностимулатори) подсилва имунната ми система. Останалите членове на семейството преминаха през няколко заболявания през последната година, които не ме засегнаха.
5. Релаксираща работна обстановка
Тъй като прекарвам по-голямата част от работния ден в домашния си офис, аз го превърнах в място, на което е спокойно и приятно да се работи. В него има стичащ се фонтан, бамбукови растения, ароматни свещи и музика в стил “ню ейдж”. Това е моето малко убежище.
Когато започвам работния си ден, преминавам през 60 секунден ритуал да включа фонтана, да запаля няколко свещи и да пусна музика. Обикновено се чувствам много спокоен и уравновесен през целия ден, независимо от типа работа, с която се занимавам.
Превърни работното си място в любимо за теб и наблюдавай положителния ефект от това върху личната си продуктивност. Аз създадох моето работно място по определен начин, тъй като търсех спокойствие и фокус, но ти можеш да си създадеш своето работно място според твоите собствени ти нужди и желания. Използвай метода на “проба и грешка”, за да се увериш как ти действа една или друга промяна и запази тези промени, които ти носят най-добри резултати.
Главната идея е, че когато човек се чувства добре, той е по-производителен.
6. Самостоятелна заетост
Трябва да отдам нужното уважение на самозаетостта като главен фактор за качеството на нормалното ми ежедневие. Чудесно е да мога да контролирам собственото си време и просто не мога да си представя, че някога ще пожелая да “ходя” на работа.
Като се замислиш, не е ли малко глупаво хората да си мислят, че да имат работа е по-сигурно от това да имаш свой собствен бизнес? Може би това е така, когато започваш бизнеса, но веднъж след като бизнесът започне да се развива стабилно и да носи приходи, просто не може да става и дума за сравнение.
В моя собствен бизнес няма как да бъда уволнен или освободен и освен това започвам директно от върха, така че няма да се тревожа за евентуално повишение. Ако имам спешна нужда от пари, съществуват достатъчно идеи и възможности, които мога да приложа буквално за един уикенд, за да си докарам допълнителни приходи. Мога да работя само по въпроси, които ме интересуват, без да се налага да моля някого за позволение.
Да печелиш пари на база на постигнатите резултати е много по-гъвкаво и по-малко рисковано от това да печелиш пари на база на прослужено време. Най-големият риск в това да си със самостоятелна заетост не се крие в това, че ще се разориш. Ако това се случи, скоро ще се възстановиш, така че това наистина не е проблем.
Много по-сериозният риск е, че когато работиш за другиго, пропускаш различни възможности и това се случва на повечето наемни служители всеки ден. Техните най-добри идеи и шансове умират. Никой не печели от подобна ситуация.
Ето защо, дори ако си наемен служител, силно ти препоръчвам да започнеш свой собствен малък бизнес. Важно е да имаш място, в което да можеш да реализираш своите идеи и да получаваш справедливо възнаграждение за всичко това.
7. Ефективно управление на комуникациите
Поради естеството на моята работа и популярността на сайта ми, обемът от информация, която получавам като обратна връзка от хората на моменти е твърде голям.
В началото се опитвах да отговарям на всички читатели в най-кратки срокове, тъй като вярвах, че всеки въпрос или коментар заслужава отговор. Скоро започнах да се съмнявам в мъдростта на този подход. С увеличаване на броя на имейлите и коментарите, които получавах моите дългосрочни цели започнаха да се отдалечават.
Трябваше да реша кой е главният ми приоритет: да отговарям на отделни читатели, които ме питаха за помощ или да следвам визията си. Стана ми ясно, че не можех да оправдая по никой начин всички тези часове, в които отговарям на имейли на читатели.
Знам за хора, на които животът им минава в имейла, но чрез проби и грешки научих, че този подход не дава резултат при мен, тъй като прекалено интензивната имейл комуникация нарушаваше способността ми да се концентрирам и ме отклоняваше твърде лесно от целите ми.
