• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Стратегическо управление
Стратегическо управление

Диамант на Портър

Обновена на 03.12.2021 от Тодор Христов

Диамант на Портър

Бизнесът в наши дни е по-глобализиран от всякога.

Това изисква от всяка по-сериозна компания да разбира добре правилата на глобалната конкуренция. Полезно е да се знае какви са бизнес условията в различните държави, които подпомагат конкурентоспособността.

Под наименованието “Диамант на Портър” е известен инструмент за стратегически анализ на конкурентните предимства на отделни отрасли или цели държави. Да го разгледаме.

Проблеми с управлението на хора?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на хора
  • Онлайн курс по управление на хора
  • Е-книга по управление на хора

Диамант на Портър

Диамантът на Портър, известен още и като “Ромб на Портър”, е откритие на американския професор Майкъл Портър, който в книгата си “Конкурентното предимство на нациите” от 1990 г. представя модел за анализ на силните и слаби страни, които могат да дадат на една държава, или отрасъл в рамките на държавата, конкурентно предимство.

Диамантът на Портър за конкурентоспособност е изграден на основа на четири основни елемента:

  1. Факторна надареност;
  2. Условия на търсенето;
  3. Свързани и поддържащи отрасли;
  4. Фирмена стратегия, структура и конкуренция.

Тези четири елемента си взаимодействат един с друг и в своята съвкупност се явяват детерминанти за национална или отраслова конкурентоспособност. Влиянието на всяка детерминанта се отразява върху останалите.

В допълнение, за по-добро разбиране на Диаманта на Портър, следва да се имат предвид още два фактора:

  • Правителство;
  • Късмет.

Диамантът на Портър е представен на диаграмата по-долу:

Диамант на Портър
Диамант на Портър

Да разгледаме по-подробно елементите от Диаманта на Портър.

1. Факторна надареност

Факторната надареност е първият елемент от Диаманта на Портър.

Факторната надареност включва природни ресурси, човешки ресурси, финансови ресурси, знания, инфраструктура и др. Или, това е всичко, което допринася за производството на стоки и услуги в една държава или отрасъл.

Факторната надареност може да се използва по два основни начина:

  • Диференциация. При наличие на факторна надареност, една държава може по-лесно да се отличи спрямо конкурентни държави. Пример: в Индия има голям брой добре подготвени специалисти, които са склонни да получават по-ниско възнаграждение спрямо специалисти на сходни длъжности от т.нар. “развити страни”. Поради това, Индия е лидер в сферата на различни IT услуги като кол-центрове, програмиране и др.
  • Иновации. При отсъствие на факторна нададеност, държавата е принудена да създава иновации, а те на свой ред са източник на силно конкурентно предимство. Пример: в Швеция климатът е такъв, че подходящото за строителство време през годината е твърде малко. Поради това, Швеция се превръща в лидер в сферата на производство на готови къщи

2. Условия на търсенето

Условията на търсенето са вторият елемент от Диаманта на Портър.

Условията на търсенето включват особености на пазара във връзка с конкретна стока или услуга. Ако хората в една държава търсят силно определен продукт, това дава на самата държава или съответния отрасъл силно конкурентно предимство.

Подобно конкурентно предимство може да се използва по три начина:

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!
  • Износ. Когато една държава се радва на силно търсене на някакъв продукт, фирмите в тази страна се специализират в производството му и с придобитото ноу-хау са по-конкурентни на експортните пазари.
  • Национално предимство. Когато вътрешното търсене е силно, е по-вероятно да има повече конкуренция в съответния отрасъл. Конкуренцията води до иновации, които на свой ред правят държавата по-ефективна в този отрасъл.
  • Предвиждане на тенденции. Когато вътрешният пазар търси силно определена стока или услуга, фирмите от съответната страна следят по-отблизо всички тенденции и са в състояние да реагират по-бързо и гъвкаво на различни промени в потребителските вкусове и предпочитания. Това на свой ред е от помощ в международната конкурентна борба.

3. Свързани и поддържащи отрасли

Свързаните и поддържащи отрасли са третият елемент от Диаманта на Портър.

