• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • За нас
  • Услуги
Начало / Управление на хора
Управление на хора

4 стратегии за упражняване на власт на Елдред

Обновена на 02.10.2020 от Тодор Христов

4 стратегии за упражняване на власт на Елдред

Всеки иска да се разбира добре с колегите си, но за жалост това не винаги се получава.

Известни са различни причини за конфликти на работното място. Често има ситуации, в които двама колеги имат различни, дори взаимноизключващи се идеи, цели, приоритети… Това създава работна среда, изпълнена с напрежение и недоверие.

За разрешаване на подобни конфликти, са известни четири стратегии за упражняване на междуличностна власт. С тяхна помощ можем да оказваме осезаемо влияние над другата страна, за да можем да постигнем целите си.

Проблеми с управлението на хора?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на хора
  • Онлайн курс по управление на хора
  • Е-книга по управление на хора

4 стратегии за упражняване на власт

Моделът с четири стратегии за упражняване на междуличностна власт е открит от Джон Елдред, американски консултант и преподавател в Университета в Пенсилвания.

Според Джон Елдред, в конфликтни ситуации между двама колеги от ключово значение са два фактора:

  • Баланс на власт. Как е разпределена властта между колегите – поравно между двамата или в полза на единия или другия?
  • Съвместимост на цели. Каква е разликата в целите и приоритетите на колегите – ниска или висока?

В зависимост от комбинацията между баланс на власт и сходност на цели се получават четири възможни стратегии за упражняване на власт, от гледна точка на единия или другия служител. Диаграмата по-долу пкказва това:

4 стратегии за упражняване на власт на Елдред
4 стратегии за упражняване на власт на Елдред

Четирите стратегии за упражняване на власт са:

  1. Сътрудничество – подходяща стратегия при баланс на власт и съвместимост на цели;
  2. Влияние – подходяща стратегия при дисбаланс на власт и съвместимост на цели;
  3. Преговори – подходяща стратегия при баланс на власт и несъвместимост на цели;
  4. Доминация – подходяща стратегия при дисбаланс на власт и несъвместимост на цели.

Нека видим по-конкретно как може да се използва моделът с четири стратегии за упражняване на власт на Елдред.

1. Прецени баланса на власт

Първата стъпка, която следва да се направи в конфликтна ситуация е да се направи трезва оценка на баланса на власт.

Понякога властта е формална и произлиза от мястото на човека в йерархията на организацията. Например, между мениджър и подчинен има ясно изявен дисбаланс на власт.

В ситуации на конфликт между колеги с еднакъв ранг е по-деликатно да се определи при кого е повечето власт, тъй като съществуват различни форми на власт. Ето защо, полесно е човек да се запита:

  • Кой има повече власт за вземането на решение?
  • Кой обикновено поема инициативата в разговорите?
  • Кой има последната дума?

Подобен анализ ще покаже дали между двете спорещи страни има относителен баланс на власт или напротив – налице е явен дисбаланс на власт.

2. Сравни съвместимоста на цели

Под “съвместимост на цели” не бива да се разбира това, че двама колеги да имат напълно еднакви цели. По-скоро се търси дали целите на двамата са ориентирани в една посока или обратното – изключват се взаимно.

Безплатен бюлетин

Абонирай се и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

Всеки има свои цели, които иска да постигне. Те са функция на личните ценности на всеки, на определени мечти и стремежи, на позиции, интереси и нужди.

В ситуация на конфликт между колеги е важно да се прецени дали целите на двете страни взаимно се съчетават и допълват или обратното – коренно противоположни са и се изключват взаимно.

3. Избери подходяща страгегия

След като са изяснени въпросите с баланса на власт и съвместимостта на цели, остава да се избере правилната стратегия за упражняване на власт в конкретната ситуация.

  • Сътрудничество. Ако властта е балансирана и целите са съвместими, това е най-добрата стратегия. Най-добре и за двете страни е да си сътрудничат, а не да се конкурират, тъй като налице са всички предпоставки за ползотворно сътрудничество. Ефективното сътрудничество изисква усилия и време за изграждане на доверие между двете страни, но подобни инвестиции си заслужават крайния резултат.
  • Влияние. Ако властта е небалансирана, но целите са съвместими, това е най-добрата стратегия за човека с по-голямата власт. Той може да използва властта си, за да упражнява влияние, като предложи на другата страна съвети, експертно мнение и дори менторство. Стратегията на влияние е добра, но трябва да се внимава тя да не прерастне в стратегия на принуда, което ще промени динамиката на взаимоотношенията.
  • Преговори. Ако властта е балансирана, но целите са несъвместими, това е най-добрата стратегия. В подобна ситуация двете страни следва да обявят “примирие” и спокойно да обсъдят различията си, с цел да открият общото помежду си. Ако колегите поддържат ефективна комуникация и се стараят да гледат отвъд непосредствените си краткосрочни цели, те вероятно ще съумеят да намерят компромис с достатъчно пресечни точки или ползи, които да ги удовлетворяват.
  • Доминация. Това е неблагоприятна стратегия, която води до ситуация “Губя-Губиш”, но тя обикновено се реализира на практика в случаи, в които човекът с по-голяма власт има несъвместимост в целите с другата страна. Тази стратегия крие рискове от влошаване на дългосрочните взаимоотношения. За да се излезе от подобна ситуация, си струва да се обмисли доколко взаимоотношението с другата страна е важно и ако се установи, че е, да се преразпредели властта в посока на повече баланс в отношенията. Друг подход е да се открият общи ценности между двете страни, които да послужат за отправна точка за по-голямо сходство и синхрон в личните цели.

В резюме

Четирите възможни стратегии за упражняване на междуличностна власт според модела на Елдред са:

  1. Сътрудничество;
  2. Влияние;
  3. Преговори;
  4. Доминация.

Четирите стратегии за упражняване на власт са полезен инструмент за избор на подходящо поведение в конфликтни ситуации на работното място.

Прочети повече: 5 стила за управление на конфликти на Томас и Килман.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения и онлайн курсове по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1600+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

За нас
Фирмени обучения
Онлайн курсове
Статии
Бюлетин
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2022 Нова Визия