• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Умения за успех
Умения за успех

Етика на личността и Етика на характера

Обновена на 07.10.2021 от Тодор Христов

Етика на личността и етика на характера

Как да постигнем успех в живота?

Отговорът на този важен въпрос разделя хората на два лагера. Едни предпочитат да търсят бързи и лесни начини за постигане на успех, докато други гледат на успеха като на нещо, което изисква работа, търпение и отдаденост.

Полезно е да се познава концепцията за т.нар. “Етика на личността” и “Етика на характера”, тъй като тя дава категоричен отговор на дилемата относно успеха. Нека я разгледаме.

Проблеми с управлението на времето?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на времето
  • Онлайн курс по управление на времето
  • Е-книга по управление на времето

Етика на личността и Етика на характера

Концепцията за Етика на личността и Етика на характера е формулирана от експерта по личностно развитие Стивън Кови, който я представя в книгата си “Седемте навика на високоефективните хора”.

За какво става дума?

През 70-те и 80-те години на XX век Стивън Кови провежда едно забележително проучване, в рамките на което си поставя за задача да изучи задълбочено цялата публикувана в САЩ литература по въпроса за постигането на успех от последните 200 години.

Ето как, той прочита и преглежда стотици книги, материали и есета от областта на популярната психология, самоусъвършенстването и начините за самопомощ, от които извлиза есенцията и обобщава същността на това, което според свободните и демократични хора е ключ към успешния живот.

Докато прави проучването си, Кови открива една характерна структура и модел, които се открояват в съдържанието на тази литература. В същото време той започва да осъзнава, че в главите на съвременните хора се е случила една много важна промяна по отношение на дефиницията им за успеха.

В тази връзка, Кови разграничава две основни схващания за успеха:

  1. Етика на характера.
  2. Етика на личността;

Да ги разгледаме по-подробно.

1. Етика на характера

Почти всички източници, посветени на успеха от първите 150 години (от 1776 до 1925 г.) обръщат внимание на това, което може да се нарече “Етика на характера” като основа на успеха.

Етиката на характера се опира на схващането, че за да постигнем истински успех и трайно щастие, ние трябва да изучим и прилагаме в живота си определени принципи и навици, които да оформят облика на характера ни.

Това бихме могли да постигнем чрез усъвършенстване на качества като трудолюбие, търпение, постоянство, въздържаност, смиреност, кураж, справедливост, скромност и придържане към златното правило “Не прави на другите това, което не искаш да ти направят на теб”.

Например, автобиографията на Бенджамин Франклин (1791 г.) е ярък представител на този тип литература. Животът на този човек е пример за това какви резултати могат да се постигнат, ако се полагат нужните усилия да се интегрират дадени принципи и навици дълбоко в природата ни.

2. Етика на личността

Скоро след Първата световна война обаче общоприетото разбиране за успеха претърпява рязка промяна. От “Етика на характера” фокусът се измества към т.нар. “Етика на личността”.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

Съгласно това схващане, успехът е функция на личността, на нейния обществен образ, на поведенията, уменията и техниките, които улесняват човешките взаимоотношения.

Основните направления на Етиката на личността са две:

  • техники за социални контакти и публични изяви;
  • техники за позитивно мислене.

Литературата, която насърчава идеите на етиката на личността, се фокусира повече върху бързите и лесни техники за успех, които моментално могат да повлияят на нашата личност или най-вече на начина, по който околните я възприемат.

Стивън Кови не посочва примери за подобен тип литература, но аз ще си позволя волността да откроя няколко заглавия. Например, бих посочил известните книги на Дейл Карнеги “Как да печелим приятели и да влияем на другите” (1936 г.) и “Как да постигнем самоувереност и да влияем на другите чрез ораторско майсторство“ (1948 г.), както и книгата на Наполеон Хил “Мисли и забогатявай” (1937 г.) По скромното ми мнение, към тази група би могла да се причисли и съществена част от литературата по позитивна психология.

Част от тази литература отдава дължимото на характера като една от съставките на успеха, но подчертава именно неговата съставност, като го разделя на отделни части, вместо да го разпознава като фундаментална основа и катализатор на този успех.

Благодарение на този тип литература, голям брой хора започват да вярват, че могат с лекота да стават експерти в дадена сфера, да развиват задълбочени взаимоотношения или да имат ведра и положителна нагласа към света, с чиято помощ да жънат успехи.

Всъщност, подобни схващания стават толкова популярни, че в наши дни сме свикнали да търсим бързи и лесни решения на всеки възникнал проблем.

Например, случва ни се да попаднем в затруднена ситуация на работа, в конфликтни взаимоотношения с важен за нас човек или дори в задънена улица в един или друг момент от живота ни. И вместо дълбоко да проумеем какво всъщност е породило нашите проблеми, за да ги решим ефективно и да не ги допускаме в бъдеще, ние търсим някакво ускорено и ефикасно решение. Търсим техника, която да поправи нещата, или поне да ги “замаже”, за да продължим напред. Някаква “бърза поправка”.

Етика на личността или на характера?

И така, как да постигнем успех в живота?

Една от големите идеи на Стивън Кови и неговия труд “Седемте навика на високоефективните хора” е, че в живота няма „бързи поправки“. Няма бързи и лесни решения “отвън-навътре”, които с едно щракване на пръсти да ни доведат до траен успех.

Етиката на личността отвежда към бързите и лесни решения, които обаче като правило водят до краткотрайни успехи.

Дългосрочният успех и щастливия живот изискват работа “отвътре-навън”. Преди всичко е необходимо човек да изгради своя характер чрез подходящите принципи и ценности по начин, който да му послужи за основа за всички бъдещи успехи.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Етиката на личността и Етиката на характера са две различни и до голяма степен взаимноизключващи се гледни точки към успешния и ефективен живот.

Етиката на личността залага на “бързите поправки” и спомага хората да постигнат краткотрайни успехи.

Етиката на характера залага на работа “отвътре-навън” по изграждане на силен характер чрез подходящи принципи и ценности, които да послужат за основа за бъдещи и дълготрайни успехи.

Прочети повече: Седемте навика на високоефективните хора на Кови.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия