Съвсем наскоро трима мои познати разговаряха с мен с молба да помогна на децата им да си намерят работа. Все търсили навсякъде и все не намирали.
Ще кажеш: “Какво да се прави, криза е… Има съкращения… Безработицата е увеличена… Държавата е виновна…”
Да, така е. И все пак намирането на работа е преди всичко проблем на човека, който търси работа. И докато търсещият не осъзнаe защо трудно намира работа, особено хубава работа, проблемът остава да виси като тежко бреме на собствените му рамене.
Проблеми с кандидатстването за работа?

Връщам се към моите познати от вчера.
Питам единия от тях: “Каква работа търси синът ти?”. А той ми казва:”Няма значение, просто работа. Момчето има висше образование.”
Питам другия: “Кажи нещо повече за дъщеря си. Има ли някакви умения, познания, нещо по-конкретно, освен че търси работа?” А той отвръща: “Ами, какво да ти кажа… Има висше образование. Може да работи на компютър. Знае чужди езици, много е изпълнителна.”
Висшето образование е важно условие за намиране на работа, но не е достатъчно. Особено, ако искаш да си намериш работа, която да ти доставя удоволствие, освен да те изхранва.
Много млади хора подценяват този момент, но напразно. Да търкаш чина 4-5 години и да не можеш след това да използваш наученото е неефективно. Освен това звучи объркващо, ако бъде споделено пред самия работодател.
Да умееш да работиш на компютър е важно условие за намиране на работа, но не е достатъчно. Вече и децата правят това.
Да знаеш чужди езици също е важно, но не е достатъчно. Много хора вече знаят чужди езици.
Работа, особено такава, която носи удоволствие в днешни условия, се намира трудно.
Ето кои са трите причини, поради които не можем да си намерим хубава работа:
- Нямаме конкретно желание, амбиция, цел и не осъзнаваме защо трябва да имаме такива. Безразлично ни е какво ще работим и все едно ни е откъде и с цената на какво ще получаваме някакви пари.
- Не умеем да определим своите уникални качества (талант) пред останалите. Висшето образование, чуждезиковите и компютърни умения съвсем не са достатъчни. Преди 20 години може би са били достатъчни, но сега не са нищо уникално.
- Не умеем да продаваме себе си като индивид с уникални качества (талант). Освен яснота каква работа искаме и какви уникални силни страни притежаваме, е необходимо да умеем да представим и “продадем” себе си на работодателя. Без добри умения да се представяме добре по време на среща или интервю за работа, мечтата ни за хубава работа ще остане мираж.
Прочети повече: Как да откриеш вродените си таланти в търсенето на работа.