Свързаните и поддържащи отрасли включват например доставчици или дистрибутори, които притежават международна конкурентоспособност.

Подобно конкурентно предимство води до два плюса:

  • Разходи. Конкурентните компании, които се радват на високо търсене и повече продажби, обикновено са в състояние да постигат определено разходно предимство. Това разходно предимство се прехвърля върху компаниите от свързани или поддържащи отрасли. Пример: отраслите по производство на кожа и на обувки в Италия. Техният пазарен успех се прехвърля към други компании, които оперират в сектора за производство и обработка на кожи.
  • Иновации. Конкурентните компании са обикновено иновативни компании, а фирмите от свързани или поддържащи отрасли се възползват от техните иновации.

4. Фирмена стратегия, структура и конкуренция

Фирмената стратегия, структура и конкуренция са четвъртият елемент от Диаманта на Портър.

Фирмената стратегия, структура и конкуренция включва неща като размер на компаниите на вътрешния пазар, начин на тяхното управление, организационна култура, честна конкуренция между фирмите и т.н. Това са все фактори, които оформят облика на вътрешната конкуренция в една държава или отрасъл.

Подобно конкурентно предимство води до:

  • Съвпадение на отрасъла с условията на средата. В различните индустрии работят различен тип компании. Пример: в Италия има необичайно висок брой малки семейни фирми. Това подпомага страната да е начело в модната индустрия, тъй като по-малките фирми реагират много по-бързо и гъвкаво на промените в потребителските предпочитания, което е от ключово значение в този бизнес.
  • Съвпадение на инвестициите с фирмите в отрасъла. Един отрасъл ще се развива най-успешно в държава, в която инвеститорите в нея намират отрасъла за привлекателен и ще ги окуражава да инвестират в него. Пример: инвеститори, които търсят стабилни дългосрочни инвестиции, вероятно няма да са склонни да инвестират в отрасли, формирани около клъстери с иновативни стартъпи, тъй като рисковете при тях са по-големи. И обратно, ионвеститори, които търсят по-висока възвращаемост, няма да се вълнуват особено от стабилни и добре утвърдени отрасли.

Приложение на Диаманта на Портър

Диамантът на Портър може да се използва от всеки предиемач или фирмен ръководител, който иска да разбере по-задълбочено дали отрасъла, в който оперира неговата организация, има дългосрочно бъдеще и перспективи за международна конкурентоспособност.

В крайна сметка, ако организацията оперира в конкурентоспособен в глобално отношение бранш, това е добре за нея и за всички, свързани с нея – инвеститори, мениджъри, служители и партньори.

И обратното, функционирането на организация в рамките на неконкурентен и западащ бранш може да има сериозни негативни последици за всички, които са свързани с нея.

Според Портър, положението на отделните държави в международния бизнес се определя от четири различни двигателя за развитие:

  • Производствени фактори – природни ресурси, човешки ресурси, географско разположение. Пример – Канада.
  • Инвестиции – висока норма на натрупване на инвестиции, трансфер на технологии, внос на капитал, държавна политика за насърчаване на инвестициите. Пример – Южна Корея.
  • Иновации – честна конкуренция между фирмите и държавна политика, която насърчава иновациите. Пример – Япония.
  • Богатство – фирмите и хората са съсредоточени върху управляване на богатството. Пример – Швейцария.

Анализирай тези четири двигателя за развитие, както и четирите елемента на Диаманта на Портър. Налице ли са достатъчно условия и предпоставки за международна конкурентноспособност на отрасъла, в който работи твоята организация?

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Диамантът на Портър е полезен модел за анализ на силните и слаби страни, които могат да дадат на една държава, или отрасъл в рамките на държавата, конкурентно предимство.

Четири елемента на Диаманта на Портър са:

  1. Факторна надареност;
  2. Условия на търсенето;
  3. Свързани и поддържащи отрасли;
  4. Фирмена стратегия, структура и конкуренция.

Чрез анализ по модела на Диаманта на Портър, всеки фирмен ръководител може да прецени в каква посока трябва да се развива неговата организация, за да е конкурентоспособна на международните пазари.

Прочети повече: Майкъл Портър. Биография и идеи.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия