Замислял ли си се някога как точно да озаглавиш документа, който изпращаш при кандидатстване за работа. Автобиография? CV? Нещо друго?
На пръв поглед, това няма особено значение. Не е толкова важно дали документът започва с “автобиография” или “cv”. По-важното е какво пише в него.
И все пак, тъй като автобиографията е много важна и определя дали ще получиш покана за интервю или не, понякога дори дребните неща имат значение и правят впечатление. Хората, които умеят да съставят перфектна автобиография (cv) изпипват детайлите.
Нека видим основните възможности.
Автобиография
Някои кандидати за работа озаглавяват своя документ “Автобиография”. Това е първата дума, поставена най-горе в заглавието.
Какво означава “автобиография” според Уикипедия:
“Автобиография, от гръцкото autos (аз), bios (живот) и graphein (пиша) е биография за живота на човек, написана от самия него или съставена заедно с още един автор. Терминът е използван за първи път от поета Робърт Саутни през 1809 в английското издание Quarterly Review.”
В България употребата на термина “автобиография” е най-разпространен измежду всички други алтернативи. Терминът обаче не се използва в англоезичния свят със същия смисъл. В чужбина, под “автобиография” се разбира по-скоро “мемоари”.
Или, ако кандидатстваш за работа в чужбина на английски език, не започвай с “Автобиография” (Autobiography) най-отгоре.
CV
Някои кандидати за работа предпочитат да използват думата “CV”.
Какво означава CV:
“Латинският термин curriculum vitae означава “ход на живота” (“развитие на живота”).
Този термин се използва предимно в Европа, Нова Зеландия, френската част на Канада, както и в много други страни, които не са англоезични.
За Curriculum vitae (cv) обикновено се предполага, че включва всичко в биографията на човека, без “дупки” в различни времеви периоди.
CV обикновено има по-стандартизиран външен вид и формат с цел да се спечели длъжност в академични или образователни институции. Curriculum vitae е организирана по начин, който представя данните за човека в компактна форма, с ясна хронология.”
Или, ако кандидатстваш за работа някъде в Европа например, употребата на CV е за предпочитане в заглавието на документа ви. В САЩ обаче CV не се използва.
В България терминът “CV” е приемлив вариант.
Резюме
Думата “резюме” е чуждица и има френски корени (resume). “Резюме” се използва най-вече в САЩ и Канада. Употребата й е напълно приложима и при кандидатстване за работа в Русия, например, макар че там се ползват с популярност и думите “автобиография” и “cv”.
Какво точно е “резюме”:
“В Северна Америка термините “резюме” и “cv” могат да се използват еднакво добре (за озаглавяване на документа “автобиография”).
В същото време, “резюме” се използва по-често в търсене на работа в частния сектор и има по-свободна форма на съставяне.”
В България обаче също може да се срещне думата “резюме”, най-вече в статии, посветени на автобиографиите (cv), в сайтове за работа и др.
Кой е най-правилният вариант?
Както разбра по-горе, в различни части на света хората използват различни термини, за да озаглавят документа, който описва професионалния им път, знания, умения и постижения.
Специално за България считам, че класацията за популярност в тези фрази е следната:
- Автобиография
- CV
- Резюме
Така че, ако на всяка цена държиш да озаглавиш документа си с някакъв термин, преди да го изпратиш на потенциален работодател, постави “АВТОБИОГРАФИЯ” най-отгоре.
Използвай алтернативен метод
Ако аз трябва да изготвя подобен автобиографичен документ, бих подходил по друг, четвърти начин.
Тъй като бих искал да изпипам детайлите и да се отлича от всички останали кандидати, просто бих започнал с име и фамилия. Без думички като “автобиография” или “cv”.
Заглавието на моя документ ще съм аз – моето име и фамилия.
Това е предпочитаният ми метод за създаване на добро първо впечатление.
Когато в миналото съм съставял автобиографията си, съм се стремял да се отличавам от останалите дори и в най-малките детайли. Ето защо, просто започвам с името си, с едър, несерифен шрифт и удебелени букви.
Има три предимства да изпозлваш този подход:
- Започвайки директно с името си, ти пестиш място в документа си. Това ще те улесни да се побереш в една страница и ще имаш повече пространство за важните неща.
- Започвайки директно с името си, ти ще отличиш твоя документ от документите на може би всички останали кандидати (твоите конкуренти).
- Започвайки директно с името си не бива да се страхуваш, че работодателят няма да разбере какво чете. Не е нужно на всяка цена да слагате “автобиография” или “cv” най-отгоре. Това се подразбира от съдържанието на документа и е очевидно. В същото време, удряйки право в целта с името си, ще зададеш тон за писане в същия стил (стегнат, ясен и по същество) и за останалия си текст по-надолу.
Можеш да опиташ още следващия път, когато кандидатстваш за работа някъде.
Прочети повече: Перфектната автобиография (CV).