Кога служителите са настроени негативно?
Това е сериозен въпрос. Обикновено мениджърите търсят отговора му, когато негативните настроения са повече от очевидни, а атмосферата и производителността са силно влошени.
Предлагам на вниманието ти няколко причини, които създават негативни настроения. Те са дефинирани в хода на едно проучване сред 1100 служители и 300 висши служители по управление на човешките ресурси в големи и средни по численост компании в САЩ и Канада.

Инвестирай в себе си!
5 причини за негативни настроения
Основните пет причини за негативните настроения сред служителите са:
- Свръхнатоварена работа.
- Съмнения, че мениджмънтът не е достатъчно компетентен, за да ръководи успешно компанията.
- Безпокойство за бъдещето в компанията (в т.ч. и пенсионната сигурност) и за приходите.
- Липса на каквото и да е предизвикателства в работата, съчетано с отегчение и фрустрация от свръхнатоварената работа.
- Недостатъчно признание за приносите и усилията, особено по отношение на заплащането, когато то не е обвързано с изпълнението.
Звучи ли ти познато?
Как да неутрализираме причините за негативни настроения?
Да се преодолеят негативните настроения сред служителите не е лека задача. И все пак, подобни настроения следва да се неутрализират, преди да се разпрострат навсякъде и да отровят атмосферата на работа във фирмата.
По-долу ще предложа три прости, но ефективни управленски действия. За тях би следвало да се грижат специалистите по управление на човешките ресурси, но ако компанията е малка, грижата и отговорността за тези действия са на нейния управител или собственик.
1. Преглед на длъжностите
Следва да се направи задължителен преглед на всички длъжности в компанията – какви са задачите и какви са отговорностите за постигането на определени резултати.
Доста често мениджърите (и особено собствениците) се безпокоят, че служителите им нямат достатъчно “уплътнен” работен ден. Затова те постоянно ги товарят с най-различни задачи, понякога съвсем несвойствени за длъжността им, или за нивото на тяхната компетентност.
Вместо да правят подобни неща, по-добре е наистина “да прегледат” всички длъжности. За целта могат да използват писмени въпросници, както и устни интервюта със самите служители.
Прегледът на длъжностите отнема време, но затова пък резултатът си струва. Вижда се, че някои са прекалено натоварени с работа и отговорности, а други – не толкова натоварени.
Следващата стъпка е преразпределянето на задачите, но хубавото в случая е, че се стъпва на “здрава” основа, вместо на субективна информация.
Включи се безплатно!
Присъедини се към 1500+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Ясна политика за възнагражденията
Препоръчвам да се използва системата на възнаграждения, на основа на месечно оценяване на постигнати резултати в работата.
Тази система отнема време да бъде съставена и да бъдат обучени хората да работят с нея. Но ако всичко се направи както трябва, служителите ще я възприемат за справедлива. И това е много важно, за да са негативните настроения по-малко.
3. Постоянна комуникация с хората
Мениджърите следва да поддържат непрестанна комуникация със служителите. Целта е те да бъдат информирани за това, което става в компанията и за това, което ще стане в близко бъдеще.
Ако комуникациите не са честа практика, идва ред на слуховете и предположенията. А това ражда негативни чувства.
В заключение
Негативните настроения на служителите са техните емоции и чувства към работата и към компанията. Използвай управленски механизми, за да управляваш тези емоции и чувства в конструктивна и добра посока.
Прочети повече: Пълно ръководство за успешно управление на човешките ресурси.