Доброта и щедрост са умението да правим добро около себе си.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Добротата и щедростта представляват една от тези сили, част от добродетелта “Човечност”, свързана със способността на човека да поддържа отношения на уважение и любов с хората, които го заобикалят и с които общува.
Какво значи да си добър или щедър? Ти добър и щедър човек ли си? И ако не си, как да станеш такъв?
Що е “доброта” и “щедрост”?
Нека започнем с дефиниция за доброта:
Доброта е качеството, благодарение на което отделяме време на другите и им помагаме, вникваме в преживяванията на хората около нас и улесняваме живота им, доколкото можем.
Добротата неизменно е свързана със щедростта, с даването. Признак на добротата са всички дарове, които правим – било материални, било откъм време, усилия или обич.
В тази връзка, нека дадем и дефиниция за щедрост:
Щедрост е желанието да даваме или подкрепяме повече от нужното или очакваното.
Даването е част от живота. Понякога даваме с надеждата да получим, или пък даваме част от онова, което сме получиили.
Доброта, щедрост и щастие
Каква е връзката между добротата и щедростта, от една страна, и щастието, от друга?
Дълго време се е смятало, че оцеляването на човешкия род се основава на закона на по-силния. Днес много специалисти по социална психология констатират, че оцеляването ни като вид е резултат по-скоро от солидарността и взаимопомощта, от проявата на доброта, великодушие и щедрост един към друг.
Понякога сме склонни да смятаме, че добротата може да ни навреди, тъй като прави от нас наивници, които лесно могат да бъдат използвани и употребени. Но ако е придружена от самоуважение, добротата е положително качество, с помощта на което изграждаме здрави взаимоотношения с околните и се себеизразяваме (чрез способността да даряваме).
Да проявяваме доброта означава да се грижим за себе си и за околните, без едното да изключва другото. Не бива да се престараваме да бъдем добри, от желание да бъдем учтиви. Въпросът е не да се жертваме, а да живеем с хората в атмосфера на разбирателство и великодушие.
Как точно добротата и щедростта увеличава щастието и радостта от живота?
Най-напред, установено е, че жестовете на внимание към другите повишават настроението. Освен това, добротата е заразителна – ако сме мили и добри с хората, най-често получаваме подобно отношение в замяна.
Когато сме добри и щедри към околните, ние всъщност се откриваме към тях. Подхождаме с оптимизъм и позитивизъм към хората и живота като цяло. Не се налага постоянно да се пазим, все да сме нащрек…
Смята се, че любезните и добри хора страдат от тревожност далеч по-малко от нелюбезните. Смята се също така, че щедрите хора често са по-щастливи от онези, които по някакви причини се въздържат да бъдат такива.
Добър ли си? Щедър ли си?
И така – добротата и щедростта са сила, с чиято помощ правим добро около себе си.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз добър ли съм? Щедър ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си добър и щедър човек, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Постъпвам ли с добро към близките си, дори ако понякога това е в противоречие със собствените ми интереси?
- Състрадателен ли съм?
- Обичам ли да давам?
- Чувствам ли се донякъде отговорен за щастието на хората около мен?
- Забелязвам ли до каква степен всички сме взаимносвързани и как радостта и щастието на един се предава на друг?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си добър и щедър човек.
Как да станеш по-добър и по-щедър?
Как да бъдеш по-добър, по-щедър, да правиш добро около себе си?
Ето няколко идеи:
- Започни с малки добрини. Ако се чудиш откъде да започнеш с добрите дела, започни с малки неща. Понякога дори едно отваряне на вратата пред друг човек или казването на думи като “Благодаря” и “Моля” е достатъчно.
- Направи услуга или зарадвай някого. Това може да стане под формата на материална помощ или отделяне на време и внимание към близък човек. За да подейства, подобен жест следва да е искрен и основан на нуждите на другата страна.
- Превърни добрините в навик. Дипак Чопра предлага да даваме по нещо всеки път, когато се срещаме с някого. Той не приканва да се разоряваме, а просто да не забравяме, че всеки обича да получава – комплимент, мила дума, цвете, усмивка. Колкото по-редовно постъпваме любезно и щедро, толкова по-добро ще е собственото ни настроение.
- Бъди добър и щедър към себе си. Опознавай себе си. Какво харесваш? Какво искаш? Какво обичаш? Угаждай си (с мярка), тъй като това носи позитивни емоции и усещане за приятен живот. Вкусна храна, весела компания, шопинг, смях, игри, приключения, пътувания до екзотични места, участие в приятни занимания, вълнуващ секс – това са само няколко примера за “приятен живот”.
- Подкрепяй някаква кауза. Давай своя принос за обществото под някаква форма. Ще бъдеш по-щастлив, когато осъзнаеш, че допринасяш, че си полезен на другите, че правиш света малко по-добър. Това ще създава в теб чувството на повече смисъл от живота и благополучие.
- Когато получиш добрина, отговори с добрина. Бъди нащрек за малките и по-големи жестове на любезност и щедрост от страна на околните. Отговаряй подобаващо и връщай обратно всеки път, когато получиш нещо от тях.
В резюме
Добротата и щедростта са една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Всеки би могъл да прави добро около себе си, стига само да желае това. Ако човек е чувствителен към околните, ако проявява малки жестове на човечност и щедрост и ако е благодарен на това, което получава от другите, той ще изгражда здрави взаимоотношения с хората около себе си.
А здравите взаимоотношения с околните са ключови, тъй като много малко от положителните и щастливи събития в живота се случват в самота.
Прочети повече: Любов. Как да придадем значимост на интимните и личните взаимоотношения.