Безпристрастност е умението да се отнасяме с всички по еднакъв начин.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Безпристрастността представлява една от тези сили, част от добродетелта “Справедливост”, свързана със способността на човека да действа в социалния живот – в семейството, сред приятели, в обществото.
Какво значи да си безпристрастен с хората? Ти безпристрастен човек ли си? И ако не си, как да станеш такъв?
Що е “безпристрастност”?
Нека започнем с дефиниция за безпристрастност.
Безпристрастност е справедливо отношение или поведение без фаворизиране, предразсъдъци или дискриминация.
Позитивната психология свързва безпристрастноста с великодушието – даването на втори шанс и приемане на грешките. Когато човек е принципен, не проявява пристрастия и е великодушен, той е много по-справедлив в отношението си спрямо друг, който е пристрастен и краен в отнопението и постъпките си.
Безпристрастност и щастие
Безпристрастният и великодушен човек се отнася с всички по еднакъв начин, без предразсъдъци относно действията и мислите на другите. Това е социална сила, която позволява да живеем по-добре с околните.
Безпристрастният човек умее да приобщава и разбира другите. Той казва точно каквото мисли и проявява почтеност. Той върви по пътя си, без да нанася на хората непочтени удари под кръста.
Всичко това означава, че безпристрастният човек е морален човек, който действа справедливо и честно. Това е пряко свързано с щастието, доколкото моралът е сред четирите основни цели на живота за постигане на пълноценно благополучие и щастие.
Безпристрастен ли си?
И така – безпристрастността е сила, с чиято помощ се отнасяме към всички по еднакъв начин и придаваме значимост на действията в социалния ни живот.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз безпристрастен човек ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си безпристрастен, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Когато нямам особено добро мнение за някого, в състояние ли съм да потисна чувствата си, за да не се отнеса несправедливо спрямо него?
- В състояние ли съм да променя мнението си, ако установя, че моите мисли и чувства могат да породят несправедливост?
- Мисля ли без стереотипи за хора от определени етнически, религиозни или културни групи?
- Когато допусна грешка, мога ли да я призная лесно?
- Когато съм в спор с някого, давам ли му възможност да изложи своята гледна точка?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си безпристрастен човек.
Как да станеш по-безпристрастен?
Как да станеш по-безпристрастен и да се отнасяш еднакво с хората?
Ето няколко идеи:
- Наблюдавай се. Започни да се вглеждаш във взаимоотношенията ти с околните, например в семейството или на работа. Принципни, справедливи и праволинейни ли са тези отношения или обратното – има нещо непочтено или прикрито? Склонен ли си към т.нар. “изми” – разисъм, сексизъм и т.н.? Няма как да станеш по-безпристрастен човек, ако не започнеш от безпристрастно наблюдение на самия себе си.
- Признай самобитността на всеки. Хората не притежават еднаква настройка и култура. Всеки произхожда от различна социална среда и това се отразява на житейския му опит. Опитай се да разбереш другия, без да го притискаш, за да се научиш да уважаваш различията.
- Казвай каквото мислиш. Понякога в спор или конфликтна ситуация може да премълчиш някои неща, но това вероятно ще застраши изграждането на доверие и дългосрочни отношения. Ако чувстваш, че ще промениш нещата към по-добро, излагай искрено убежденията и мненията си.
- Признай, ако си направил грешка. Никой не е безгрешен. Наблюдавай се и ако си направил грешка – признай я. Това ще се отрази благоприятно на отношенията ти с другата страна, както и ще подсили усещането, че си принципен човек, който не е загрижен единствено за личния си интерес.
- Дай втори шанс. Безпристрастният и великодушен човек приема, че може да греши, както и че другите могат да грешат. Дай втори шанс на човек, който е сбъркал, за да му покажеш, че въпреки, че не приемаш постъпката му, ти го цениш като човек.
- Включи другите в решения, които ги касаят. Бъди искрен и честен, но така също и им позволи да не се съгласяват с твоите идеи и тези, ако имат аргументи. Стимулирай обсъждането на чужди идеи, за да се вземе справедливо и балансирано решение.
В резюме
Безпристрастността е една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Благодарение на комбинацията от безпристрастност и великодушие, ние можем да се отнасяме еднакво към всички, което е предпоставка към изграждането на по-пълноценни взаимоотношения с различни хора от нашето социално обкръжение.
Прочети повече: Екипен дух и лоялност. Как да си сътрудничим с останалите и да работим в екип.