Ентусиазъм и оптимизъм са умението да се гмуркаме в живота и да гледаме ведро на реалността.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Ентусиазмът и оптимизмът представляват една от тези сили, част от добродетелта “Смелост”, свързана с емоционалните и физическите сили, които подтикват човека към действие за осъществяване на намеренията му и му позволяват да преодолее трудностите и препятствията.
Какво значи да си ентусиазиран или оптимист? Ти ентусиазиран и оптимистичен човек ли си? И ако не си, как да станеш такъв?
Що е “ентусиазъм” и “оптимизъм”?
Нека започнем с дефиниция за ентусиазъм:
Ентусиазъм е чувство на силен, енергичен интерес към някаква тема или дейност и желание да бъдеш част от нея.
Ентусиазираният човек се потапя в дейността си, впуска се с огромно желание в определена дейност, гмурка се във водовъртежа на живота и гледа ведро на реалността.
Да дадем определение и за оптимизъм:
Оптимизъм е да подхождаш към живота с високи очаквания за успех.
Оптимистът вярва в благоприятният развой на събитията, когато не е сигурно какъв ще е изходът на определена ситуация. Оптимистът действа с вярата, че ще постигне желаните резултати.
Ентусиазъм, оптимизъм и щастие
Защо си струва да сме ентусиазирани и да сме оптимистично настроени?
Най-напред, ентусиазмът е пряко свързан със състоянието на “поток”. Ентусиастът е човек, който се захваща с такова желание за някаква дейност, че буквално забравя всичко останало. Той така се отдава на заниманието си, че усилията не му се струват мъчителни, изпада в самозабрава, забравя грижите, напълно концентриран е.
Подобно състояние на “поток” води до щастие. Егото отстъпва на заден план, времето лети, концентрацията е пълна… Самата дейност не е от значение. В каквото и да е “потопен” ентусиазираният човек, това носи хармония на душевното му състояние и укрепва самоличността му.
Оптимизмът, на свой ред, също е свързан със щастието. Има проучвания, които сочат, че оптимистите се радват на по-добро здраве и дълголетие от песимистите.
Оптимистите ценят повече настоящето от песимистите. По-отворени са към света и изявяват повече своята креативност. За разлика от песимистите, оптимистите не се примиряват лесно с трудностите, търсят решения на проблемите, проактивни са.
Ентусиазиран ли си? Оптимист ли си?
И така – ентусиазмът и оптимизмът са сила, с чиято помощ се гмуркаме в живота и да гледаме ведро на реалността.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз ентусиазиран ли съм? Оптимист ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си ентусиазиран оптимист, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Когато се сблъсквам с трудност, вярвам ли в благоприятния изход на събитията?
- Пропъждам ли черните мисли без особени трудности?
- Смятам ли, че нещата ще се наредят?
- Поглъщат ли ме изцяло някои дейности, докато ги извършвам?
- Вълнуват ли ме силно в началото на деня някои задачи и дейности, които предстоят да правя?
- Вдъхновявам ли се понякога или често от нещо, което наблюдавам?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си ентусиазиран и оптимистичен човек.
Как да станеш по-ентусиазиран и по-оптимистичен?
Как да бъдеш по-ентусиазиран, по-оптимистичен, да се гмуркаш в живота и да гледаш ведро на реалността?
Ето няколко идеи:
- Заобгради се с оптимистични и ентусиазирани хора. Помисли – кои са петте човека, с които прекарваш най-често времето си? Това може да включва съпруг/съпруга, родители, приятели, колеги, клиенти… Това ентусиазирани и оптимистични хора ли са или пасивни, песимистични хора (т.нар. “професионални жертви)? Запознай се с числата на Дънбар и с това колко и какви приятели можем да имаме, след което се заобгради с повече ентусиасти и оптимисти – техният пример може да е заразителен за теб.
- Научи се да казваш “Да”. Много често, когато ни предложат нещо ново и непознато, първата ни реакция е да кажем “Не”. Ако и ти постъпваш така, опитай за определен период от време да не отказваш инициативи и предложения. Ако някоя идея е напълно нова за теб, вместо да я отклониш моментално, отговори, че се нуждаеш от малко време, за да си помислиш. Въздържай се от отказите на мига и се стреми да приемаш повече предложения.
- Отдай се изцяло на нещо. Помисли за дейност, която силно те вдъхновява и мотивира – работа, игра, тренировка… Потопи се в нея за известно време, за да изпиташ състояниена самозабрава. Търси и други дейности, които те карат да се чувстваш, че си в “поток”. Добрият живот е тясно свързан с подобни усещания.
- Направи списък на силните си страни и постижения в живота. Направи си личен SWOT анализ. Кои са силните ти страни, качества и таланти, които заслужават уважение? Кои са постиженията ти, с които се гордееш? Кои са недостатъците, които си преодолял? Кои са събитията, които са те изпълнили с радост? Когато разгледаш списъка със силни страни и постижения, няма как да не почувстваш, че не всичко е толкова черно.
- Повтаряй си, че всичко ще е наред. Чрез позитивни утвърждения, че нещата ще се получат, можеш да започнеш да култивираш в себе си позитивно мислене. Според Закона за привличането мислите стават реалност. В началото може да ти се струва, че пресилваш и че нищо няма да излезе, но постепенно ще свикнеш да виждаш нещата по друг начин.
В резюме
Ентусиазмът и оптимизмът са една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Всеки би могъл да се гмурне в живота и да гледа ведро на реалността, стига само да желае това. Ако човек се самонастройва, че нещата ще са наред, ако се заобгради с позитивни хора и ако се ангажира във вълнуващи дейности, които го карат да потъне в самозабрава, той ще подхожда с високи очаквания за успех към живота и ще усеща прилив на ентусиазъм и енергия в ежедневието си.
Прочети повече: Доброта и щедрост. Как да правим добро около себе си.