Колкото и мотивирани и продуктивни да сме в нашия професионален или личен живот, възможно е в определен момент да почувстваме спад в кондицията ни, влошаване на взаимоотношенията ни с околните или понижена обща ефективност.
Понякога това може да са само предвестници на един по-продължителен низходящ тренд в живота, като една от най-честите причини за него е свързана с това, че сме спрели да инвестираме в себе си.
В тази връзка е полезно да познаваме концепцията за “Четирите измерения на самообновяването”. Нека я разгледаме.
Четири измерения на самообновяването
Въпреки, че идеята за четирите измерения на самообновяването се среща в творчеството на различни автори, без съмнение дължим много за ясното й формулиране на експерта по личностно развитие Стивън Кови, който я популяризира на страниците на своята книга “Седемте навика на високоефективните хора”.
Нещо повече – тази идея е толкова ключова, че Кови посвещава на нея целия седми навик за висока ефективност от системата си с принципи за успешен живот.
Навикът за самообновяване на Кови гласи, че трябва да полагаме постоянни и балансирани грижи за четирите измерения на нашия живот:
- Физическо измерение;
- Социално-емоционално измерение;
- Умствено измерение;
- Духовно измерение.
Всичко, с което се захващаме в живота, е свързано по някакъв начин с някое от тези четири измерения. Предвид на това, Стивън Кови обръща внимание колко важно е непрекъснато да инвестираме в себе си, като поддържаме и обновяваме балансирано четирите измерения, без едно или друго от тях да изостава.
Четирите измерения на самообновяването на Кови са представени на диаграмата по-долу:
Поддържането на четирите измерения изисква време, усилия, вероятно и известни финансови средства. Това обаче е най-важната инвестиция в живота ни – инвестиция в нас самите.
Самообновяване в четирите измерения е ключ към постигане на висока ефективност. Когато системно полагаме грижи за тялото, емоциите, ума и духа си, ние започваме да се издигаме по възходяща спирала в нашето личностно развитие. Подобен процес не бива никога да спира.
Нека разгледаме по-подробно всяко от четирите измерения на самообновяването.
1. Физическо измерение
Физическото измерение включва грижи за нашето тяло:
- Здравословно хранене;
- Редовни физически упражнения;
- Пълноценно възстановяване и почивка.
В наши дни има изоболие от източници на информация относно здравословното хранене. Независимо от конкретния хранителен режим е полезно е да се изградят подходящи навици за здравословно хранене. От проучвания, направени върху диетата на столетници от сините зони става ясно, че е подходящо да се поддържа умерен прием на калории – по-малки порции, по-малко храна, по-бавно хранене, ранна и лека вечеря, както и достатъчно растителна храна – зеленчуци, плодове, варива, ядки, пълнозърнести храни, ограничен прием на месо.
Физическите упражнения, на свой ред, спадат към онези човешки дейности, при които с не особено големи усилия могат да се постигат впечатляващи резултати. Повечето от нас не ги правят постоянно, тъй като не винаги изглеждат наложителни, но понеже не ги правим, в определен момент се оказваме в ситуация с наднормено тегло (което изисква сериозно отслабване) или други здравословни проблеми. Важно е да се отделят по няколко часа седмично за енергични тренировки, които могат да се разделят в три направления – упражнения за издържливост, гъвкавост и физическа сила.
Пълноценното възстановяване и почивката са третият елемент от физическото ни измерение. Дали ще е почивка на дивана, посещение на сауна или общуване с природата, всичко това помага за възстановяване на силите и умелото неутрализиране на стреса.
2. Социално-емоционално измерение
Социалното и емоционалното измерение на живота вървят заедно, защото нашият емоционален живот е изграден предимно, но не изцяло, от взаимоотношенията ни с другите.
Стивън Кови очертава следните начини за обновяване на социално-емоционалното ни измерение:
- Служене на другите;
- Емпатия;
- Синергия;
- Лична сигурност.
Служенето на другите чрез помагане, в т.ч. и анонимна помощ, предизвиква нашата съзидателност, желание за сътрудничество и стремеж към правене на добро.
Проявата на емпатия в общуването, чрез поставяне на мястото на другия и искрен стремеж да го разберем, развива емоционалната ни интелигентност и помага да поддържаме пълни емоционални банкови сметки с важните за нас хора в живота.
