Креативност е умението да измисляме нови начини на действие.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Креативността е една от тези сили, част от добродетелта “Мъдрост и познание”, свързана с усвояването на нови умения.
Какво значи да си креативен? Ти креативен човек ли си? И как да станеш по-креативен?
Що е “креативност”?
Позитивната психология посочва креативността като една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем щастливо, тъй като ако не бяхме креативни, ние хората не бихме евоюлирали или отдавна щяхме да сме изчезнали от лицето на земята.
Нека започнем с дефиниция за креативност:
Креативност е да свържеш две или повече идеи, за да се получи нещо, което не е съществувало преди.
Класически примери за креативност:
- Историята на Архимед, който открил във ваната си Закона на Архимед. Той бил толкова щастлив от откритието си, че тичал гол по улиците и крещял с пълно гърло “Еврика!” (гръцки израз, означаващ “Открих го!”).
- Откритието на Питагор, станало известно като Питагорова теорема. Твърди се, че самият Питагор е бил толкова впечатлен от собственото си откритие, че въпреки своето вегетарианство принесъл сто вола в жертва и организирал пиршество в знак на благодарност към Музите.
Креативност е актът на превръщането на нови идеи в реалност. Креативността се характеризира със способността да възприемаме света по нови начини, да откриваме скрити закономерности, да правим връзка между неща, които на пръв поглед не са свързани помежду си и в резултат на всичко това да създаваме нови решения.
Следователно, креативността включва два процеса: мислене и създаване.
Креативността според експертите
За Едуард де Боно, автор на известната книга “Шест мислещи шапки”:
- Креативното мислене е преди всичко умение, а не въпрос на личностен талант или внезапно осенение на вдъхновението.
- Креативността е въпрос на стойност. Една нова, креативна идея е истински креативна, когато е полезна с нещо, когато добавя реална стойност за някого. Де Боно дава пример с триъгълна врата – идеята за такава врата сама по себе си е нестандартна, но не е креативна, освен ако триъгълната врата реално не добавя стойност за хората, т.е. реално да е полезна с нещо в определени случаи. В същото време много хора си мислят, че са креативни само защото са различни, но това не е състоятелно.
Кен Робинсън, автор на “Разчупи клишетата. Да се научим да бъдем креативни”, потвърждава идеите на де Боно, като дава следното определение за креативност:
“Креативността е процес на създаване на оригинални идеи, които имат стойност.”
В тази дефиниция има три важни неща:
- Креативността е процес, а не събитие. Този процес е еволюционен, като не винаги крайният резултат е този, с който е била свързана първоначалната идея. Креативността често започва с някакъв опит, който се проваля или стига до задънена улица и оттам се откриват нови пътища за развитие.
- Креативността е свързана с оригинално мислене. Не е задължително оригиналността да впечатлява целия свят. Достатъчно е това, което е сътворено да е оригинално за ума на човека, който твори. Разбира се може да е оригинално и за общността, на която творецът принадлежи и дори за цялото човечество.
- Креативността трябва да има стойност. Тя следва да носи някакъв смисъл, някаква ценност. Креативният процес изисква критическо мислене и оценка на новите идеи, които се създават, тъй като не всички идеи са достатъчно добри или стойностни.
Кен Робинсън също така обръща внимание, че хората често използват три важни понятия – въображение, креативност и иновация. Тези понятия са много близки и свързани помежду си, но не са едно и също нещо:
- Въображение. Креативността започва с въображение. Въображението, като една от четирите уникални човешки дарби, е изворът на креативността. За да стимулираш креативността си, следва да развиваш въображението си.
- Креативност. Това е въображение, приложено на практика. За да си креативен, трябва да направиш нещо реално. Креативността е свързана с някакъв резултат.
- Иновация. Това е да внедриш в практиката добрите идеи, произлезли в резултат на креативността.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Креативност и щастие
Нашите креативни действия ни позволяват да правим малки и големи открития, с които на свой ред напредваме в живота и го изграждаме по начин, който отговаря на вкусовете и желанията ни. Ако искаме да се радваме на добър живот и да вървим уверено по пътя към щастието, следва да полагаме определени усилия да бъдем креативни.
Креативността допринася за щастието, защото при нея се задейства целия потенциал на човека и той надскача себе си, а това носи усещането за пълноценност, принос и свобода. Дори и най-дребното нещо, което сме измислили или направили творчески и самостоятелно, доставя радост.
Това усещане – да се потапяш в творчество, в съзидателност, в откривателство, е известно още и като “поток”. Може да избираме и утъпканите пътеки, но всеки път, когато упражняваме креативността си, ще обогатяваме и развиваме личността си.
Ключови пречки пред креативността
Сред ключовите пречки пред креативността могат да се причислят нежеланието да се излезе от зоната на комфорт, неумението да се рискува и страхът от провал.
Животът в зона на комфорт е психично състояние, в което човек се разполага да живее в определени мисловни граници, които вдъхват в него чувството са сигурност. Това е състояние, в което човек използва ограничен набор от поведения, с които получава стабилни резултати, обикновено без чувството, че се излага на риск.
