Хората относително лесно могат да бъдат разделени на две групи – хора, които мислят на едро и хора, които не мислят на едро, т.е. мислят по-скоро на дребно.
Двете групи лесно се открояват една от друга, като втората група е много голяма, а в първата попадат малцина.
В коя група попадаш ти? Докато обмисляш отговора си, нека ти разкажа в коя група попадам аз.
Улових се, че мисля на дребно
Преди време, работейки по целите и плановете си за настъпващата нова година, се “хванах” да мисля по теми, характерни за мисленето на дребно.
Спрях с планирането незабавно, щом констатирах това и започнах да преосмислям нещата. Дадох си малко време най-напред, за да изясня за себе си защо се получава така, че долавям подобни мисли на дребно.
Осъзнах, че мислите и плановете на дребно няма да ме доведат до нищо друго, освен слаби или неудовлетворителни резултати. Всъщност, напълно нормално е мислите на дребно да ме отведат до резултатите, които сам съм запланувал и пожелал – слаби и неудовлетворителни резултати.
Ако искаш да провериш дали и ти мислиш на дребно или по-скоро на едро, попитай се: “Какви резултати очаквам да се случат в моята работа тази година? Какво очаквам да се случи в живота ми тази година?”
Ако например плановете ти за тази година са от типа “В моя бизнес бих искала да запазя приходите си от миналата година” или “В моята работа в продажбите бих бил много щастлив да реализирам 2-3% ръст на оборота”, шансовете ти да мислиш на дребно са доста високи.
Разбира се, за подобни цели и планове “на дребно” винаги има удобни оправдания – “Криза е”, “Няма платежоспособни клиенти”, “Няма качествени служители”, “Нямам достатъчно пари” и дори “Политиците са виновни за всичко”.
Естествено, тези оправдания могат да са основателни и по чисто обективни причини те могат да ни спират да се прицелим по-високо в звездите, но истината е, че само ако мислим на едро можем да постигнем силни и сериозни резултати. Мисленето на дребно е гаранция за посредствени резултати. Това е универсален природен закон – мислите стават реалност.
Оглеждайки се около себе си, понякога забелязвам хора, които са заседнали на едно място, с ниски цели и носове, забити във вечно нерешими проблеми и оправдания. Съвсем не изключвам себе си от тези хора!
Истината е, че ако мислим, че едно нещо няма да се случи, най-вероятно то наистина няма да се случи. На това му казват “самоосъществяващо се пророчество”. В резултат на ниските ни очаквания ще постигаме ни повече, ни по-малко от собствените си ниски цели. Повечето хора сме твърде консвервативни в очакванията си, а страхът от провал допълнително ни парализира.
И всичко се “нарежда”.
Как да разберем дали мислим на дребно?
Ето няколко въпроса, които да си зададеш, за да провериш дали не си заседнал в блатото на мисленето на дребно:
- Задоволяваш ли се с малки подобрения и успехи в работата и/или бизнеса си? Ако се задоволяваш, може би мислиш на дребно.
- Страхуваш ли се от провалите? Какви чувства и емоции възникват в теб, когато си представиш, че си се провалил напълно в някакво начинание? Ако трепериш от провалите, може би мислиш на дребно.
- Вярваш ли, че си способен на много високи и значими постижения в твоята професионална сфера или по-скоро си на мнение, че каквото и да правиш, положението ти ще бъде като цяло едно и също? Ако си се отчаял и не вярваш в собствените си сили, може би мислиш на дребно.
- На какво залагаш повече, за да успееш в работата или бизнеса – на още по-усилената, къртовска работа или на различен подход и нови идеи? Ако не прилагаш нови подходи в работата си, може би мислиш на дребно.
- На сигурно ли залагаш в живота си или търсиш активно риска? Ако не рискуваш в работата или живота, може би мислиш на дребно.
- Чувстваш ли се напълно доволен от постигнатото до момента в работата, бизнеса или живота си? Ако си напълно доволен и всичко ти е наред, може би мислиш на дребно.
- Какво се случва обикновено, след като си поставиш цел и набележиш план от стъпки? Следва ли незабавно действие от твоя страна до пълното изпълнение на целта или имаш склонността да отлагаш, да изчаква, да забавяш нещата, да се колебаеш твърде много? Ако не действаш смело и решително, може би мислиш на дребно.
Мисленето на дребно е път без изход и не води до сериозни успехи. Успехът, разбира се, е нещо относително и е хубаво човек да е доволен, щастлив или горд от постигнатото до момента. Но ако твърде дълго се лежи на стари лаври, обикновено посоката се сменя и човек поема плавно надолу.
Добрата новина е, че това мислене може да се промени. Не е лесно, но е възможно. В тази връзка силно препоръчвам на всеки да поразмишлява върху себе си с помощта на книга като “Мисли на едро и действай настоятелно в бизнеса и живота” от Доналд Тръмп. Намирам я за много удачна в контекста на тази статия – една мотивираща и наистина полезна книга!
Как да започнем да мислим на едро?
Със сигурност е по-лесно да се каже и по-трудно да се направи. И все пак, опитай следните стъпки и действия:
- Осмели се да помечтаеш и си постави наистина амбициозни цели. Колко напред можеш да стигнеш в работата си? Колко продажби би желал да направиш тази година? Колко книги би искал да прочетеш? Колко взаимоотношения с нови и качествени хора би искал да създадеш? Не бъди скромен и прекалено консерватитен – умножи по 3, по 5, ако трябва по 10 резултатите, които иначе обичайно би си пожелал.
- Започни ежедневно да мислиш за тези твои високи цели. Как би се чувствал, ако все пак ги постигнеш? Какво би означавало това за теб и/или за близките ти? Как би се променил към по-добро животът ти? Как в крайна сметка би могъл да реализираш своите смели мечти?
- Не се страхувай, че не знаеш всички отговори в самото начало. Убеден съм, че хората, които са постигали нещо наистина голямо в живота си също не са знаели предварително как точно ще го постигнат. Стив Джобс не е знаел всички отговори още в началото. Или Ричард Брансън. Но такива хора са имали мечти, високи цели, визия – това са нещата, които са ги водели и “дърпали” напред.
- Опитай се да намериш поне един човек, който да е склонен да изслуша смелите ти планове. Няколко души би било още по-добре, но като за начало и един човек ще е достатъчен. Важно е да почувстваш подкрепа от някого, да разговаряш с някого, да му споделиш какво си замислил. Симпатията и подкрепата от този човек за твоите планове ще ти даде крила.
- Ако почувстваш, че се разколебаваш относно високите си цели, припомняй си какво наистина искаш. Ако наистина искаш фирмата ти да умножи многократно клиентите си и това да те направи по-проспериращ и независим, то мотивацията ти за подобна перспектива ще те води напред. Ако искаш да си най-добър в твоята работа и да получиш шеметно развитие на кариерата ти, като това ще ти донесе щастие, удовлетворение, престиж или пари, то визията за всичко това ще те стимулира да не се отказваш, да даваш най-доброто от себе си и да не спираш да мечтаеш.
За мен това са главните неща, за да започнеш трайно да култивираш в себе си мислене на едро. Самият план, самата реализация на нещата също е много важна, но всичко започва от мисленето и от нагласата към света и живота.
Прочети повече: Кръг на Загриженост и Кръг на Влияние