Комуникацията между хората е от ключово значение за ефективността на всяка една работна група или екип.
В комуникацията в група обаче, хората имат различни приноси и изпълняват различни “роли” – различни поведения, с които допринасят при обсъждането на някаква тема.
Съществува модел за ролите в комуникацията, известен като “Четири роли за ефективна комуникация”. Този модел очертава четири характерни поведения, когато хората общуват в група и показва с какво е полезно за дискусията всяко едно поведение.
Нека го разгледаме.
4 роли за ефективна комуникация
Четирите роли за ефективна комуникация е модел, формулиран от Дейвид Кантър (1927) – психолог, изследовател и организационен консултант. Той е създател на изследователско-учебен институт и е автор на психометрични инструменти за оценка на индивидуалното и групово поведение.
В началото на кариерата си Кантър е семеен терапевт. Той започва да забелязва повтарящи се модели в поведението, употребата на езика и комуникацията, които водят до проблеми в семействата.
Впоследствие Кантър открива същите повтарящи се модели в бизнеса и живота на организациите. Няколко години провежда емпирични изследвания в сътрудничество с експерти като Сенги и Арджирис, за да създаде своята “Теория за структурна динамика”, с която се превръща във водещ специалист по въпросите на груповата динамика.
Според Дейвид Кантър, в комуникацията между хората в една група се изявяват четири роли:
- Двигател;
- Опонент;
- Последовател;
- Наблюдател.
Кантър открива, че принципно всеки човек може да изпълнява всяка от четирите роли в един разговор, но и че хората обикновено предпочитат да изпълняват една роля пред останалите.
Да разгледаме всяка една от четирите роли в комуникацията.
1. Двигател
Ролята на “Двигател” се изпълнява от онзи човек в групата или екипа, който предлага решения и стимулира действия.
Двигателят обикновено е човек, на когото е присъща лидерската роля. Той не се притеснява да поеме инициативата и да опита да промени ситуацията към по-добро.
Когато в една група има нужда от промяна, в нея е полезно да присъстват хора с ролята “Двигател”, които да усещат, че са овластени да действат. Благодарение на това комуникацията в групата ще стартира активно и ще бъдат предложени нови идеи.
Без Двигател, на комуникацията й липсва посока.
Ключови думи, които описват ролята “Двигател” – посока, дисциплина, съпричастност, перфекционизъм, яснота.
2. Опонент
Ролята на “Опонент” се изпълнява от онзи човек в групата или екипа, който се противопоставя на идеите и предложенията за промяна, които обикновено идват от човек с роля “Двигател”.
Опонентът най-често е по-консервативен и предпазлив човек. Неговият принос в груповата комуникация е да “охлажда” ентусиазма на Двигателя, особено ако предложенията му не са в интерес на групата, въпреки ентусиазма, с който са предложени.
Когато в една група или екип има нужда от промяна, в нея е полезно да присъстват хора с ролята “Опонент”, ако те изпълняват функциите на “Адвокат на дявола”, т.е. когато подлагат на критичен анализ определена идея с цел да се разгледат всичките й плюсове и минуси.
В останалите случаи е по-добре хората с роля “Опонент” да бъдат изключени от дискусиите или да се смекчи влиянието им. Един от начините да се стори това е като им се даде някаква ефектна длъжност, която обаче е със слаба власт и правомощия в организацията.
Без Опонент, на комуникацията й липсва корекция.
Ключови думи, които описват ролята “Опонент” – поправка, смелост, защита, интегритет, оцеляване.
3. Последовател
Ролята на “Последовател” се изпълнява от онзи човек в групата или екипа, който чува идеите, дошли от Двигателя и ги подкрепя, като ги доразвива и надгражда.
Приносът на Последователя за комуникацията в групата е, че осигурява подкрепа на дискутираната тема и по този начин подпомага прогреса на групата. Той е добър в развитието и надграждането на идеи.
Когато в една група има нужда от промяна, Последователите трябва да бъдат насърчени да се включат. Нужно е да им се покаже, че не са застрашени от нищо и могат само да спечелят, ако още в началото подкрепят начинанието. Трябва да им се даде подкрепяща или административна роля, в която те да разгърнат максимално уменията си.
Без Последовател, на комуникацията й липсва завършване на идеята.
Ключови думи, които описват ролята “Последовател” – изпълнение, разбиране, лоялност, служене, последователност.
4. Наблюдател
Ролята на “Наблюдател” се изпълнява от онзи човек в групата или екипа, който наблюдава неутрално отстрани, вместо да взема отношение “за” или “против” една идея.
Ако Наблюдателят се запознае с идеята,разбере я добре и тя му хареса, той може да предприеме определени позитивни ходове в нейна подкрепа. Ако идеята не му хареса обаче, той ще предпочете просто да остане в ролята на наблюдател на събитията.
Когато в една група има нужда от промяна, Наблюдателите не бива да бъдат подценявани или изолирани от дискусиите. Те трябва да бъдат приобщени в работата, като им се даде възможност да работят по определени задачи и им се осигури наставничество и подкрепа.
Пасивните Наблюдатели могат да станат причина за спиране на процеса на промяна, тъй като имат склонност да работят много бавно и неангажирано.
Без Наблюдател, на комуникацията й липсва перспектива.
Ключови думи, които описват ролята “Наблюдател” – перспектива, търпение, постоянство, умереност, самоанализ.
Как да се използват четирите роли на Кантър?
В една добре работеща група или ефективен екип следва да присъстват и четирите роли за комуникация, очертани от Дейвид Кантър. Всяка една от тях има полезни приноси за общата дискусия.
Ако една или повече от четирите роли отсъстват в групата, тя може да не успее да обсъди максимално ефективно определен въпрос или тема.
Четирите роли за ефективна комуникация не бива да се ограничават от длъжностите, които заемат хората. Всеки е свободен да изпълнява една или друга роля. По-добре е, когато човек не влиза само и единствено в една конкретна роля в екипната комуникация, а съумява да изпълнява различни роли.
В резюме
Четирите роли за ефективна комуникация на Кантър са:
- Двигател;
- Опонент;
- Последовател;
- Наблюдател.
Ръководителят на една група или екип следва добре да наблюдава хората си, за да може да определи техните роли и приноси в комуникацията. Така, той може да предприеме подходящите действия, за да ги подкрепи.
Прочети повече: 9 принципа на ефективната комуникация.