В резултат на всичко това рязко ограничих времето, което отделям на имейл кореспонденцията си. Да помогнеш на някого по имейл е добре използвано време, но определено не е най-добре използваното време. За да мога да напиша тази статия, която четеш в момента, не отговорих на една дузина имейли, но тази статия ще се прочете от хиляди.
Но което е по-важно, забелязах, че когато ограничих наплива на външна комуникация, започнах по-добре да чувам вътрешния си глас. Ако имаш проблем с фокуса си, дали това не е защото получаваш свръхдози от комуникация с външния свят?
8. Четене
Най-обикновеният навик да чета всеки ден ми помага да се самообразовам ежедневно. Това е една от причините да пиша статия след статия без да изпитвам творчески блокажи.
Предпочитам да чета книги, тъй като качеството им е по-високо от четивата, на които попадам онлайн. 9 от 10 книги, които чета са нехудожествена литература, но от време на време се наслаждавам и на художествена литература.
9. Задълбочен разговор
Съпругата ми и аз имаме ежедневни разговори по теми като духовност, смисъл на живота и най-добрите начини да правиш добро. Тъй като работим заедно от дома в работните дни, а през уикендите излизаме някъде, времето, което прекарваме заедно не е малко.
Харесва ми да разговарям с жена ми повече, отколкото с всеки друг и се чувствам късметлия, че съм открил жена, която споделя страстта ми към ученето и откриването на нови неща.
Много хора не си задават на ежедневна основа въпроси, свързани с живота отвъд физическото ни измерение, но за мен тази практика е много важна. Тя ми помага да не бъда засмукан обратно в социално обусловените модели на страха и притеснението.
Не е задължително човекът, с когото ще водиш подобни задълбочени разговори да е именно твоята половинка, но все пак горещо препоръчвам да откриеш партньор, с когото да обсъждаш своите най-важни теми за живота по интелигентен и съпричастен начин. Много хора копнеят за подобна дълбока връзка, но позволяват на страха да им пречи да я открият.
10. Водене на дневник
Поддържам два вида дневници.
Първият дневник водя на компютъра си. С помощта на софтуер за водене на дневник си записвам дългосрочните си цели, различни проблеми, с които трябва да се справя, както и си задавам и си отговарям на въпроси, свързани с личностното ми развитие. Благодарение на вградената търсачка мога лесно да откривам решения на сходни проблеми, с които съм се сблъсквал в миналото.
Вторият ми дневник е на хартиен тефтер със спирала. Той е за ежедневните ми неща. Записвам си какво трябва да свърша през деня и си водя бележки. Веднъж седмично прехвърлям всички задачи, които съм си записал че трябва да свърша към главния ми списък, стига те да са в унисон с дългосрочните ми цели. Това ми позволява да не пропускам важни идеи, но и да не се отклонявам от курса си с второстепенни задачи.
И двата вида дневници ми дават възможност да следя дали постигам реален прогрес по отношение на личното си и бизнес израстване.
Обобщение
Главното при тези десет навика е, че те ми помагат да живея осъзнато. Те ми дават силата, ресурсите и яснотата да преследвам най-големите си цели, без да се отклонявам от тях. Аз избирам как да прекарвам всеки свой ден, вместо това да го правят сили извън моя контрол.
Нито една от въпросните десет практики не е кой знае колко сложна, но повечето изискват да се положат сериозни първоначални усилия, за да се изгради съответния навик. Веднъж, когато навикът е налице, всяка една от десетте практики започва да работи на автопилот. В момента аз просто съм ги приел за даденост в живота си.
Вземи решение още днес да започнеш с един нови навик, който да промени живота ти към по-добро. За целта, незабавно премини към 30 дневен пробен период и направи това, което е необходимо, за да стигнеш до тридесетия ден.
Отплатата за тези твои временни усилия ще е огромна. Веднъж, след като усвоиш няколко нови навика, твоето нормално ежедневие ще се превърне в изключително.
Прочети повече: 30 дни до успеха.