Деловите хора са практични. Те са разумни хора, които вземат разумни решения – и в това е проблемът им. Да мислите прагматично е лесен начин да убиете марката си. Прагматичният подход може да бъде най-големия ви враг…
По-долу следват пет прагматични въпроса, които се задават често при обсъждането на всяка нова идея. Ако изграждате нова марка или ребрандирате съществуваща марка, въздържайте се да си задавате тези въпроси още в самото начало:
1. Как ще го направим?
В много компании отсъства емоционалната енергия, защото те се изкушават да си зададат още в самото начало този прост, на пръв поглед невинен въпрос. Ако питате “Как” твърде рано, вие ще подтиснете други, много по-важни въпроси. Започнете с въпроси, които пораждат страст в хората, като:
- Струва ли си да направим това?
- Аз искам ли да направя това?
- Всички НИЕ, искаме ли да направим това?
Чрез подобни въпроси това, което може да изглежда като забавяне всъщност е възможност за екипа да навлезе в дълбочина в мисията на марката. Бил съм в компании, които са работили много експедитивно и по-същество, но не са постигали особен напредък. Те са работили най-вече в посока на въпроса “Как ще го направим?” Марките им в повечето случаи са слаби.
2. Колко време ще ни отнеме?
Скоростта на съвременните пазари изкушава да се търсят бързи решения вместо дългосрочно изграждане на марка. Не подценявайте времето, което е необходимо, за да се създаде и развие визията ви за вашата марка.
3. Колко ще струва?
Лесно е да се търсят рационални решения, но те разрушават марката. С мислене от типа “Ние не произвеждаме неща, в които истински вярваме, защото това отнема твърде много време или струва твърде скъпо” марките стават по-неизвестни, отколкото известни.
4. Как ще го измерим?
Прагматичността може да убие марката още преди тя да е имала шанса да се появи на бял свят. Прагматичността отвежда хората встрани от продукта (стоката или услугата). Компаниите с прагматична култура на мислене изпитват трудности да не си задават този въпрос, след което започват да се чудят защо никой не смее да иновира. Великите марки често започват с луди идеи, които, поне в началото, не могат да бъдат измерени.
5. Как другите са го направили успешно?
Започнете с този въпрос и ще изглеждате точно като конкурентите си. Марките не се градят на обикновеното усъвършенстване на нещо. Има твърде много марки, които засядат в посредствеността, след като са гледали най-добрите практики на конкуренцията си.
Не оспорвам прагматизма – всички тези пет въпроса са нормални и валидни. Просто не бива да се започва с тях в процеса на създаване на марка. Вместо това:
- Определете какво искате да направите
- Фокусирайте се върху това колко време, усилия и ресурси ще отделите на създаване на визията ви за вашата марка
- Вложете душата си в марката
- Създайте вашите уникални отличителни черти
Ще разполагате с предостатъчно време да бъдете прагматични, веднъж след като наистина знаете какво искате да направите. Не убивайте марката си с незрял прагматизъм – дайте й шанс да оживее.