В началото на своята великолепна книга “Корпоративна социална отговорност” Филип Котлър и Нанси Лий отбелязват следното:
“Всички ние целим едно и също – искаме да живеем в по-добър свят и сме убедени, че обществото се нуждае от корпоративна подкрепа и партньорство, за да помогнем това да се случи.”
Със сигурност и у нас има компании, на които им се иска да подкрепят или да партнират на някого и на нещо, но може би не винаги успяват да реализират тези свои желания. Различни са причините, но една от възможните причини е недостатъчното знание какво точно добро дело може да направи една компания.
Какво е “добро”?
“Доброто” означава много неща. Свързано е най-често с живота на други хора, но така също и с нашия личен живот и е проява на милосърдие, състрадание, съпричастие.
Доброто провокира усещане за щастие, за просперитет. Запомнила съм от родителите си, че е добре да правиш добрини, но трябва да си наясно нуждае ли се другия от тази твоя добрина, иска ли я и как ще я оцени.
В света на бизнеса доброто се свързва с т.нар. “корпоративна социална отговорност”, съответно и с филантропията, с даренията, със социалния маркетинг.
В книгата, която цитирах по-горе, авторите предпочитат да използват термина “корпоративна социална отговорност” в смисъла на това, че корпоративната отговорност е поемане на ангажимент от страна на компанията, за да се подобри общественото благополучие чрез доброволчески бизнес практики и използване на собствени ресурси, или още по-точно казано чрез така наречените “социални инициативи”.
Ето шест възможности за социални инициативи, предложени от Филип Котлър и Нанси Лий:
- Популяризиране на каузи;
- Маркетинг, обвързан с кауза;
- Корпоративен социален маркетинг;
- Корпоративна филантропия;
- Доброволен труд за общността;
- Социални отговорни бизнес практики.
Да разгледаме малко по-подробно всяка от шестте социални инициативи.
1. Популяризиране на каузи
“Популяризиране на каузи” означава компанията самостоятелно или съвместно с други да осигури средства, непарични дарения или други свои ресурси, за да увеличи популярността на определена кауза.
Има най-различни каузи, които могат да се популяризират – екология, чистота на природата, устойчиво развитие, борба с болести и др.
2. Маркетинг, обвързан с кауза
“Маркетинг, обвързан с кауза” означава компанията да поеме ангажимент да помага на определена кауза, като отделя някакъв процент от продажбата на свой продукт за съответната кауза.
В този случай обикновено компанията си партнира с някаква нестопанска организация, цели с това да повиши продажбите на продукта и същевременно да генерира финансови средства за съответната благотворителна дейност.
3. Корпоративен социален маркетинг
“Корпоративен социален маркетинг” означава компанията да подкрепя разработването (понякога и реализирането) на кампании за промяна на поведението на хората с цел подобряване на общественото здраве, околната среда, общественото благополучие.
4. Корпоративна филантропия
“Корпоративна филантропия” са даренията под формата на безвъзмездна парична помощ или дарение с някакви продукти и услуги.
5. Доброволен труд за общността
“Доброволен труд за общността” означава компанията да подкрепя свои служители или партньори, които отделят доброволно от своето време, за да подпомагат местни каузи и обществени организации.
Подобен доброволен труд може да е свързан с обучение на някои основни компютърни умения на деца, да почистват определени райони и т.н.
6. Социални отговорни бизнес практики
“Социални отговорни бизнес практики” са дейности на компанията в подкрепа на някаква кауза. Например, компанията може да се откаже от провеждане на маркетингова дейност сред определени групи и общности.
Какво се повтаря в шестте социални инициативи?
И в шестте социални инициативи се повтаря едно – изборът на социален проблем, който компанията може да подкрепи.
Котлър и Лий отбелязват:
“Обществените потребности сякаш са безкрайни, а възможностите да съдействие – безброй.
Както глобално, така и на местно ниво, не е трудно да се избере кауза, която се нуждае от корпоративна подкрепа – от покриване на основните нужди на обществото до грижа за здравето, превенция от нараняване, увеличаване на социалната ангажираност и защита на околната среда.
Проблемът е в правилния избор.”
Защо една фирма да прави добро?
Защо една фирма да прави добро?
Основателен въпрос. Всички изследвания по него показват, че ползите от правенето на добро за компаниите са сериозни и значими.
Те се проявяват под формата на:
- повишени продажби и пазарен дял;
- по-силно позициониране на марката;
- по-добър корпоративен имидж и влияние;
- по-добри възможности за привличане и задържане на служители;
- по-ниски оперативни разходи;
- повишен интерес от страна на инвеститори и финансови анализатори.
В резюме
Шестте възможности за социални инициативи, предложени от Котлър и Лий, са:
- Популяризиране на каузи;
- Маркетинг, обвързан с кауза;
- Корпоративен социален маркетинг;
- Корпоративна филантропия;
- Доброволен труд за общността;
- Социални отговорни бизнес практики.
Всяка фирма би могла да измере определен социален проблем и да подпомогне неговото разрешаване чрез определена социална инициатива.
По този начин фирмата ще допринесе за своя собствен маркетинг, като едновременно с това допринесе и за общността, в която функционира.
Прочети повече: Пирамида за корпоративна социална отговорност на Каръл.