Благодарност и признателност е умението да осъзнаваме доброто, което ни се случва.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Благодарността и признателността представляват една от тези сили, част от добродетелта “Трансцедентност”, свързана с духовността, откриване на по-висш смисъл в живота и връзката на човек със света.
Какво значи да си благодарен и признателен? Ти благодарен и признателен човек ли си? И ако не, как да станеш такъв?
Що е “благодарност и признателност”?
Разликата между двете понятия е много тънка, и все пак я има.
Благодарност е чувството (емоцията, нагласата) да съпреживяваш и осъзнаваш ценността на полученото, просто така, като естествен отговор към добрината.
В същото време:
Признателност е свидетелство за значимостта на стореното от човека, която се съпровожда от чувството на благодарност за полученото.
Благодарността позволява да откроим какво са сторили другите за нас. В благодарността има щедрост. Благодарният човек осъзнава какво другите са направили за него, което на свой ред позволява да се изрази нужната признателност за това.
Благодарност, признателност и щастие
Ако човек умее да обръща внимание на хората и техните добри постъпки, той прави крачка към благодарността, а оттам и към радостта от живота.
Следователно, благодарността е свързана с умението да обичаме живота и във всяка ситуация да отчитаме доброто, но най-вече да го виждаме, разпознаваме и изразяваме.
Благодарността е предпоставка за създаване на трайни връзки и взаимоотношения, както и за нарастване на самоуважението. Да казваме “Благодаря!” и да отдаваме признание носи радост, носи щастие.
Благодарен и признателен ли си?
И така – благодарността и признателността са сила, с чиято помощ можем да осъзнаваме доброто, което ни се случва.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз благодарен и признателен човек ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си такъв човек, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Лесно ли благодаря на хора, които са ми услужили с нещо?
- Осъзнавам ли какво получавам от другите?
- Отделям ли време да им изразя благодарността си? Казвам ли им, че ги обичам, уважавам и/или ценя?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си човек, който е благодарен и признателен.
Как да станеш по-благодарен и признателен?
Как да започнеш да осъзнаваш по-добре доброто, което се случва около теб?
Ето няколко идеи:
- Направи равносметка на онова, което смяташ за благодат в живота си. Доволен ли си от здравето си? От семейството си? От работата си? От материалното си положение? От родителите си? От децата си? Помисли за нещата и хората, които имаш и обичаш. Всичко това е повод за заслужена благодарност и отдаване на нужната признателност.
- Благодари на хората. Запитай се достатъчно често ли благодариш на хората, които са добри и мили с теб и от които получаваш определени материални и нематериални ползи. Това може да са важни за теб хора – членове на семейството, работодател, колеги, клиенти и т.н., а може и да са хора, с които имаш по-мимолетни контакти. И в двата случая изказването на благодарност за отношението, с което ви радват или за оказана услуга, е винаги правилна стъпка.
- Направи жест в знак на благодарност. Напиши благодарствен имейл, подари цвете или шоколад, окажи внимание чрез дребен, но важен жест, така че човекът, на когото си благодарен да разбере, че осъзнаваш стореното от него.
- Спомни си за щастливо събитие в живота, което е довело до други хубави неща. Животът е поредица от явления, всяко от които отключва ново. Ако в момента се чувстваш щастлив от ситуацията си, това може да е заради определено събитие в миналото. Спомни си го и докато го правиш, ще откриеш причина да бъдеш признателен.
- Води си дневник. В източната философия кайзен се препоръчва воденето на дневник – какво правим и какви са били мислите ни през изтеклия ден. Дневникът позволява да се върнем към определен етап в миналото и да си припомним чувства, емоции и връзки на съответния момент с нашата текуща действителност. С помощта на дневника можем по-ясно да осъзнаем нещата, относно които трябва да сме благодарни и признателни.
В резюме
Осъзнаването на доброто, което ни се случва в живота е основна сила, които трябва да имаме на наша страна, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Всеки, в една или друга степен, би могъл да се научи да бъде по-благодарен и признателен. Нужно е само човек да приложи една първоначална малка чувствителност към проявленията на съдбата и постъпките на хората, за да започне да открива с какво светът около него му дава добри, полезни, ценни неща, които носят радост и смисъл.
Прочети повече: Надежда. Как да гледаме на бъдещето с вяра.