• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Предприемачество
Предприемачество

Двата бизнес модела за трайно конкурентно предимство на Бъфет

Обновена на 01.11.2020 от Тодор Христов

Двата бизнес модела за трайно конкурентно предимство на Бъфет

Има фирми, които се развиват успешно, регистрират дългосрочни печалби и предлагат на служителите си големи възможности за напредване в кариерата и сигурност на работното място.

Има обаче и други фирми, които проявяват тенденция към циклични подеми и спадове. В един момент те са на върха, в друг – на дъното, а това се отразява и на възнагражденията на хората в подобни организации.

Основната разлика между двата типа компании се състои в икономическия фундамент, върху който са изградени. Този фундамент, от своя страна, почива на наличието или отсъствието на трайно конкурентно предимство в съответните организации.

Проблеми с преговорите?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по преговори
  • Онлайн курс по преговори
  • Онлайн курс по невербална комуникация

Двата бизнес модела за трайно конкурентно предимство на Бъфет

Известният инвеститор и един от най-богатите хора на Земята – Уорън Бъфет, използва проста концепция за определяне на качеството на икономическия фундамент на една фирма.

Според Бъфет не всички фирми са еднакви. Някои фирми са с по-добър икономически фундамент от други и това се отразява благотворно на всички, свързани с подобни фирми, в т.ч. на инвеститорите, мениджърите и служителите в тях.

Когато говорим за фирми с “по-добър икономически фундамент”, става дума за фирми с т.нар. “трайно конкурентно предимство”.

Какви са двата основни бизнес модела за постигане на трайно конкурентно предимство според Бъфет?

Става дума за следните два типа фирми:

  1. Фирми, които продават уникален продукт;
  2. Фирми, които купуват и продават евтино.

Характерно и за двата типа фирми е, че произвеждат и предлагат продукт, от който обществото има постоянна нужда.

Нека разгледаме по-подробно двата бизнес модела.

1. Фирми, които продават уникален продукт

Пие ти се газирана напитка? Вероятно избираш “Кока-Кола”. Дъвче ти се дъвка? Тогава може би се сещаш за “Орбит”.

Фирмите, които продават уникален продукт, са спечелили своята уникалност заради качеството на продуктите си, но така също и заради факта, че владеят съзнанието на потребителите. Благодарение на реклама и други способи тези фирми запечатват по такъв начин своите продукти в съзнанието на хората, че те се сещат веднага за тях, когато имат нужда да задоволят някаква своя потребност.

А когато, според Бъфет, една компания е завладяла съзнанието на потребителите, на нея не й се налага да променя продуктите си, което на свой ред е нещо хубаво. Защо?

Да вземем за пример компанията “Кока-Кола”, която произвежда газирана напитка. На нея не й се налага да дава милиарди, за да обновява продукта си или да преоборудва заводите си, за да изпревари конкуренцията. Така й остават купища пари за всякакви други неща като придобиване на други компании или високи заплати и бонуси за служителите.

От друга страна, да погледнем компания като “Дженеръл Мотърс”, която произвежда автомобили. Обликът на автомобилите се променя почти всяка година, което изисква нови и нови разходи за милиарди долари – за нови разработки и преоборудване на заводи, за да може компанията да се конкурира успешно с останалите автомобилни производители.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

За коя от двете компании би предпочел да работиш? За онази, която от само себе си произвежда купища пари в повече, или за онази, която от само себе си изразходва купища пари?

В това отношение, в книгата “Уорън Бъфет и тайните на мениджмънта” е приведена следната мисъл от самия Бъфет:

“Има огромна разлика между фирма, която расте и изисква много капитал, и фирма, която расте и не изисква капитал.”

Освен това фирмите, които чрез своите силни марки владеят част от съзнанието на потребителите, могат да слагат по-високи цени на продуктите си и да продават повече от стоките си, което означава по-висока рентабилност и по-висок оборот на материално-стоковите запаси.

Подобни компании се разпознават лесно по последователните и силни финансови години и предлагат на мениджъри и служители в тях благодатна почва да направят отлична кариера, да получават високи заплати и отлични бонуси.

Още по-добре изглеждат нещата понякога, когато фирмата продава уникална услуга, а не стока. Примери – кредитните карти “Виза”, “Мастъркард” или “Американ Експрес”.

Продажбата на уникална услуга позволява на фирмата без кой знае какво продуктово обновление или складови наличности да владее съзнанието на потребителите и да работи на дори още по-високи маржове на печалбата.

Според Уорън Бъфет, да си инвеститор, мениджър или служител в подобна компания може да бъде високодоходна дейност, без наличието на финансови сътресения, които тормозят други фирми.

2. Фирми, които купуват и продават евтино

Веригата магазини “Уол-Март” в САЩ е типичен пример за това. Вместо да продава с големи надценки, както при предишния бизнес модел, “Уол-Март” е разходен лидер, който продава в огромни обеми и с ниска надценка.

От изключителна важност тук е способността на фирмата да си доставя стоки евтино, което предопределя и нейната рентабилност. Ако купуваш евтино, можеш да сложиш по-високи надценки от конкуренцията си и пак да си нискоценови продавач на стока или услуга.

Това, което привлича клиентите към подобни фирми, е репутацията им, че предлагат най-добрите цени в района.

На свой ред инвеститори, мениджъри и служители, които работят в подобни компании, черпят ползи от всичко това.

Кой бизнес модел е по-добър?

Опитът на Уорън Бъфет сочи, че от двата бизнес модела, предлагащи трайно конкурентно предимство, моделът за продажба на уникален продукт е по-добър.

Основната причина е, че фирмите, които купуват и продават евтино, непрекъснато са подложени на натиск да поддържат цените си ниски, което поставя мениджърите на тези организации под постоянен стрес, както и задържа увеличаването на заплатите за служителите.

Но въпреки това фирмите, които купуват и продават евтино се намират в много по-добра ситуация, отколкото посредствените фирми, които нито продават нещо уникално, нито нещо евтино.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Двата бизнес модела за трайно конкурентно предимство на Бъфет са:

  1. Фирми, които продават уникален продукт;
  2. Фирми, които купуват и продават евтино.

Една от големите поуки от двата бизнес модела е, че фирма, която не изповядва единия или другия бизнес модел, залага на несигурен икономически фундамент. Тя е обречена на куп проблеми – неустойчиво развитие, колеблив пазарен дял, проблематични финансови показатели, ниски заплати и несигурност за работните места на служителите.

Прочети повече: Трите основни конкурентни стратегии на Портър.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия