Няма как да разчитаме само и единствено на собствените си зрителни възприятия и интуция, за да усетим с просто око какви са ключовите управленски символи на организацията, в която работим.
Като казвам “ключови управленски символи”, нямам предвид сградата и офисите на една организация. Нито продукта, който тя създава, или пък рекламата и връзките с обществеността, които развива. В това число нямам предвид и пазарния дял и известността, които организацията вече е завоювала.
Разбира се, сградата, офисите, продуктът, рекламата, вързките с обществеността, пазарният дял и известността – всичко това са важни символи. Ние ги виждаме, приемаме, одобряваме или неодобряваме, правим някакви съждения и изводи.
Наред с тези символи обаче, има и друг сорт символи – управленски символи на организацията. Специфичното в тях е, че ни помагат да видим и осъзнаем “невидими” на пръв поглед аспекти на организацията.
Тези управленски символи обясняват красноречиво:
- Каква е организацията?
- Защо продуктът на организацията се харесва (или не) от потребителите?
- Защо организацията се ползва (или не) с авторитет?
- Защо служителите на организацията са (или не са) лоялни?
- Защо служителите работят с отдаденост или напускат, без да ги е грижа какво ще се случи с организацията?
Ключовите управленски символи на една организация се създават от собствениците и мениджърите й и следва да са обект на внимателен мониторинг, корекция и подобрения.
Кои са ключовите управленски символи на организацията?
Най-пълен отговор на този въпрос ни дава теорията за организациите.
Независимо, че в нея се срещаме с различни възгледи за организацията, думата “организация” (дума с гръцки произход) означава едно – това е “средство”, “начин” или “инструмент”, с помощта на който да се постигат предварително определени цели.
В този смисъл, в теорията и практиката за управление е прието да се разглеждат следните четири ключови управленски символа на организацията:
- Хора в организацията;
- Мисия и цели на организацията;
- Структура на организацията;
- Възприятия, нагласи и ценности в организацията.
Какво означават тези управленски символи и какво точно символизират?
Нека видим по-подробно.
1. Хора в организацията
Хората в организацията са нейните основатели, мениджъри и служители.
Какви са тези хора, какво знаят и могат да правят добре, каква е тяхната компетентност и намерения – това са все управленски символи, които имат директна връзка с продукта, конкурентоспособността, крайните резултати, популярността и имиджа на организацията.
2. Мисия и цели на организацията
Както е известно, “мисия” е това, на което организацията иска да е отдадена в дългосрочен план, а “целите” са ясните и конкретни намерения, които организацията иска да реализира в определен срок.
Мисията и целите символизират насоките на развитие на организацията, обясняват защо някои организации са ефективни, а други ефикасни, защо някои са ориентирани единствено към бърза печалба, а други по-скоро към изискванията на потребителите, служителите и обществото.
3. Структура на организацията
Структура е “скелетът” на организацията. От една организационна структура зависят много неща.
Например, от организационната структура зависи:
- Стройно ли е организирана работата;
- Ясни ли са правомощията на всички;
- Добра ли е координацията между хората;
- Дали организацията е в състояние да изпълнява своята мисия и цели.
4. Възприятия, нагласи и ценности в организацията
Става дума за отношението на всички хора в организацията (от шефа до чистачката) към клиентите, конкуренцията, ресурсите, доставчиците.
Възприятията, нагласите и ценностите са ключови символи, които формират директно и гледната точка на организацията към иновациите и промените, както и нейната готовност за адаптация.
Въпроси за размисъл
Ето няколко въпроса за размисъл относно ключовите управленски символи на организацията, в която работиш:
- Достатъчно компетентни ли са собствениците и ръководителите на организацията, в която работиш? Вярваш ли в техните предприемачески качества, в техните намерения? Как се чувстваш, когато работиш за тези хора?
- Доколко и как точно организацията, в която работиш се грижи за компетентността на мениджърите и служителите? Как се чувстваш – обгрижен или ощетен откъм развитие?
- Познаваш ли мисията и целите на организацията, в която работиш? Някой обяснявал ли е защо мисията е такава? Някой въвличал ли те е в процеса на формулиране на бизнес цели? Вярваш ли в мисията и целите на организацията? Ако в твоята организация няма нито мисия, нито цели – как се чувстваш?
- Има ли в организацията ти добра координация на работните процеси? Има ли някакви организационни спънки? Познават ли твоите колеги своите задължения или се оплакват, че са натоварени с какви ли не задачи? Как се чувстваш в сегашната организационна структура? Удовлетворен? Затормозен?
- Какво правят обикновено хората в твоята организация – запазват статуквото или го променят? Склонна ли е организацията да се развива и да въвежда новости или по-скоро се придържа към отдавна установен ред?
Полезно за всеки мениджър и служител е да има отговор на въпроса “Какви са ключовите управленски символи на моята организация?” Подобен отговор помага да се разберат множество неща (процеси, явления, трендове) от историята, настоящето и бъдещето на съответната организация.
На свой ред, подобно разбиране е важен ключ за вземане на решение дали човек да продължи да работи в дадена организация, или да потърси промяна.
А в случай, че ти си висш мениджър в твоята организация, отговора на въпроса “Какви са ключовите управленски символи на моята организация?” ще те ориентират какво да направиш оттук нататък.
Прочети повече: Теория за основната група на Клайнър.