След като разгледахме подробно форматите на хронологична автобиография и функционална автобиография, сега е ред на хибридната автобиография.
Хибридните автобиографии (CV) са варианти, които заимстват както от хронологичната, така и от функционалната подредба и добавят по нещо различно, в зависимост от целите и приоритетите на ползвателите им. Това са формати, които са доказали качествата си и са се установили като отделни подходи за оформяне на автобиография.
Хибридните начини да подготвите CV, на които ще се спрем в този материал, включват: форматът, който набляга на постиженията ви, целевия и линейния формат.
Разбира се, можете да използвате комбинация от няколко, за да представите себе си в най-походящата светлина. Водете се от максимата – Ако работи в моя конкретен случай, значи е правилно.
Формат на автобиография (CV), акцентиращ на постиженията
Всяко бизнес CV трябва да отразява постиженията на собственика си.
Когато имате впечатляващ списък с проекти, с които се гордеете или цифри, които можете да покажете, тогава е добре да ги обособите в отделна секция в CV-то. И хронологичният, и функционалният формат биха спечелили от това.
Обикновено, постиженията се поставят веднага след описанието на профила и професионалната цел – това е визуалният център на страницата и повечето читатели отделят най-голямо внимание на съдържанието, описано там.
След постиженията, добавете работния си опит като можете да не влизате в детайли за отговорностите си.
CV формат с фокус върху постиженията работи отлично за търговци и всички професии, които са свързани с постигане на цели.
Няколко примерни постижения на мой клиент с впечатляващи търговски умения (цифрите, разбира се, са сменени):
- Увеличи годишната чиста печалба на продуктовата линия с 3.4%
- В разстояние на 2 години отвори 6 нови пункта за продажба, което генерира нов бизнес на стойност …лв.
- За 2 години, привлече 3 ключови клиента и с това преизпълни годишния бюджет за продажбите с 5.6%
Работодателите обичат да виждат черно на бяло как конкретният кандидат може да им помогне да си постигнат целите си, особено финансовите, и всичко под чертата. Цифрите и постиженията говорят сами за себе си.
Плюсове на формата, който описва постиженията:
- Обобщава най-впечатляващите ви постижения и ги поставя в най-четимата част на CV документа
- Систематизира проектите, с които се гордеете и представя постижения от началото на кариерата ви, които може би не бихте споменали в друг формат
Минусите на формата, който описва постиженията:
- Ограничава пространството, в което можете да опишете работните си задължения
- Не работи толкова добре, ако не можете да опишете постиженията си по измерим начин или нямате достатъчно активности, с които да се похвалите
Целеви формат на автобиография (CV)
Целевият формат на автобиография фокусира върху специфично умение, квалификация или опит, които потенциалният работодател търси.
За да използвате този формат, трябва да направите предварително проучване, за да разберете от какви умения има нужда компанията, към която сте се насочили.
След като получите необходимата информация, организирайте съдържанието CV-то си, така че да включите опит и постижения, които са свързани с целевите умения.
В този случаи се използват много ключови думи, за които, по един или друг начин, е станало ясно, че са важни за работодателя. Начините да се сдобиете с ключовите думи са много – обстоен преглед на конкретната обява за специализирани умения, преглед и на други обяви от същия работодател за подход към работата, изучаване на материали произведени от работодателя, напр. уеб сайт, реклама, за визия и мисия на компанията.
Основният плюс на целевия формат е, че организирано по този начин, CV-то ви бързо демонстрира, че сте подходящ за целевата позиция.
Минуси на целевия формат е, че автобиографията може да стане прекалено едноизмерна. Много компании търсят по-общи умения, особено по-малките или средни по големина, където би се наложило да извършвате няколко дейности паралелно.
Линеен формат на автобиография (CV)
Отличителната страна на линейния формат е визуалната презентация на инфромацията в CV-то. Както е видно от името, този формат използва по едно изречение на всеки ред, представя информацията обикновено като списък с точки и използва кратък начин на изразяване.
Плюсовете на линейния формат са:
- Фокусирана презентация на основните умения на кандидата
- Бързо се сканира за ключови думи, както от хора, така и от компютри
- Чудесен е за професионалисти, които могат да покажат измерими резултати и постижения, напр. специалисти, които се занимават с производство или продажби
Основният минус на този формат на CV е органиченото място за представяне.
Вместо заключение
Най-подходящият формат на автобиография е този, който ви представя в най-добрата светлина за конкретния случай.
Не се притеснявайте да използвате различни подходи за различни позиции или компании, а ако имате нужда от професионален съвет, не се колебайте да обсъдите вариантите с кариерен консултант.
Прочети повече: Перфектната автобиография (CV).