Все повече предприемачи в България осъзнават потенциала и възможностите, които предлага имейл маркетингът. Той може да бъде един от основните канали за осъществяване на продажбите, но за целта кампаниите трябва да бъдат максимално оптимизирани и ефективни. Затова ви предлагам 9 съвета, които да използвате, за да подобрите възвръщаемостта от вложените средства в кампаниите.
1. Стойте далеч от СПАМ-а
Събирането на имейли от интернет без разрешението на потребителите и изпращането на рекламни съобщения може само да навреди на имиджа ви. Няма нищо по-дразнещо от това да се събудиш сутрин, да отвориш имейла си и да намериш десетки рекламни имейли, които не си искал да получаваш. След като веднъж са ви асоциирали като „натрапник“, неуважаващ личната свобода на клиентите, трудно можете да промените имиджа си.
Освен, че потребителите ви приемат като натрапник, вие правите и разходи, които не водят до добри резултати. Когато писмото ви се озове в нечия пощенска кутия, а собственикът й не е чувал за вас, шансът да прочете писмото е под 33%. Освен това половината от нежеланите съобщения се отбелязват като спам, което вреди на репутацията ви като подател и затруднява следващите кампании.
Препоръка
Премини онлайн курс за успешни продажби и получи ценни знания + доживотен достъп + сертификат.Научи продажбите
2. Оптимизирайте за мобилни устройства
Както се вижда на графиката, настолните компютри все още са предпочитаните устройства за четене на пощата. Въпреки това, тенденцията е да проверяваме имейлите си от мобилните телефони и таблети. Интересното е, че ако съобщението ни е грабнало вниманието, докато сме на мобилното устройство, се връщаме към него от настолния компютър.
Изхождайки от тези данни, стигаме до заключението, че трябва да оптимизираме имейлите си за мобилните устройства. Но какво означава това? За да оптимизирате имейлите за мобилни устройства, трябва :
- да намалите големината на изображенията и да използвате динамични атрибути за определяне на ширината им;
- да увеличите размера на линковете и на CTA бутоните, за да могат лесно да се отварят;
- да изберете такъв дизайн, който да е еднакво ефективен, както на голям, така и на малък екран (responsive design);
3. Изпращайте имейли в подходящото време
В началото на седмицата хората са по-натоварени отколкото в края. Това се отразява и на CTR-а. След уикенда, в понеделник и вторник, хората имат повече работа и вероятността да откликнат на офертата ви е по-малка. Изпращайте имейлите си в края на седмицата – петък или събота, когато можете да максимизирате ефекта от кампанията си и да привлечете повече продажби.
4. Ясно, кратко и ангажиращо заглавие
Първото нещо, което потребителите виждат в пощата си, е вашето заглавие. Затова се постарайте то да ги ангажира емоционално и да ги подкани да прочетат съобщението ви. Отделяйте колкото време е необходимо, за да генерирате различни варианти и да изберете най-добрия от тях. Старайте се дължината да е колкото се може по-малка, защото тя се отразява на броя отваряния на имейлите.
5. Придържайте се към темата
След като сте избрали най-доброто заглавие, което е кратко и ангажира клиентите, е време да напишете съобщението си. Моят съвет е да се придържате към текстовите имейли и да избягвате изображенията, защото много от уеб базираните имейл клиенти не ги показват веднага при отварянето.
Избягвайте дългите имейли. Оформете посланието си с по-кратък текст, като се стремите да не надхвърляте 300 думи, защото това е границата, от която CTR-а пада стремглаво надолу. По-добрият вариант е да направите ландинг страница, към която да пренасочите потребителите и да ги запознаете по-обстойно с офертата си.
6. Персонализирайте писмата
Хората искат да се чувстват специални и да им се обръща внимание. Никой не иска да получава шаблонни имейли и да се чувства като част от общото, като поредният клиент, на когото се опитват да продадат нещо.
След проведено проучване е доказано, че при персонализация, чрез поименно обръщение към клиента, CTR се увеличава. Освен чрез използване на името на клиента, имейлите могат да се персонализират, като се използват и друга информация, която имаме – адрес, месторабота, интереси и пр.
7. Отделете време за свои имейл списъци
Вложете време и ресурси за изграждане на свои собствени имейл списъци. Изисквайте само информация, която възнамерявате да използвате. Най-често това са имейл, имена, град, уебсайт и пр. Когато някой се запише, изпратете му автоматичен имейл, за да потвърди желанието си (double opt-in). В дългосрочен план ще възвърнете многократно инвестицията си.
Можете да изпробвате различни канали, където да поставите формата си за записване. Такива могат да бъдат вашият сайт, Facebook страница, процеса на покупка и др.
Възползвайте се и от методите, доказани в практиката като предлагате специално съдържание за своите абонати, уебинари, отстъпки, безплатни награди и специални оферти.
Класация
Разгледай най-добрите книги за маркетинг и продажби и придобий нови знания и вдъхновение за твоя успех.Виж книгите
8. Учете се от конкурентите си
На полето има и други играчи освен вас, които се сблъскват със същите проблеми и са в подобни ситуации. Интересувайте се как те се спряват с подобни казуси и, ако е приемливо, взаимствайте техните решения за кампаниите си.
Има голям набор от информация и доклади, които можете да използвате, за да разберете как можете да подобрите ефективността на кампанията си и да достигнете до най-добрите практики в имейл маркетинга.
9. Анализирайте и оптимизирайте
Не бъдете от тези 17%, които единствено изразходват средства и не анализират и оптимизират кампаниите си. Всеки един показател, който следите, може да ви даде информация за ефективността на кампанията.
Показатели като bounce rate и delivery rate ви предоставят информация относно качеството на имейл списъка ви, докато тези като CTR, open rate, unsubscribe rate ви информират за ефективността и релевантността на писмата ви.
Извличайки показателите за представянето на кампанията, вие имате солидна база от аргументи и опции за оптимизиране. Моят съвет е да тествате един по един показателите, като сегментирате проспектите от списъка си, за да получите по-точни резултати и да се спрете на най-доброто решение.
Използвани източници: MarketingSherpa, Radicati, Hubspot.