Мрежовият маркетинг е признат от много експерти за един от най-бързо разрастващите се бизнес модели в света. Това е индустрия със стабилен ежегоден растеж, солидни парични потоци, висока възвръщаемост на инвестирания капитал и дългосрочни перспективи за експанзия.
Много хора обаче не разбират ценността на мрежовия маркетинг. Дори някои работещи в тази сфера не си дават напълно сметка колко ценно нещо държат в ръцете си.
Когато говорим за мрежови маркетинг, от значение са не толкова доходите, които могат да се печелят, а правилното разбиране на важността на активите, които носят по-високи доходи.
8 актива на мрежовия маркетинг
Концепцията за 8-те актива на мрежовия маркетинг е дело на Робърт Кийосаки – популярен предприемач, инвеститор и автор на множество бестселъри, сред които се открояват “Богат татко, беден татко” и “Четирите потока на парите”.
Кийосаки е известен застъпник на мрежовия маркетинг и дори посвещава специална книга на тази тема – “The Business of the XXI Century” (2010), издадена и у нас под заглавие “Бизнесът на XXI век”. Той смята, че участието в МЛМ програми е една отлична бизнес възможност, в която човек първоначално може да работи, а след това и да участва като инвеститор чрез собствена мрежа от сътрудници. Но за да е човек в тази дейност, той следва да разбира правилно понятието “актив”.
Истински активи, според Кийосаки, са активите, които генерират паричен поток (доход). Например, нито апартаментът (къщата), нито колата, нито последният модел телевизор са активи. Тези неща не носят пари, дори напротив – те само струват пари и е добре да се придобиват едва след като преди това има придобити истински активи, които носят парични потици и така да изплащат въпросните придобивки.
Концепцията за придобиването на активи е фундаментален лайтмотив в творчеството на Робърт Кийосаки, който казва:
“Правило единствено: Трябва да знаете разликата между активи и пасиви и да купувате само активи. Ако искате да бъдете богати, то е единственото, което трябва да знаете.”
В “The Business of the XXI Century” (2010) Кийосаки откроява осем подобни актива, свързани със сферата на мрежовия маркетинг:
- Бизнес обучение, което ни служи в реалния свят.
- Печеливша пътека към личностното развитие.
- Приятелски кръг, споделящ нашите мечти и ценности.
- Силата на нашата мрежа.
- Поддаващ се на дублиране напълно мащабируем бизнес.
- Несравними лидерски умения.
- Механизъм за създаване на истинско богатство.
- Големи мечти и способността да ги реализираме.
Изграждането на тези осем актива на мрежовия маркетинг следва да се прави едновременно. Нека ги разгледаме по-подробно.
1. Бизнес обучение, което ни служи в реалния свят
Първият актив на мрежовия маркетинг на Кийосаки е бизнес обучението, което да ни служи в реалния свят.
Кийосаки подчертава, че всеки, който активно търси финансовия успех, се нуждае от три вида образование:
- Схоластично образование – четене, писане, смятане.
- Професионално образование – как да работим за пари.
- Финансово образование – как да караме парите да работят за нас, вместо ние да работим за пари.
Схохастичното образование е базата, без което не можем, но веднъж, след като го получим, има различни посоки, в които да поемем.
Професионалното образование ни подготвя за живот като наемни служители или самонаети лица, като и в двете ситуации става дума за размяна на време срещу пари. Това е “омагьосана въртележка”, от която трудно се слиза и по този начин трудно можем да получим истинска финансова свобода.
Финансовото образование е третата алтернатива. Това образование не се получава в икономическите университети или бизнес училища, които по-често подготвят кадри за живот като високоплатени наемни служители, а не толкова като предприемачи или инвеститори.
Но тогава, къде се придобива финансово образование, т.е. знания и умения как да караме парите да работят за нас? Робърт Кийосаки посочва, че финансовото образование се придобива в мрежовия маркетинг.
