Едно от полезните неща, които всеки може да направи в процеса на търсене на работа, е да определи своите трансферни умения. Мнозина обаче не се замислят за тях и по този начин пропускат възможности да се представят по-добре в очите на потенциалните работодатели.
Така например, преобладаваща част от хората, които търсят работа започват направо с писането на CV и мотивационно писмо.
Дойде ли обаче ред да опишат какво е това, което умеят да правят добре, за да го синхронизират с изискванията на работадателя и на длъжността, за която кандидатстват, те остават изненадани. Често се оказва, че досегашните им умения имат малко допирни точки с изискванията за умения, които работодателят е посочил.
Ако искаш това да не ти се случи, не започвай директно с писане на CV и мотивационно писмо!
Вместо това най-напред анализирай досегашните си умения – тези, които си развивал в досегашните си длъжности. Към тях прибави и уменията, които си усвоил благодарение на твои любими занимания (хоби), практикувани спортове и жизнен опит.
Това, което ще получиш е един “набор” от умения. Най-вероятно те ще ти се сторят разнородни и нефокусирани към работата, за която кандидатстваш. Сред тях обаче със сигурност ще са попаднали т.нар. “трансферни умения“.
Трансферните умения са уменията, които си усвоил преди, но те са ти от полза и за новата работа, за която кандидатстваш. Твоите трансферни умения са всъщност и твоето най-голямо доказателство, че си подходящ за новата работа, колкото и различна да изглежда тя на фона на това, което си работил досега.
Как да откриеш трансферните си умения?
1. Направи списък на основните си умения
Ето един примерен списък с умения, които могат да се използват. На негова основа можеш да изградиш твоя собствен списък с умения:
- “Планирам работата на други хора”
- “Мотивирам други хора да свършат определена задача”
- “Презентирам продукти”
- “Преговарям”
- “Сключвам успешни сделки”
- “Управлявам времето си”
- “Наставлявам другите”
- “Управлявам финансите си”
- “Говоря чужд език”
- “Сръчен съм във всяка физическа работа”
- “Анализирам ситуации и откривам тенденции”
Списъкът съдържа примерни умения. Част от тях може би притежаваш, друга част не, а може би притежаваш съвсем други умения, които не са в списъка.
Например, умения като “справям се с няколко задачи едновременно”, “разрешавам сполучливо конфликти между хората”, “умея да предлагам стока, така че да се харесва”.
2. Направи списък на задачите, които си извършвал досега
След като свикнеш да се изразяваш правилно за твоите лични умения, в един списък изброй една под друга задачите и дейностите, които си извършвал досега, например в досегашната си месторабота или друга значима дейност.
3. Свържи задачите с уменията
Срещу всяка една от задачите в списъка, напиши умението (уменията), което ти е помагало най-много, за да се справяш със задачата.
Трябва да получиш нещо като табличка с две колонки. В първата колонка ще е списъкът със задачите, а във втората колонка ще е списъкът с уменията.
Добре би било в колонката с уменията да отбележиш степента, в която владаеш уменията. Това може да става със символи. Например, използвай плюсче за уменията, които владееш много добре, “минус” поставяй срещу уменията, които не владееш особено добре, а с вълнообразна линия отбелязвай уменията, които притежаваш, но следва да подобриш в бъдеще.
4. Направи списък само с уменията, които владееш много добре
След като изготвиш табличката с двете колонки и оцениш степента, в която владееш всяко едно умение, направи списък само с уменията, които владееш много добре.
Този списък всъщност ще представлява твоите трансферни умения. Ти притежаваш тези умения благодарение на предишните си длъжности и занимания. В състояние си с относителна лекота да “трансферираш” тези умения от една на друга длъжност.
Най-долу в списъка може да добавиш онези умения, които според теб се нуждаят от подобрение (маркирани с вълнообразна линия), но все пак задачите, с които са били свързани, са ти харесвали.
5. Сравни трансферните си умения с длъжността, за която кандидатстваш
Последната стъпка в процеса на откриване на точните трансферни умения е да се вгледаш в длъжността, за която кандидатстваш.
Помисли какви са основните задачи и дейности, които трябва да се извършват от тази дейност. Сравни по какъв начин тези задачи и дейности пасват на твоя списък с ключови трансферни умения.
Можеш отново да използваш табличка с две колонки. В първата колонка запиши основните задачи, които се очакват за вакантната длъжност. Във втората колонка постави умения от твоя списък с трансферни умения – там, където притежаваш такива.
Следващата стъпка
След като свършиш тази последна стъпка, можеш спокойно да преминеш към изготвяне на автобиография и мотивационно писмо. Ти вече ще имаш яснота кои са твоите ключови трансферни умения, т.е. твоите ключови силни страни, които да отразиш и подчертаеш в документите си.
Тази яснота ще ти помага и на следващата стъпка (ако се стигне до нея) – по време на интервю за работа.