Синергията, или казано по друг начин – единодействието и стремежът към творческо сътрудничество в атмосфера на екипен дух спомага много за поддържане на задълбочени и продуктивни взаимоотношения.
И не на последно място – усещането за лична сигурност. Ако знаем какво представляваме и притежаваме група от ясно осъзнати ценности и принципи, към които се придържаме, нашето чувство за лична сигурност ще идва отвътре, при което ще можем да развиваме успешно нашите “меки” умения за работа с хора.
Обновяването на социално-емоционалното измерение не изисква твърде много време, но определено изисква практика. Може дори да се наложи да насилим себе си, защото поддържането на взаимоотношения с другите изисква по-зрял начин на мислене.
3. Умствено измерение
По-голямата част от умственото ни развитие зависи от образованието ни. Но когато завършим училище или университет, много от нас оставят мозъците си да закърнеят – престават да четат, спират да се интересуват от неща, които не са пряко свързани с професията, не анализират и не мислят критично, както преди.
Обновяването на умственото измерение включва няколко основни дейности:
- Учене през целия живот, най-вече чрез четене на стойностна литература;
- Писане;
- Планиране.
В основата на обновяването на умственото измерение Стивън Кови поставя ученето през целия живот. Понякога този процес изисква присъствие в зала или класна стая под ръководството на по-опитен наставник. По-често обаче той преминава под формата на самообразование, например чрез четене на книги и статии, гледане на видео, комуникация с други хора или работа по реални проекти.
Стивън Кови казва следното:
“Проактивните хора са в състояние да намерят хиляди начини за самообразование.”
Писането е друг начин за тренировка на ума. Воденето на дневник, в който се записват собствените преживявания и прозрения, помага за изясняване, уточняване и избистряне на мисълта. Известно е, че много от успешните хора редовно си водят дневник.
Планирането, в т.ч. и визуализирането, са други ключови дейности на умственото обновяване. Редовната практика по обмисляне на деня или седмицата – подготовка, преоценка, търсене на възможности за профилактика, превенция или подобрения, лежи в основата на доброто управление на времето.
4. Духовно измерение
Развиването на духовното измерение дава насока на нашия живот. Това е ядрото на вътрешния ни живот, центърът на ценностната ни система, най-интимната част от живота ни.
Обновяването на духовното измерение включва няколко дейности:
- Размисъл по личните ценности и принципи;
- Медитация;
- Молитва;
- Потапяне в някакво изкуство;
- Общуване с природата.
Размисълът по личните ценности и принципи е от ключово значение. Стивън Кови смята, че един от ключовите моменти в постигане на трайно щастие и успехи е човек да формулира и да запише на хартия т.нар. “изявление за лична мисия”, т.е. свое житейско кредо, което да залегне в основата на неговия център. Периодичният размисъл и преоценка дали живеем в унисон с нашата лична мисия е от голямо значение за оформянето на силен и кален характер.
Медитацията е също начин за духовно обновяване. Тя може да включва обзор на всеки ден и размишляване върху събитията от деня. Медитацията позволява да се учим от грешките си, за да не ги повтаряме отново.
Молитвата, за хората, които са се отдали на религията, е мощен начин за обновление. За много хора, именно тя е извор на енергия и сила.
Потапянето в някакво изкуство е още един начин за обновяване на духовното ни измерение. Няма значение какво изкуство – музика, кино, театър, изобразително изкуство, литература, танци… Досегът с чуждото въображение и с красотата на чуждите произведения има благотворно влияние, а така също човек би могъл и сам да изразява себе си чрез искуството.
И за финал – общуването с природата. Природата зарежда с енергията си и дава благословията си на онези, които й се отдават. Когато се отдалечим от шума и врявата на големия град и усетим хармонията и ритъма на природата, ние се чувстваме обновени.
Духовното обновяване изисква инвестиция на време, но е важна дейност, която не бива да пренебрегваме.
В резюме
За да бъде човек продуктивен и ефективен в дългосрочен план, той трябва да обновява системно себе си в четири основни измерения:
- Физическо измерение;
- Социално-емоционално измерение;
- Умствено измерение;
- Духовно измерение.
Стивън Кови разглежда обновлението на човека от холистична гледна точка, именно като съчетание на четирите измерения от по-горе. Ако човек полага грижи и за четирите измерения, без едно или друго от тях да изостават, това ще му осигури баланс, сила и вътрешен мир както в професионален, така и в личен план.
Прочети повече: Седемте навика на високоефективните хора на Кови.