Какво е интелигентността? Фиксирана ли е или е променлива величина? Може ли да бъде измервана? Как?
Подобни въпроси за човешката интелигентност ни вълнуват в различни ситуации – лични, житейски, професионални и др.
Известна е т.нар. “Концепция за човешката интелигентност на Бине”, която дава отговор на тези въпроси. Нека я разгледаме.
Концепция за интелигентността на Бине
Концепцията за интелигентността, която ще разгледаме по-долу, е дело на Алфред Бине (1857-1911) – изтъкнат френски психолог и един от създателите на първата метрична стълбица за измерване на интелигентността.
Основната теза на концепцията за интелигентността на Бине е, че интелигентността е смесица от умствени способности с разнородно съдържание, която оперира в променящи се обстоятелства и се контролира от практическата преценка на човека.
Бине създава, съвместно с Теодор Симон, известната скала за измерване на интелигентността “Бине-Симон”. Той нарича тази скала “метод за класифициране на индивидите”. Серията тестове на Бине-Симон пресмятат т.нар. “коефициент за интелигентност” (IQ) и показват общото ниво на умствена интелигентност на конкретен човек.
Преди концепцията на Алфред Бине да се появи на бял свят, има други теории и схващания за интелигентността. Чарлз Дарвин например, в своя труд “Произход на видовете” (1859) изразява мнение, че интелигентността се предава по наследство. Приблизително по същото време Франсис Галтън тества когнитивните способности на 9000 англичани от Лондон и стига до извода, че базовата интелигентност е фиксирана още с раждането на човек. Вилхелм Вунд (1879) използва научни методи за измерване на умствените способности и предлага използването на коефициент за интелигентност. Джеймс Кетъл (1890) създава тестове за измерване на умствените способности.
Кои са ключовите акценти в концепцията за интелигентност на Бине? Можем да ги отнесем в две групи:
- Характер на човешката интелигентност;
- Скала на Бине-Симон.
Нека да разгледаме тези два ключови акцента.
1. Бине и характера на човешката интелигентност
Стремежът на Алфред Бине да изследва човешката интелигентност е породен от на неговите две дъщери. Той забелязва, че скоростта и лекотата, с която децата му научават определена информация, зависят от три неща:
- Колко концентрирано е внимание на децата?
- Какво е съдържанието на информацията, която учат?
- Какво е тяхното общо разположение на духа?
Концепцията за интелигентността на Бине е изградена на основа на негови проучвания и тестване на хора с различни интереси – математици, писатели, художници, шахматисти. Особен принос имат тестовете за проучване на умствените способности на деца и ученици.
Алфред Бине отбелязва:
“Интелигентността притежава една фундаментална сила, чиято липса или промяна има най-голямо значение за практическия живот: това е преценката на индивида.”
Ето какви са изводите на Бине за характера на човешката интелигентност:
- Интелигентността е съвкупност от умствени способности на индивида за определено време и в определен контекст.
- Интелигентността не съществува като фиксирано количество. Тя се променя, докато човек е жив.
- Способностите се променят, както за кратки периоди от време, така и дългосрочно. Те са част от процеса на развитие на индивида.
- Развитието е строго индивидуално, то напредва с различна скорост и може да бъде повлияно от различни фактори на средата.
- Движещата сила на интелигентността е личната преценка на индивида какво решение да избере и как да постъпи.
Скала на Бине-Симон
Скалата на Бине-Симон е тестов метод за подреждане (класифициране) на деца от 3 до 13 годишна възраст според това как се справят с интелектуални задачи. Тя измерва коефициента на интелигентност и показва общото ниво на постижение.
Скалата на Бине-Симон има две преработени версии на оригиналния тест от 1894 г., който е с оригинално наименование “Нови методи за диагностика на идиотизъм, имбецилност и умствена изостаналост” и е дело на Алфред Бине в сътрудничество с Теодор Симон – изследовател в лаборатория по експериментална психология в Сорбоната, Париж, където Бине е директор. Втората версия е разработена през 1904 г., а третата – през 1911 г.
Как Бине стига до идеята за разработване на скала на интелигентност?
В качеството си на ръководител на организация за изследване на детската психология, Бине развива забележителна изследователска и публицистична дейност, за да подпомогне образованието на деца от 6 до 12 години във френските училища. Той е помолен от името на френското правителство да разработи тест с предназначението да идентифицира деца със затруднения в ученето и усвояването на училищен материал.
Бине и Симон създават 30 теста, които са с нарастваща сложност. В тях са включени различни задачи, които отразяват средното ниво на способностите на деца от различни възрасти от 3 до 13 години.
Най-лесните задачи са детето да проследи светлинен лъч или да участва в обикновен разговор с този, който го изследва. По-трудни са задачите, които изискват детето да повтори серия от цифри, да възпроизведе прости изречения, да дефинира думи като “вилица”, “къща” и др. Най-сложните задачи са описание на разликите между два сходни предмета, пресъздаване на рисунка по памет, съставяне на изречения от зададени думи, римуване, отговор на въпрос от типа на “Моят съсед приема странни посетители. Един след друг при него дойдоха лекар, адвокат и свещеник. Какво се случва?”
Основните изводи на Алфред Бине от приложението на скалата за интелигентност залягат в концепцията му за интелигентността. Той утвърждава тезата, че тестът, респективно скалата за оценка на интелигентността не е метод, а начин за оценка на умственото развитие в определен момент от развитието на конкретен индивид. Пълна картина за неговата интелигентност може да се сглоби само със съпътстващо изследване на конкретен случай, обстоятелства, ситуация и пр.
Злоупотреби със Скалата на Бине-Симон
Не е за вярване, но със скалата Бине-Симон има извършени злоупотреби – от “учени”, които я копират дословно, пренебрегвайки основната теза на Бине, че интелигентността не е наследствена.
През 1908 г. американският психолог Хенри Годард се запознава с тестовете на Бине, превежда ги на английски език и ги разпространява в САЩ, за да бъдат използвани в американските училища като начин за отстраняване на “слабоумни” ученици.
Подобно е и делото на психолога Луис Терман, който през 1916 г. безцеремонно променя наименованието на скалата Бине-Симон, като я именува “Скала Станфорд-Бине”. Този психолог използва скалата за ориентиране на млади хора към професионално образование в сферата на физическия труд, с което ги обрича да станат черноработници.
Алфред Бине изобщо не подозира за тези злоупотреби, но впоследствие разбира, че има хора, които са присвоили идеята му, за да печелят пари и известност.
В резюме
Концепцията за интелигентността на Бине се основава на тезата, че интелигентността е смесица от умствени способности с разнородно съдържание, която оперира в променящи се обстоятелства, контролирайки се от практическата преценка на човека.
В този смисъл, концепцията за интелигентност на Бине е новост в научната сфера на психологията и особено в частта с практическото й приложение. Красноречиво доказателство е, че скалата Бине-Симон, макар и има някои недостатъци, продължава да се използва и до днес.
Прочети повече: Емоционална интелигентност. Как да осъзнаем емоциите.