Известни са два основни и до голяма степен напълно противоположни стила на лидерство – транзакционно лидерство и трансформационно лидерство.
За да са успешни и ефективни, организациите имат нужда и от двата стила. Но какви са разликите между тях?
Да разбираш разликите между тези два лидерски стила, техните силни и слаби страни, както и ситуациите, в които всеки от тях е приложим, е важна стъпка в посока на по-компетентното управление на хора.
10 разлики между транзакционното и трансформационното лидерство
Най-съществените разлики между транзакционното и трансформационото лидерство са по отношение на:
- Визия;
- Фокус;
- Мотивация;
- Власт;
- Среда;
- Его;
- Успех;
- Поведение;
- Риск;
- Морал.
Нека разгледаме тези разлики по-подробно.
1. Визия
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по споделената визия за бъдещето.
Транзакционните лидери не работят с визия за бъдещето, която да се споделя от подчинените им. Това, което ги обединява по-скоро е стремежът да се поддържа статуквото.
Трансформационните лидери са способни да изработят вдъхновяваща визия за бъдещо развитие. Тази визия на свой ред се споделя от всички последователи и е мощен източник на ентусиазъм, мотивация и оптимизъм.
2. Фокус
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по своя фокус.
Транзакционното лидерство се фокусира върху краткосрочните цели и резултати тук и сега. Транзакционните лидери работят по рутинни въпроси, не обичат големите промени и търсят бавен, устойчив ръст.
Трансформационното лидерство се фокусира върху дългосрочни цели и резултати в бъдеще. Трансформационните лидери се стремят да осъществят промяна, насочена към качествено ново ниво на работа, което може да е предизвикателна и трудна задача.
3. Мотивация
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по начина, по който лидерите мотивират хората си.
Транзакционното лидерство разчита на външната мотивация – тя е в основата на самия лидерски стил. Транзакционите лидери вярват, че наградите и наказанията мотивират хората.
Трансформационното лидерство не изключва наградите и наказанията, разбира се, но се фокусира върху вътрешната мотивация на хората. Трансформационните лидери умеят да вдъхновяват, да повдигат духа на хората, да очароват, както и да подчертават колко ценен и важен е всеки, както и като отделят време, за да узнаят специфичните потребности, които мотивират отделните сътрудници.
4. Власт
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по източниците на власт, от които черпят своята сила ръководителите.
Транзакционното лидерство е бюрократично и разчита основно на правилата, процедурите и стандартите за работа. Колкото по-ясни са те, толкова по-добре се измерва приносът на служителите, респективно те са по-точно оценявани и възнаграждавани.
Трансформацонното лидерство уважава правилата и стандартите, но разчита най-вече на харизмата и на въвличането на хората в работата, стимулиране на личния интерес и потенциал на всеки служител, както и на вътрешните мотиватори.
5. Среда
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по средата (ситуацията), за която са подходящи.
Транзакционното лидерство е подходящо за спокойна вътрешна и външна среда, в която няма големи предизвикателства и заплахи. В подобна обстановка транзакционните лидери са най-ефикасни.
Трансформационното лидерство е подходящо за турбулентна вътрешна и външна среда, в която има сериозни предизвикателства, възможности или заплахи. За да оцелее организацията в подобна обстановка, тя има нужда от чувствителна промяна и ново ниво на мислене и действия. Точно тук са най-силни трансформационните лидери.
6. Его
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по егото на лидера и възможността да има повече от един лидер в групата.
Транзакционното лидерство е характерно с лидери с високо его, които не допускат възможността в тяхната група да има някой друг, освен тях, който да е начело и да издава заповеди и инструкции. Транзакционните лидери не търпят конкуренция и разчитат твърде силно на своята законова власт, както и на властта, основана на възнаграждения и на принуда и дисциплинарни мерки.
Трансформационното лидерство е отворено към повече от един лидер в групата. Това е свързано най-вече в факта, че основната мисия на трансформационния лидер е не да “началства”, а да бъде катализатор на промени. Това изисква двупосочна комуникация, въвличане в различни решения и делегиране, при което е естествено служители да влязат в лидерски роли.
7. Успех
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по дефиницията си за успех, която имат.
Транзакционното лидерство гледа на успеха през призмата на по-оперативни показатели за ефективност, производствени норми, приходи, текущо изпълнение на задачите и използване на най-добри практики.
Трансформационното лидерство е насочено към дългосрочен растеж, иновации и изграждане на по-висока компетентност и ангажираност на хората. За трансформационните лидери формулата за високи резултати е в комбинацията между висока компетентност, силна ангажираност и подходящи възможности на средата и те работят по развитие и на трите фактора.
8. Поведение
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по оперативното поведение, което се изявява ежедневно на работното място.
Транзакционните лидери прекарват по-голямата част от времето си в срещи, на които наблюдават ключови показатели за ефективност, отчети и оперативни, ежедневни задачи. Фокусът на тяхната работа е в планирането и изпълнението на цели и задачи.
Трансформационните лидери прекарват основна част от работния си ден в коучинг, в разговори и изслушване на хората, в развитие на способностите и талантите им, в окуражаване и даване на индивидуална обратна връзка на всеки.
9. Риск
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по отношението си към риска.
Транзакционното лидерство не обича риска. Транзакционните лидери търсят надеждност и стабилност. Те работят в своята зона на комфорт и биха избегнали риска винаги, когато е възможно. Това ги поставя в относително пасивна позиция.
Трансформационните лидери на свой ред осъзнават, че рискът е неизбежна част от живота. Те излизат от зоната си на комфорт, осмеляват се да мислят различно и предизвикват и околните да правят същото. Трансформационните лидери са проактивни хора, готови да поемат разумни рискове, дори и ако това означава понякога да се сблъскват с провали.
10. Морал
Транзакционното и трансформационното лидерство се различават по отношението си към темата за морала.
При транзакционното лидерство няма изрична морална предпоставка. Транзакционният лидер може да има морални или неморални цели.
При трансформационното лидерство винаги е налице морален аспект. Самият създател на трансформационното лидерство – Джеймс Макгрегър Бърнс, в книгата си “Leadership” през 1978 г. го дефинира като процес, в който “лидерът и неговите последователи израстват взаимно до по-високи нива на мотивация и морал”.
В крайна сметка, моралът е важна цел в живота на всеки човек и когато трансформираш (променяш) някого, то това следва да е към нещо по-добро, нали?
Един пример в тази връзка. Въпреки, че Адолф Хитлер е трансформирал Германия през 30-те години на XX век, според определението на Бърнс той не е трансформационен лидер. Някои изследователи използват термина “псевдо-трансформационен лидер” за случаите, в които лидерът трансформира организации и хора, но преследва неморални цели.
В резюме
Разликите между транзакционното и трансформационото лидерство са по отношение на:
- Визия;
- Фокус;
- Мотивация;
- Власт;
- Среда;
- Его;
- Успех;
- Поведение;
- Риск;
- Морал.
И транзакционното, и трансформационното лидерство имат своето място и значение в организациите.
Няма един-единствен и най-подходящ лидерски стил и организациите не бива да разчитат само на един стил за лидерство. Всичко зависи от ситуацията, в която се налага да се управляват хора.
Прочети повече: Теория за ситуационно лидерство на Хърси и Бланчард.