Музиката, като едно от основните изкуства, присъства в живота на много хора. Музика, при това във всякакви стилове, слушат и млади, и стари.
Поводът на съставя тази статия са мои лични наблюдения върху музиката, които вярвам, че ще са от полза за някои читатели. Става дума за четирите вида музика и тяхното значение за човека.
Идеята ми е, че човек може да си направи определени заключения за себе си и за своето ниво на развитие и потребности в зависимост от музиката, която слуша, търси или харесва. Аналогични изводи могат да се направят и за членове на семейството, деца, роднини, шефове, колеги, близки и познати.
Но какво разбирам аз от музика?
Винаги съм усещал, че имам определена връзка с музиката.
Като дете пеех много добре и бях солист в хор. Като ученик в по-горните класове се увлякох по хеви метъла. Като студент се влюбих в прогресив рока. Като по-зрял човек навлязох в света на джаза и класическата музика, в частност и на операта. Като преминавам през различните етапи на зрелост, променям и музикалните си вкусове. Или, по-скоро ги обогатявам и надграждам.
Нямам музикално образование, не познавам достатъчно добре нотите и не мога да свиря на нищо друго, освен на хармоника и гребенче. 🙂 Но пък вече много години слушам музика по няколко часа почти ежедневно. Обичам да посещавам концерти на живо и да гледам от първия ред. Харесва ми да чета книги или гледам филми за различни композитори, музиканти и групи. Притежавам голяма колекция от албуми.
Накратко, може да се каже, че имам трайно отношение към музиката.
Разбира се, отношението ми е любителско и потребителско, а не професионално и музикантско. Но все пак е отношение. При това мисля, че е активно и творческо отношение, а не само пасивно и консуматорско.
Четирите вида музика
Когато използвам фразата “четири вида музика”, съвсем нямам предвид музиката от гледна точка на нейното жанрово или стилово многообразие.
По-скоро имам предвид идеята, че музиката може да се раздели на четири основни групи, според човешките потребности, които обслужва:
- Музика за тялото;
- Музика за сърцето;
- Музика за ума;
- Музика за духа.
Всеки от четирите вида музика има своите представители – като жанрове, стилове, изпълнители, композитори. Всеки вид музика е полезен с нещо и дава нещо на нейния слушател.
И всеки вид музика разкрива нещо за човека, който я слуша.
Четирите вида музика са представени на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме по-подробно всеки от четрите вида музика, с примери и коментари.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.1. Музика за тялото
Музиката за тялото е първият вид музика. Тя кара човек да танцува, да се движи, да “играе”.
Музика за тялото са например народната музика, поп-фолкът, хип-хопът, денс музиката, диското, рокендролът, латино музиката, електронната музика, някои видове етно музика, някои видове рап и т.н.
Примери за музика на тялото – музиката на Елвис Пресли, Би Джийс, Бони М, Славка Калчева, множество ди джеи и др.
Музиката за тялото е лесна за възприемане и влияе на човека директно, на физическо ниво. Най-често тя е свързана и с пеене. Когато човек слуша такава музика, на него му се иска да се движи и танцува. Поради това може да се каже също, че музиката за тялото е музика “за краката”.
2. Музика за сърцето
Музиката за сърцето е втория вид музика. Тя е насочена към емоциите, романтиката, човешките отношения.
Музика за сърцето са например попът, естрадата, черната музика, някои видове рок (балади), някои видове джаз (боса нова).
Примери за музика на сърцето – музиката на Селин Дион, Елтън Джон, Уитни Хюстън, Лили Иванова, Васил Найденов и др.
Музиката за сърцето е лесна за възприемане и е тясно свъзана с вокално изпълнение. Една от най-честите теми в този вид музика е темата за “любовта”. Неслучайно първият сватбен танц на двама младоженци е под съпровода на някаква музика за сърцето.
3. Музика за ума
Музиката за ума е третият вид музика. Тя стимулира ума да работи (да анализира, да открива, да твори) и по този начин го развива.
Музика за ума са например джазът, прогресив рок и прогресив метълът, повечето класическа музика.
Примери за музика за ума – музиката на Йес, Дрийм Тиътър, Пинк Флойд, Майлс Дейвис, Чик Кърия, Бетовен, Равел и др.
