Кен Робинсън, експерт по креативност и автор на “Разчупи клишетата. Да се научим да бъдем креативни”, споделя идеите си по темата за креативността.
Определението за креативност на Кен Робинсън е:
“Креативността е процес на създаване на оригинални идеи, които имат стойност.”
В тази дефиниция има три важни неща:
- Креативността е процес, а не събитие. Този процес е еволюционен, като не винаги крайният резултат е този, с който е била свързана първоначалната идея. Креативността често започва с някакъв опит, който се проваля или стига до задънена улица и оттам се откриват нови пътища за развитие.
- Креативността е свързана с оригинално мислене. Не е задължително оригиналността да впечатлява целия свят. Достатъчно е това, което е сътворено да е оригинално за ума на човека, който твори. Разбира се може да е оригинално и за общността, на която творецът принадлежи и дори за цялото човечество.
- Креативността трябва да има стойност. Тя следва да носи някакъв смисъл, някаква ценност. Креативният процес изисква критическо мислене и оценка на новите идеи, които се създават, тъй като не всички идеи са достатъчно добри или стойностни.
Ето някои от останалите ключови идеи на Кен Робинсън относно креативността:
- Има три важни понятия – въображение, креативност и иновация. Тези понятия са много близки и свързани помежду си, но не са едно и също нещо.
- Въображение. Креативността започва с въображение. Въображението, като една от четирите уникални човешки дарби, е изворът на креативността. За да стимулираш креативността си, следва да развиваш въображението си.
- Креативност. Това е въображение, приложено на практика. За да си креативен, трябва да направиш нещо реално. Креативността е свързана с някакъв резултат.
- Иновация. Това е да внедриш в практиката добрите идеи, произлезли в резултат на креативността.
- Мит №1 за креативността – “Само специалните хора са креативни”. Това не е вярно. Всеки човек притежава потенциал (капацитет) за креативност. Креативността може да се учи и развива.
- Мит №2 за креативността – “Креативността се отнася за специални области на живота”. Това също не е вярно. Човек може да е креативен не само в сферата на изкуствата, но и в сферата на бизнеса, на образованието, науката, на кулинарията, на спорта и практически всяка професия или дейност.
- Мит №3 за креативността – “Креативността означава пълна свобода и липса на правила”. Напротив, креативността е свързана с умения и с правила. Колкото по-задълбочени са уменията на един човек и колкото повече той умее да борави с определени концепции и правила, толкова повече може да приложи своята креативност.
- Мит №4 за креативността – “Креативността не може да се преподава”. Напротив, може. Не в буквалния смисъл на директни инструкции, но въпреки това може да се преподава и съответно – усвоява.
Прочети повече: Едуард де Боно за креативното мислене.