Ето една любопитна презентация, озаглавена “Биология на бизнеса: 11 прости правила от комплексните адаптивни системи”. В нея става дума за единадесет правила, които фирмите могат да спазват, за да работят по-успешно.
Правилата са взети от сферата на комплексните адаптивни системи – системи, в които има много взаимодействащи си агенти и връзките между тях са разнообразни, като тези агенти могат да се променят, както и да се учат от собствения си опит. Всъщност, на фирмите в един конкурентен пазар може да се гледа по подобен начин, както и може да се гледа по подобен начин на всяко едно друго разумно нещо в природата.
В презентацията акцентът е върху креативността, новите подходи за решаване на стари фирмени проблеми и насърчаване на инициативността на хората.
Препоръка
Премини онлайн курс за успешни продажби и получи ценни знания + доживотен достъп + сертификат.Към курса →
Нека анализираме накратко ключовите идеи в презентацията.
Законите на природата
Основната теза на авторката Шарън Вандеркай от Farrow Partnership Architects е, че всички ние толкова сме се откъснали от природата и нейните закони, че правенето на бизнес в унисон с природните закони би ни се струвало странно.
Същевременно, хабим ресурси, за да се опитваме да налагаме подходи, които се провалят отново и отново. Опитваме се с всички сили да инициираме и осъществяваме промени, но те не се получават. Планираме внимателно и прецизно, но стратегиите ни не сработват. Възвращаемостта върху инвестициите от редица наши начинания не е това, което трябва и искаме да бъде.
Презентацията изтъква, че за всяко нещо, което правим, независимо дали се опитваме да спасим планетата или просто искаме да сторим нещо много по-обикновено, следва да си задаваме следния ключов въпрос:
“С помощта на природните закони ли работя или срещу тях?”
Кое работи срещу природните закони?
Срещу приридните закони работят:
- Строгият контрол
- Силовото налагане на решения
- Затворените, трудно променящи се системи
- Манталитетът на оскъдицата
- Предварителното определяне на нещата
- Опитите за предугаждане на нещата
Кое работи с помощта на природните закони?
С помощта на природните закони работят:
- Смисълът и границите
- Привличането
- Отворените, гъвкави системи
- Сътрудничеството, което създава условия за изобилие
- Появата на решения
- Очакванията за възможни изненади
11 правила в унисон с природните закони
Единадесетте правила, които ще ни позволят да развиваме фирмената си дейност в унисон с природните закони са:
- Стремете се към гъвкавост и подвижност. Живите системи са твърде сложни и многообразни, за да живеем с илюзията за статукво и предсказуемост. Следва непрекъснато да усещаме промените и да се нагаждаме спрямо тях.
- Съзнателно се учете от ежедневния си опит. Бизнес уменията като усетът и предприемането на действия се подобряват чрез процес на проучване на света около нас чрез опита.
- Давайте шанс на решенията на проблемите сами да “изкласят”. Следва да избягваме готовите бързи отговори и съждения, базирани на директни причинно-следствени връзки. Вместо това следва да наблегнем на процеса от експерименти, проби и грешки и учене, докато стигнем до по-добри решения на нашите проблеми.
- Дърпайте, не бутайте. Вместо строгия контрол и конкурентната среда да насърчаваме създаването на последователи и адвокати на нашата кауза сред служителите си.
- Търсете здравословни комбинации (а не монокултури). Разнообразието в природата е условие за оцеляване на живота. Еднообразието и повторението на нещата са врагове на иновациите. Различните гледни точки водят до по-добри решения.
- Поставете цел и формирайте рамки (здравият контрол нанася повече щети, отколкото носи ползи). В индустриалната ера на хората се гледа като на придатъци на машините, но дали това наистина е така? Вместо това на хората може да се зададе цел и да се формират рамки и поле за действие – хората не са машини, те могат да бъдат използвани по-умело.
- Имайте предвид, че ще има проблеми по пътя. Иновацията не се случва по график. Ще има сривове, проблеми, трудности.
- Очаквайте нелинеен прогрес. Креативният процес зависи от опита, който се натрупва при всяка проба и грешка. Ето защо, вместо да сме разочаровани от бавния прогрес и трудностите, да сме наясно, че именно така работят нещата. Това не е въпрос на позитивно мислене. Просто така се случват нещата в адаптивните системи.
- Кооперирайте се, за да създавате изобилие. В самоорганизиращите се системи на природата благополучието на всеки един организъм зависи от благополучието на по-голямата общност или единица, на която този организъм е член.
- Промотирайте инициативи отдолу-нагоре. За разлика от обичайните фирмени програми, които се инициират отгоре-надолу и които водят до съпротива у хората, можете да стимулирате инициативи отдолу-нагоре, които са един по-добър начин за вършене на нещата.
- Работете в работна среда, създадена за хора. Създавайте пространства, които вдъхновяват към раждане на големи идеи и улесняват потока на различни дейности, които могат да се извършват през деня.