Музиката за ума обикновено е комплексна (защото човешкият ум е нещо много сложно), поради което не е и масово слушана. Въпреки, че редица произведения, албуми или парчета може да са много известни, музиката за ума определено не е “мейнстрийм” музика. По телевизионните музикални състезания от типа на “X Factor”, “Гласът на България” и “Като две капки вода” не се чува много музика за ума.
4. Музика за духа
Музиката за духа е четвъртият вид музика. Тя докосва най-висшите енергийни центрове на човека.
Музика за духа са например източната музика (тай чи), религиозната музика, някои видове етно/уърлд музика, някои видове джаз, някои видове арт рок, някои видове класическа музика.
Примери за музика за духа – Бах, Арво Перт, Брайън Крейн и др.
Музиката за духа най-често звучи просто, като контрапункт на музиката на ума. Тя успокоява, осъзнава, вглъбява.
Значение на четирите вида музика за човека
Конкретното значение на всеки вид музика може да се разбере по-ясно, ако се направи аналогия с една от най-утвърдените теории за човешките потребности. Става дума за теорията на Маслоу за йерархия на потребностите.
Нивата в класическата пирамида на Маслоу са пет, а в по-късните си години той добавя още няколко. Ако обединим в по-широки групи нивата от пирамидата на Маслоу, ще получим четири характерни нива на човешките потребности, които се съчетават доста точно с четирите вида музика.
- Физиологически потребности = Музика за тялото;
- Потребности от обвързване = Музика за сърцето;
- Потребности от уважение и самореализация = Музика за ума;
- Потребности от самотрансценденталност = Музика за духа.
Или, би могло да се каже, че както човешките потребности се намират в йерархия (по-низши и по-висши), така и видовете музика са йерархично обвързани. И че в процеса на постепенно задоволяване на нови нива на своите потребности, човек евоюлира в музикалните си търсения и се стреми да се докосва до нови видове на музика.
Следователно, всеки вид музика разкрива нещо за човека, който я слуша.
Считам, че можем да направим изводите, че:
- Ако човек слуша предимно музика за тялото, неговите потребности са най-вече свързани с физически неща, необходими за живота. Музиката за тялото му помага да се разкърши, да покаже своите танцувални умения и физически заложби, да поддържа добра форма, тонус и здраве.
- Ако човек слуша предимно музика за сърцето, неговите потребности са свързани най-вече с приобщаване към някого или към нещо. Музиката за сърцето му помага да се настройва на вълна приятелство, семейство, любов.
- Ако човек слуша предимно музика за ума, неговите потребности са свързани най-вече с изграждане на самоуважение, усещане за стабилна личност и развитие на личния потенциал. Музиката за ума му помага да бъде на креативна вълна и да получава силни творчески импулси, които да насочва към собствената си сфера на дейност и постижения.
- Ако човек слуша предимно музика за духа, неговите потребности са свързани най-вече с висшите нива на човешко съзнание и с нуждата да се отдаде на някаква по-висша цел извън себе си, свързана с духовността или алтруизма. Музиката за духа му помага да изгражда в себе си ново отношение към себе си, към най-важните си близки, към човешките същества като цяло, към другите видове, към природата и към Космоса.
В идеалния вариант човек следва да слуша и четирите вида музика. Но ако някой от тези видове музика доминира в ежедневието му, това за мен е силна индикация за потребностите, които въпросният човек се опитва да задоволява.
В резюме
Човешкият живот преминава в четири основни измерения – физическо, емоционално, умствено и духовно. Всяко от тези измерения е съпоставимо с четири основни вида музика, зад които стоят четири основни групи човешки потребности.
Сам по себе си всеки от четирите вида музика – за тялото, за сърцето, за ума и за духа, е важен и необходим. В идеалния случай, ако се подходи балансирано и холистично, всеки вид музика следва да има място в ежедневието.
С тази статия аз не твърдя, че един вид музика е по-добър от друг. Просто обръщам внимание на връзката между музиката и човека като начин за по-добро самоопознаване или опознаване на околните.
Прочети повече: Кратка история на класическата музика.