Да използваме своята креативност обаче изисква да се сблъскаме с неизвестността и да се отклоним от познатите ориентири. При креативността човек не винаги е в състояние да прецени кое е правилно и кое – не. Това лесно може да доведе до неприятни или смущаващи емоции.
Следователно, за да сме креативни, трябва да поемаме определени рискове. Не всички рискове ще се оправдаят, разбира се – ще има и много провали в процеса, но… така работи креативността. Това съвсем не бива да ни плаши да бъдем креативни, тъй като провалът е жизнено важен за нашия успех.
Креативен човек ли си?
И така – креативността е сила, с чиято помощ създаваме нови неща, можем да променяме света, сбъдваме мечтите си и се чувстваме щастливи.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз креативен човек ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си креативен човек, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Склонен ли съм да намирам собствени решения на различни проблеми, с които се сблъсквам в живота си?
- Лесно ли измислям нови начини на действие, когато установя, че старият подход вече не ми върши работа?
- Ако се сблъскам с някакъв проблем, възприемам ли го най-вече като предизвикателство, като възможност?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си креативна, творческа и изобретателна личност.
Как да станеш по-креативен?
Как да повишиш креативността си и да започнеш да измисляш нови начини на действие?
Ето няколко идеи:
- Заеми се с креативна дейност. Единственият начин човек да е креативен е просто да действа – да се ангажира с определена творческа и съзидателна дейност. Ако си композитор – твори своя музика. Ако си фотограф – снимай. Ако си собственик на фирма – развивай я и я прави конкурентоспособна. Дори и професията ти да не позволява сериозна креативност, потърси креативен отдушник чрез дейности или забавления, които позволяват самоизразяване и изобретателност.
- Свържи се по-задълбочено с поне едно изкуство. Изкуствата са области, в които има изобилие на креативност. Може би не си актьор, музикант, писател, художник или скулптор, например, но и съвсем не е задължително! Достатъчно е да започнеш да “консумираш” активно някакво изкуство, например да гледаш активно театър или кино, да слушаш музика, да четеш определен тип литература или да съзерцаваш шедьоври на велики майстори. Потапянето в определено изкуство е отличен начин да настроиш себе си на творческа вълна. За себе си аз лично съм избрал най-вече музиката и по-специално музика за ума като източник на творческо вдъхновение, но всичко тук е въпрос на лично предпочитание.
- Промени нещо. Твърде дългият престой в зоната на комфорта кара човек да свиква с нещата около себе си и затова всяка една промяна на вкоренен навик или привичка може да е импулс за повече креативност. Огледай се наоколо – какво можеш да промениш? Може би да разместиш някои мебели в стаята? Може би да смениш маршрута, по който отиваш на работа? Може би да промениш самия себе си – нова прическа, нов цвят на косата, нов стил на обличане? Опитай да измислиш нещо различно и се забавлявай.
- Посещавай нови места. Далай Лама казва, че всяка година трябва да посещаваме ново за нас място. Сменяй въздуха. Посещението на нови места, пробването на нови ястия, общуването с нови хора – всичко това може да пробуди креативното ти чувство.
- Играй игри. Аз лично съм голям фен на игрите и играя винаги, когато мога – спортни игри (тенис на маса, баскетбол, футбол), шахмат, карти, електронни игри (за плейстейшън, лаптоп, мобилен телефон). На практика няма игра – физическа или мисловна, аналогова или електронна, която да не развива креативността. Игрите най-често са свързани с конкурентна борба и стремеж към победа и за да си победител в тях, трябва да проявиш креативност и изобретателност.
- Поеми риск. Понякога единственият начин да осъществим прогрес в определена област на живота и да постигнем целите и мечтите си е просто като рискуваме. Вгледай се в най-изоставащата област на твоя живот – какъв риск можеш да поемеш там? Просто рискувай с ясното съзнание, че шансовете да се провалиш са високи. Но колко по-лошо може да стане? Рискът ще измени рязко ситуацията и може да отпуши креативната ти енергия, което на свой ред да допринесе за твое постижение, което ще ти донесе силно удовлетворение.
- Използвай техника за креативност. Техниките за креативност създават структура, в която да разгърнеш своя творчески процес – какво да направиш първо, какво второ и трето… Когато не знаеш откъде да започнеш, техниката за креативност може да ти помогне. Известни техники са например брейнсторминг, метод “Шест мислещи шапки”, метод “Дисни” и др.
- Стани си сам господар. Колкото повече се тревожиш какво ще си помислят или кажат другите за теб, толкова повече ще убиваш креативността в себе си. Не плащай данък “обществено мнение”. Изясни си своите лични ценности и започни да мислиш и да действаш от свое име, а не да подражаваш или да се опитваш да се харесваш на другите.
В резюме
Креативността е една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Вероятно всеки би могъл да се научи да бъде малко по-креативен и да измисля нови начини на действие. Обединявайки мислене с действие, излизайки от зоната на комфорт и рискувайки, всеки би могъл да добави творчество към ежедневието си, с което да увеличи своята мъдрост и познание за света.
Прочети повече: Любопитство. Как да откриваме света.