Оказа се, че световната криза е твърде близо до нас, независимо че имаше опити да ни убедят в противното. Това само доказва глобализацията на света в който живеем и това че е крайно време да не гледаме толкова тесногръдо и само до където погледа ни стига.
Оказа се, че за да можем да продължим успешния си бизнес е необходимо да следим не само събитията на пазарите около нас, а в световен мащаб. Много от ръководителите останаха изненадани и невярващи, че това се случва и при нас.
За съжаление имам лоша новина. Ние живеем в нов свят, където всички сме взаимосвързани и взаимозависими. Не можем да избягаме, не можем да си скрием главата в пясъка. Това е новата реалност. И тази реалност постави съвсем нови и различни предизвикателства пред нас.
Оказа се, че всички трябва да носим отговорност за действията или бездейстивята си и че не можем да се оправдаваме с „не знаех”. Пък и да се оправдаваме, на кого ли му пука.
Фактите са факти, независимо дали ние ги приемаме. Случващото се, постави различни и сложни предизвикателства пред ръководителите, които изискват различен подход и различно мислене.
Ето четири основни предизвикателства пред ръководителите в условията на световна криза.
1. Мениджърска компетентност
Като ръководители ще трябва да се съизмерваме по компетентност и умения с колегите си от целия свят.
Не може вече да кажем, че не сме учили или не сме знаели. Много бързо ще трябва да преминем от предприемачи към мениджъри, които са професионалисти в това да ръководят бизнес.
2. Стратегия
Много бързо ще е необходимо да се научим да разработваме стратегия. Нещо доста непознато за повечето от бизнеса.
Независимо че всеки собственик има визия за бизнеса си, това не е достатъчно обмислен и споделен инструмент за управление. Същинските въпроси на бизнеса се решават интуитивно и на части.
В спокойна пазарна среда този подход е възможен. Но не така стоят нещата, когато кризата е световна.
В криза оцеляват най-добрите. И това определено зависи от стратегическите решения, които ще вземат ръководителите.
3. Ефективност
Много бързо ще трябва да се научим да управляваме бизнеса си по-ефективно.
При растеж на пазара, можем да допуснем да не си правим много сметката, как постигаме себестойността на изделията си и дали ако оптимизираме процесите, печалбата би могла да е по-голяма.
Казвахме си „Защо да се задълбочаваме толкова? Какво значение има? Нали има печалба и тя е достатъчно.” Това позволяваше на ръководители да вземат решения по повърхностно и без да се задълбочават много.
Е, има още една лоша новина: И това време отмина.
4. Фокус
Много бързо ще е необходимо да преразгледаме всички направления на бизнеса си и да се фокусираме върху най-същностните и най-ефективни дейности.
Растежът и наличието на свободни пари позволи на бизнеса да се разраства с мащаби, които не е готов да управлява. Не е готов и да контролира. Така много от добрите бизнеси поради неразумни инвестиции сега изпитват огромни затруднения.
В резюме
Това е реалността на кризата. Ще трябва да се вземат трудни решения, ще трябва да се учи бързо, ще трябва да успеем да се адаптираме към новите условия.
Поне за последното сме готови. Винаги сме били изправяни пред свършен факт и е трябвало да реагираме светкавично и адектватно. Нищо ново.
Новото е, че този път за да оцелеем ще трябва да учим, а не да повтаряме, че всичко знаем и че всичко ни е ясно.
Прочети повече: 5 стратегически области за бизнес планиране, които да събудят рефлекса за оцеляване по време на криза.