• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Маркетинг
Маркетинг

Четирите типа общности

Обновена на 07.10.2020 от Гост Автор

Четирите типа общности

Статията “Четирите типа общности” е от Бен Макконъл, автор на популярни книги, лектор и консултант по маркетинг и брандинг.

Може би искате да създадете или разширите общността ви от клиенти или членове, тъй като тя е ключова за увеличаването на маркетинга от уста на уста и евангелизма?

Ако е така, имайте предвид, че “общност” е широко понятие.

Какъв точно тип общност искате да създатете?

Проблеми с продажбите?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по продажби
  • Онлайн курс по продажби
  • Е-книга по продажби

Ето четири начина да обмислите това:

Четирите типа общности
Четирите типа общности

1. Клика

Тази общност е малка, подобно на клика. Ценното при тази общност е, че членовете й се познават помежду си, приличат си един на друг, дори се обличат като останалите.

За членовете на общности тип “клика” е характерно, че лесно и бързо се повлияват един другиго, точно както е в модата. Стойността да участваш в общност тип “клика” зависи от степента й на екслузивност, а привързаността към общността може да варира и бързо да се променя с времето (както групичките от приятели в училище).

Пример: Частната онлайн общност A Small World.

2. Мрежа

Вашата общност може да е голяма и да прилича на мрежа. Членовете на такава общност си споделят информация или връзки от един на друг като пожарна команда.

Целта ви в подобна общност е да уловите попътния вятър на ефекта на мрежата, тъй като стойността на общността е пропорционална на увеличаващия се размер на членовете й.

Една общност тип “мрежа” може да бъде голяма, но в нея е налице малка или нулева емоционална привързаност на членовете към общността.

Пример: Общността за обмяна на професионални контакти LinkedIn.

3. Култ

Вашата общност може да бъде със среден размер и да напомня култ. Ценностите й се изграждат по специфичен начин, не винаги по традиционни начини.

Характерно за общностите тип “култ” е, че в тях присъства харизматичен лидер, който е закодирал схващанията и ценностите на членовете на общността в ритуали, които хората обичат и в които вярват. Общността “култ” може да не е голяма като размер, но привързаността на членовете й е силна.

Пример: Общността на производителя на бърбън Maker’s Mark Ambassadors.

4. Нация

Вашата общност може да прилича на “нация”. Подобна общност сама определя съдбата си, а тяхната съдба е ваша.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

Двигателната сила в този вид общности е равнопоставеността – всеки е равен на другия, като има няколко души, които дават насоки за развитие на общността.

В общностите тип “нация” чувството за гордост, дори суверенитет, е осезаемо. Осезаемо се усеща и привързаността на членовете към общността.

Пример: Политическата общност Netroots Nation.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме за общностите

Без значение от типа, вашата общност ще се влияе от двигателните сили “Размер” и “Привързаност“. Ще ви бъде трудно да провокирате увеличаване на размера, но ще е лесно да го измервате и контролирате.

Ще ви бъде трудно да измервате невидимата сила на привързаността, но ще е лесно тази привързаност да бъде подкопана.

За Гост Автор

В Нова Визия публикуваме статии от подбрани външни автори. Разгледай и всички наши фирмени обучения и онлайн курсове по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия