Кой е първият и основен навик, който човек следва да притежава и развива, за да бъде ефективен и да постига целите си?
Или, казано по друг начин, какво отличава успешните хора от неуспешните?
Категоричен отговор на тези въпроси дава една концепция за двата кръга, в които човек изразходва времето и енергията си – т.нар. “Кръг на загриженост” и “Кръг на влияние”.
Нека видим за какво става дума.
Кръг на загриженост и Кръг на влияние
Концепцията за двата кръга – на загриженост и влияние – е на Стивън Кови, който е изключително авторитетен експерт по личностно развитие и автор на бестселъра “Седемте навика на високоефективните хора”.
За какви кръгове става дума?
Най-напред, нека кажем, че в живота си ние мислим и се безпокоим за редица неща, които малко или много са извън нашия контрол – за времето навън, политиците, икономиката, глобалното затопляне, новата кола на съседа, международното положение… Всички тези теми попадат образно казано в нашия т.нар. “Кръг на загриженост”.
Всеки човек си има един подобен кръг. Темите в него могат да са наистина важни и да будят основателна тревога, но ако ние не можем да им повлияем в съществена степен, то времето и енергията ни ще се пилеят непродуктивно, ако им обръщаме прекалено голямо внимание.
В същото време, всеки човек има и един втори кръг, известен като “Кръг на влияние”. Той е по-малък и в него попадат теми и въпроси, на които реално можем да влияем и променяме. Всъщност, именно тези теми и въпроси са нещата, от които зависи нашата ефективност, успехи и прогрес в живота – в професионален и личен план.
Например, в кръга на влияние могат да попаднат теми като нашето здраве, професионалното ни развитие, взаимоотношенията ни с най-важните за нас хора в живота (брачен партньор, деца, родители, шефове, колеги, подчинени) и др.
Двата кръга и проактивността
Като определим в кой от тези два кръга сме насочили по-голямата част от времето и енергията си, ще можем да открием степента на нашата проактивност.
Като правило, проактивните хора съсредоточават усилията си в кръга на влияние. Те мислят и работят над нещата, които могат да бъдат променени от тях самите. Енергията им по природа е позитивна, тя непрекъснато нараства и това помага за увеличаване на техния кръг на влияние. Това са хора със силен вътрешен локус на контрол.
В един офис, например, в който работят различни служители, може лесно да се открои човек, който действа главно в кръга на влияние. Този човек обикновено е енергичен, проактивен, ангажиран, постигащ резултати, харизматичен, нерядко е и труднозаменим. Влиянието му в организацията е силно и нараства.
За разлика от проактивните хора, пасивните (реактивните) хора насочват своите усилия към кръга на загриженост. Те се съсредоточават върху слабостите на другите хора, върху проблемите на обкръжаващата ги среда и обстоятелствата, които не могат да контролират. Тогава започват да обвиняват околните или да се вживяват в ролята на жертва. Това е негативна енергия, която намалява техния Кръг на Влияние.
Двата кръга са в обратна зависимост
Струва си да се отбележи, че кръгът на загриженост и кръгът на влияние се намират в обратна зависимост.
Колкото повече действаме в рамките на кръга на загриженост, толкова повече той се увеличава, а намалява кръгът на влияние.
Тоест, колкото по пасивно действаме, толкова по-пасивни ставаме.
И обратното – колкото повече действаме в рамките на кръга на влияние, толкова повече той нараства, а намалява кръгът на загриженост.
Тоест, колкото по-проактивно действаме, толкова по-проактивни ставаме.
Ролята на проактивността
И така, дотук стана ясно, че който иска да бъде проактивен човек, следва да работи в своя собствен кръг на влияние и да ограничава времето и енергията, които пилее в кръга на загриженост, доколкото е възможно.
В същото време е важно да се каже, че от всеки отделен човек (и само от него) зависи дали ще бъде проактивен или не. Изискват се съзнателни усилия и отговорно отношение към важните приоритети в живота, за да се развие и поддържа нужната степен на проактивност спрямо тях.
По този повод Стивън Кови отбелязва следното:
“Ние сме отговорни за своята ефективност, за своето щастие и дори, бих казал, за повечето от заобикалящите ни обстоятелства.”
Стивън Кови отбелязва, че разликата между хората, които работят в своя Кръг на Влияние и хората, които се лутат в кръга на загриженост, е като деня и нощта. Според него, разликата в ефективността между двете категории хора е най-малко 5000% (пет хиляди процента) и нагоре!
И още нещо много важно, свързано с темата. Само проактивни хора, поели лична отговорност над своя живот и работещи главно в кръга на влияние, могат да поддържат подходящ баланс между постигането на високи резултати и способността да се създават резултати. На тази тема е посветен материалът “Кокошката, златните яйца и високата ефективност”.
В резюме
Като определим в кой от двата кръга сме насочили по-голямата част от времето и енергията си – в кръга на влияние или кръга на загриженост, ще можем да открием степента на нашата проактивност.
Това, на свой ред, може да има решаващо значение за нашата ефективност, осъществяване на цели и постигане на високи резултати и постижения.
Прочети повече: Седемте навика на високоефективните хора на Кови.