Отшумяха коледните и новогодишни празници. Изтеглихме късметчета от баницата и още в първите дни на Януари поехме отново напред – в работата и в живота.
Сигурно вече не си спомняме какви точно бяха нашите късметчета. А може би трябва, защото късметът често пъти не е това, което си мислим че е. Особено, когато става дума как точно ще се реализира.
Нека поговорим малко за късмета.
Проблеми с управлението на времето?

При всички ли идва късметът?
Битуват различни мнения по въпроса, но общо взето можем да ги отнесем в две направления.
Някои считат, че късметът е достъпен за всички и може ли да се сътвори, като човек се стреми да предизвика благоприятни събития в живота си.
Други категорично застъпват мнение, че някои се раждат с късмет, а други – без късмет.
Като човек, който се придържа към пълноценния и изпълнен с удоволствие живот от работа и общуване с и обичани от мен хора, аз също се вълнувам от философията на късмета. Затова още в първите дни на новата година реших да тествам какво става с моя коефициент на късмет.
Беше ми интересно какво е това “коефициент на късмета”. Прочетох и разбрах, че става дума за измерител, който показва колко голям е личният капитал, или потенциал за късмет, какво е отношението ни към него, какво е това, на което трябва да обърнем внимание.
Отговорих на 40 въпроса от професионално подготвен тест на Даниел Алман, автор на книгата “11 ключа към истинския късмет
“. Отговорих с нужната сериозност, защото вярвам, че не съм родена късметлийка, но мога да стана такава. След това прочетох интерпретацията, разбрах, че имам висок коефициент на късмет, но все пак той не е изключително висок, какъвто тестът предвижда.
Разбрах важни неща за себе си и съм доволна. Особено като имам предвид изводите от изследванията на Даниел Алман, че девет от десет души не знаят как да достигнат до това, което наричаме “късмет”, защото не са наясно със самите себе си.
Какви са хората с изключително висок коефициент на късмет?
Според теста за коефициент на късмета, това са прозорливи хора. Имат и много добри способности да привличат късмета, защото са по-проницателни, по-наблюдателни, отнасят се критично преди всичко към себе си, а освен това са и прагматични, както и креативни.
Това ме подтикна да обмисля какво мога да променя.
Например, мога ли да съм още по-ловка, за да избягвам някои шаблонни убеждения? Мога ли да се освободя от тях?
Безплатен бюлетин
Абонирай се и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Трябва ли да имам по-висока оценка за себе си, за възможностите си?
Кога и как поведението ми може да е по-прагматично ориентирано?
Мисля, че времето, което отделих за размисъл над личния ми потенциал за късмет, не е загубено време.
Мой познат също провери своя потенциал за късмет. Каза ми, че има потенциал, макар и по-нисък и че е прочел препоръките какво трябва да направи. Попитах го какви са намеренията му и въобще гледа ли сериозно на такива неща като късмет, действия, ориентирани към привличане на късмет и пр. Разбрах, че е отговорил на въпросите в теста от любопитство и нищо повече. “Каквото било, било – каза моят познат. Имал съм “късметлийски” възможности, но аз съм дотук.”
Аз обаче съм убедена, че за да срещнеш късмета, е нужно да извървиш определен път.
Пътят към късмета
Даниел Алман не е първият изследовател на късмета. И Ричард Уайзмън в неговата книга “Факторът Късмет. Промени мисленето си и ще промениш своя късмет”, и Фернандо Триас де Бес заедно с Алекс Ровира в тяхната книга “Добрият късмет: Как да създадем условия за успех в живота и бизнеса” – всички те отбелязват, че късметът съществува, но изисква определено поведение.
Това поведение включва конкретно отношение към късмета и конкретни действия. Да вървиш по пътя към късмета определено не лесно, защото се изискват мисловни и физически усилия, разбира се и воля да се тренира и ума, и тялото. Само тогава можем да придобием навици за привличане на късмет.
Какъв ще е късметът ни през новата година е въпрос с предизвестен отговор. Късметът ни ще е такъв, каквито сме ние. Той ще е такъв, какъвто го направим, а още и такъв, какъвто го възприемаме и искаме да го имаме.
Прочети повече: Успехът е следствие на някаква причина, а не на гол късмет.