Къде около масата сядаш обикновено по време на работна среща в твоята организация?
А къде избира да седне обикновено човекът с най-висок ранг в йерархията?
Изборът на място около масата за работна среща или оперативка може да ни подскаже много относно настроенията в една фирма или отдел. А наблюденията и самонаблюденията ни относно избора на място около масата могат да ни бъдат полезни, за да разберем настроенията ивзаимоотношения между хората, които участват в работната среща.
Един хубав видео материал на BusinessWeek.com показва нагледно за какво става дума в хода на една работна среща.
Типична ситуация в работна среща
Тази снимка от “птичи поглед” (отгоре) показва една типична работна среща, в случая – 4 души, седнали около стандартна правоъгълна маса.
Мястото на Шефа
Шефът е седнал на едното “чело” на масата, за да води работната среща.
Хората с най-висок ранг в йерархията действително предпочитат да заемат това място. От своя страна, подчинените се съобразяват с това и сами избягват да сядат на това място, знаейки, че то е “запазено за шефа”, дори и ако това не е официално обявено никъде. Това е просто силна норма, която регулира поведението на хората по време на работни срещи.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Човекът на Шефа
Човекът, който седи отдясно на Шефа е наречен “Yes Man”. Това е човек, който много често споделя мнението на своя ръководител и не го оспорва. Това е един лоялен и удобен за своя мениджър служител.
В ситуации на крайност подобен служител винаги ще съобразява мнението си с това на шефа си и дори е възможно да няма свое мнение.
В хода на една работна среща мястото вдясно от най-високопоставения мениджър е уютно кътче за подобен служител. Спомни си за т.нар. “дясна ръка” – най-верният, най-предан помощник. Е, тук имаме точно такъв случай.
Казвайки “верен”, “предан” или “лоялен”, не искам да звуча иронично или обидно спрямо хората, които много често споделят мненията на своите мениджъри. Ако те най-често го правят, прилагателните действително ги описват добре и няма нищо лошо в това.
Човекът “Да… Но…”
Вляво от най-високопоставения мениджър на работната среща често пъти сяда служител тип “Да… Но…”.
Това е служител, който има свое мнение, готов е да изслушва, търси конструктивен диалог с аргументи, стреми се да предлага свои решения, не само да кима в знак на съгласие.
Опонентът
На последната диаграма се вижда типичното място на т.нар. “Опонент” в хода на една работна среща. Това е неудобният, недолюбваният, “опасният” служител, който все опонира, оспорва, има свое лично мнение за всичко и почти винаги то е различно от общоприетото.
Може би неслучайно на диаграмата този човек не просто е седнал в другия край на масата, срещу мениджъра, но и на по-голяма дистанция от останалите участници в работната среща. Това е максимално отдалечено, възможно най-безопасно място, от където той може да защитата идеите си или да понася критиките на мениджъра.
По-удобно е само мястото извън залата.
Между другото, в обучението по продажби, което провеждам обръщам внимание на мястото, което продавачът заема около масата за преговори в зависимост от местоположението на клиента.
Това е важен нюанс, който много хора дори не осъзнават, тъй като масата се явява физическа бариера, която по-скоро пречи, а не помага за сближаването и максимално ефективната комуникация.