Ето списък на някои особено важни умения, приложими в реалния свят, на които учи мрежовият маркетинг:
- Манталитет на успеха;
- Обличане за успех;
- Преодоляване на личните страхове, съмнения и неувереност;
- Преодоляване на страха от откази;
- Умения за общуване;
- Психологически умения;
- Умения за управление на времето;
- Счетоводни умения;
- Умения за поемане на отговорност;
- Умения за определяне на цели;
- Умения за управляване на парите;
- Умения за инвестиране.
Добрите компании в сферата на мрежовия маркетинг осигуряват на сътрудниците си солидна програма за обучение в подобни области.
Следователно, мрежовият маркетинг в бизнес училище, което учи на реални умения хората, които желаят да се научат как да се справят в реалния свят. Подобно финансово образование е ценен актив, който може да носи доход цял живот.
2. Печеливша пътека към личностното развитие
Вторият актив на мрежовия маркетинг на Кийосаки е печелившата пътека към личностното развитие.
Всяко трайно забогатяване е свързано с личностно развитие. Ние можем да се сдобием с пари и успех, но без подходящ характер парите и успеха ще ни главозамаят, ще ни направят арогантни и глупави, ще спрем да учим нови неща и… рано или късно ще се провалим тежко.
Поради това, Кийосаки отбелязва:
“Аз мога да ви покажа съвършения бизнес, но за да се разрасне вашият бизнес, ще трябва вие също да растете.”
Кийосаки обръща внимание на факта, че във всеки от нас живее и победител, и губещ, и богат, и беден. Това е постоянна битка. В добрите компании в системата за мрежови маркетинг биха подкрепили богатия човек в нас, за да се изпрати и да ни накара да го уважаваме.
Това е ролята на т.нар. “спонсор” в компанията за мрежови маркетинг – да стимулира обикновените сътрудници да се развиват към по-добро, да излизат от рамките на това, което правят в момента и да се превърнат в изключителната версия на самите себе си, вместо да се задоволяват с посредствената.
Това не е бърз и лесен процес. Очевидно са нужни години на личностно израстване, за да се променят ценности, да се усвояват нови навици и да се гради силен характер. Когато действат сами, повечето хора не са способни да продължават напред, да се справят с разочарованията и да не губят от поглед целта, към която вървят. Но личностното развитие е изключително важно и без него е практически невъзможно да се усвои манталитет на предприемач.
Мрежовият маркетинг дава възможността на хората да се изправят срещу собствените си страхове, да се справят с тях, да ги преодоляват и да изкарват наяве живеещият в тях победител.
Ето как, личностното развитие е ценен актив, който може да носи доход цял живот.
3. Приятелски кръг, споделящ нашите мечти и ценности
Третият актив на мрежовия маркетинг на Кийосаки е приятелският кръг, споделящ нашите мечти и ценности.
Според една известна мисъл, доходите на човек обикновено се равняват на средния доход на петимата му най-близки приятели. В подобен дух са формулирани и т.нар. “Числа на Дънбар”. Известна е още и поговорката “Краставите магарета през девет през девет баира се подушват”.
Подобни закономерности са валидни както за богатите хора, така и за бедните хора или за хората от средната класа. Най-често богатите общуват с богати, бедните – с бедни, а средната класа общува със себеподобни от средната класа.
Всичко това е нормално, докато човек не осъзнае, че ако е беден, но желае да стане по-богат, е нужно да предприеме промени в приятелския си кръг. Мнозина не осъзнават това и цял живот общуват с хора, които ги дърпат назад финансово. Нужна е определена промяна в социалното обкръжение и заобикаляне с хора със сходни мечти и ценности.
В света на мрежовия маркетинг това е възможно и осъществимо. В тази сфера има много хора, които са си поставили за цел финансова свобода, както и други, които вече са я постигнали и помагат на околните да сторят същото. Това е един цял нов свят от приятели, които вървят в същата посока, със сходни цели и ценностна система.
Робърт Кийосаки предупреждава за следното:
“Възможно е да установите, че някои приятели или членове на семейството не разбират решението ви да работите в сферата на мрежовия маркетинг, или не му симпатизират, или дори опитват активно да ви обезкуражат. Възможно е да чуете от приятелите си, че сте се побъркали, че сте наивник или че правите огромна грешка. Възможно е и да загубите приятели.”
4. Силата на нашата мрежа
Четвъртият актив на мрежовия маркетинг на Кийосаки е силата на нашата мрежа.
Робърт Кийосаки посочва:
“Силата не е в продукта, силата е в мрежата. Ако искате да забогатеете, най-добрата стратегия е да намерите начин за изграждане на силна, устойчива, разрастваща се мрежа.”
В тази връзка е уместно да се помисли върху поуките от т.нар. “Закон на Меткалф”, който определя ценността на мрежата така:
V = N2
С други думи, икономическата ценност на дадена мрежа се равнява на броя на използващите мрежата, повдигнат на квадрат. Следователно, добавянето на нови потребители в мрежата увеличава стойността й в геометрична прогресия.
В мрежовия маркетинг Законът на Меткалф има директно приложение. Когато първоначално човек се включи в дадена МЛМ програма, той все още е само един човек, но в момента, в който успее да привлече нов човек (партньор) към своята мрежа, хората са вече двама, а икономическата стойност на мрежата се повдига на квадрат. Станат ли хората трима, икономическата стойност нараства от четири на девет. Когато двамата доведени от първия човек хора привлекат нови двама или трима, икономическата стойност на мрежата расте експоненциално.
Законът на Меткалф означава, че в МЛМ мрежата работи като лост, който на принципа на лоста на Архимед “повдига” и увеличава многократно дохода върху вложените усилия.
5. Поддаващ се на дублиране напълно мащабируем бизнес
Петият актив на мрежовия маркетинг на Кийосаки е поддаващият се на дублиране напълно мащабируем бизнес.
Робърт Кийосаки отбелязва, че в мрежовия маркетинг не се изискват големи умения за продажби. Това е сфера не толкова за продавачи, колкото за хора, които обичат да помагат на другите, да споделят информация и да разказват истории. Тук от ключово значение е не умението да се продава, а умението да се дублира.
Дублирането е решаващ фактор за успех в мрежовия маркетинг. С негова помощ мрежата нараства. Идеята в мрежовия маркетинг е не толкова да продаваме успешно самите ние, колкото да помагаме на хората от мрежата ни да израстват, да се развиват и да продават повече. Това означава “дублиране на бизнеса”.
В тази връзка, Кийосаки посочва:
“Целта е да построиш бизнеса си така, че буквално всеки да може да те копира с лекота. Защо ли? Защото точно това е замисълът на този бизнес – другите да копират това, което правиш, и вие също трябва да се стремите към тази цел. Нейното осъществяване ще ви донесе успех.”
Друг начин да се формулира концепцията за дублирането в мрежовия бизнес е чрез понятието “мащабируемост” – идеята, че бизнесът може да оперира във всякакви мащаби.
Това често пъти е препъникамък за предприемачите – не успяват да изградят достатъчно мащабируем малък бизнес, който да има потенциала да се разраства все повече и повече. Но точно това прави Рей Крок, откривателят на Макдоналдс – изгражда бизнес модел и принципи на макдоналдизация, които позволяват мащабируемост и разрастване на бизнеса.
В мрежовия маркетинг не се налага да разпоалагаме с изключително умели продавачи, за да дублираме това, което правим. Необходими са ни хора, които са готови да научат основните бизнес умения за общуване и да се развиват като личности с предприемачески дух. С тяхна помощ всеки “мрежар” може да се сдобие с ценен актив, който да носи доход цял живот.
6. Несравними лидерски умения
Шестият актив на мрежовия маркетинг на Кийосаки са несравнимите лидерски умения.
Робърт Кийосаки казва:
“Лидерството е силата, която обединява всичко. Лидерството изгражда големият бизнес.”
Лидерските умения са част от доброто бизнес обучение за реалния живот – първият актив, споменат по-горе. Но те са толкова важни, силни и мощни, че заслужават особено внимание.
Всички велики лидери са майстори в разказването на истории. Те умеят да влияят, да вдъхновяват и да предават визията си на околните. Иисус Христов, Буда, Сократ, Мохамед, Ганди, Майка Тереза – това са все примери за велики лидери, което означава, че са били страхотни разказвачи на истории.
Разказвачите на истории са хора, които се развиват страхотно в мрежовия маркетинг. Това са именно хората, които успяват да въздействат на другите в качеството си на великолепни учители, като ги обучават да осъществяват мечтите си, както и да учат други да тръгнат след своите мечти.
Възможността за развиване на лидерски умения е ценност, присъща почти изключително на мрежовия маркетинг. Разбира се, човек може да се научи на лидерство и в други сфери – от корпоративния живот до армията. Всяка област на живота създава лидери, но… не много!
Освен в мрежовия маркетинг.
7. Механизъм за създаване на истинско богатство
Седмият актив на мрежовия маркетинг на Кийосаки е механизмът за създаване на истинско богатство.
Богатството и парите не са едно и също нещо. Богатството не се измерва с размера на доходите. Богатството се измерва с време.
Богатството се измерва със способността да оцеляваме финансово за определен период от време, ако спрем да работим. Ако си зададем въпроса “Ако спра да работя днес, колко дълго ще оцелея?”, ще разберем на какво се равнява нашето богатство в този момент.
Именно затова и Робърт Койосаки смята, че участието в МЛМ програми е една отлична бизнес възможност, в която човек първоначално може да работи, а след това и да участва като инвеститор чрез собствена мрежа от сътрудници. Това изисква правилно разбиране на понятието “актив”. Истински активи, както вече уточнихме в още в началото, са активите, които генерират паричен поток (доход).
Неслучайно и личният план за създаване на истинско богатство на Кийосаки и постигане на финансова свобода е:
- Построй бизнес.
- Реинвестирай в своя бизнес.
- Инвестирай в недвижими имоти.
- Нека твоите активи ти купуват луксозни стоки.
В мрежовия маркетинг, главният актив е мрежата, затова инвестициите във време и усилия за изграждане и развиване на силна мрежа са инвестиции в ценни активи, които могат да носят доход цял живот.
8. Големи мечти и способността да ги реализираме
Осмият актив на мрежовия маркетинг на Кийосаки са големи мечти и способността да ги реализираме.
Едно от най-ценните неща на компаниите за мрежови маркетинг е, че подчертават колко важно е да се стремим да осъществяваме мечтите си. Те ни насърчават да си позволяваме да имаме големи мечти.
В традиционният бизнес служителите обикновено не са насърчавани да имат големи мечти. Дори обратното – полезно е мечтите на хората да са по-скромни, за да може бизнесът да оперира нормално.
Постигането на финансова свобода, обаче, е голяма мечта – една от най-големите възможни и най-трудни за осъществяване. Компаниите от мрежовия маркетинг не просто насърчават сътрудниците си да преследват подобна мечта, но и ги подпомагат с обучение и развиване на личния потенциал, за да я постигнат.
Работата в мрежовия маркетинг изисква проактивно отношение и усилия в личния кръг на влияние. Това е промяна в менталната нагласа – от мислене “Не мога” към мислене “Мога” и заставане пред кормилото на собствения живот.
Това изисква промяна в парадигмата, но фирмите от мрежовия маркетинг помагат на своите сътрудници да постигнат тази промяна.
Ето защо, големите мечти и способността да ги реализираме са ценен актив, който може да носи доход цял живот.
В резюме
Осемте актива на мрежовия маркетинг на Кийосаки са:
- Бизнес обучение, което ни служи в реалния свят.
- Печеливша пътека към личностното развитие.
- Приятелски кръг, споделящ нашите мечти и ценности.
- Силата на нашата мрежа.
- Поддаващ се на дублиране напълно мащабируем бизнес.
- Несравними лидерски умения.
- Механизъм за създаване на истинско богатство.
- Големи мечти и способността да ги реализираме.
Това са осем отделни възможности за генериране на повече доходи и създаване на богатство в дългосрочен план. За постигане на максимален ефект, изграждането им в сферата на мрежовия маркетинг може и трябва да се прави едновременно.
Прочети повече: Робърт Кийосаки. Биография и идеи.