• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Умения за разрешаване на проблеми
Умения за разрешаване на проблеми

Квадрат на Декарт

Обновена на 04.02.2022 от Тодор Христов

Квадрат на Декарт

През целия ни съзнателен живот, ние хората правим избори и вземаме решения.

Решенията ни варират в широк диапазон. Някои от тях са лесни – какво да облечем или да ядем днес, например. Други са по-трудни – да захванем ли собствен бизнес, да изтеглим ли ипотечен кредит и др.

За улесняване на вземането на решения е известна една полезна техника – “Квадрат на Декарт”. Нека я разгледаме.

Проблеми с преговорите?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по преговори
  • Онлайн курс по преговори
  • Онлайн курс по невербална комуникация

Квадрат на Декарт

Както подсказва самото име, техниката за вземане на решения “Квадрат на Декарт” е изобретение на Рене Декарт – известен френски философ и математик от епохата на Просвещението.

Обикновено, когато вземаме решения по различни въпроси или проблеми, на нас ни влияят цял набор от фактори. Някои от тях са чисто психологически и това нерядко води до недостатъчно оптимални решения.

Например, ако вземаме решения под въздействието на силни емоции като страх, гняв и др., впоследствие може да се окаже, че тези решения са прибързани, недообмислени и ирационални.

Верен на своя принцип “Мисля, следователно съществувам”, Рене Декарт предлага рационален начин за вземане на решения, който помага да се осъзнават и разбират по-задълбочено последиците от всеки избор.

Когато предстои да се направи избор и да се вземе някакво решение, техниката “Квадрат на Декарт” изисква да се отговори на четири въпроса:

  1. Какво ще се случи, ако това стане?
  2. Какво ще се случи, ако това не стане?
  3. Какво няма да се случи, ако това стане?
  4. Какво няма да се случи, ако това не стане?

Техниката “Квадрат на Декарт” е представена на диаграмата по-долу:

Квадрат на Декарт
Квадрат на Декарт

Как работи техниката “Квадрат на Декарт”?

За да я използваме в практиката, ще се нуждаем от лист хартия и химикал. На хартията трябва да начертаем матрица с четири квадрата и във всеки да поставим по един от четирите въпроса от по-горе, след което да започнем да мислим и отговаряме на всеки от тях.

Това ще ни помогне да разгледаме ситуацията от четири различни гледни точки, за да обмислим последиците от решението, преди да направим окончателния избор.

Когато попълваме четирите квадрата на Декарт, вероятно ще установим как емоциите ни започват да отстъпват на заден план, а на преден излизат разумни аргументи – някои по-явни, други по-скрити.

Възможно е да се окаже дори, че на някои от въпросите не можем да отговорим достатъчно задоволително, например ако ни липсва нужната информация. Това всъщност е добре, тъй като ще ни провокира да потърсим повече информация и помислим по-внимателно, вместо да прибързваме.

Да разгледаме малко по-подробно всеки от четирите въпроса от “Квадрата на Декарт”.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

1. Какво ще се случи, ако това стане?

“Какво ще се случи, ако това стане?” е първият въпрос от квадрата на Декарт.

Това вероятно е най-важният и очевиден въпрос. С него се има за цел да се изяснят предимствата на евентуалния избор. “Ако това стане” помага да си представим по-истински възможното решение, все едно вече се е случило.

Когато обмисляме първия въпрос, е важно да му дадем възможно повече отговори. Не бива да се задоволяваме само с отговорите, които първи ни дойдат наум, а следва да помислим по-задълбочено за евентуалните последици от нашия избор.

2. Какво ще се случи, ако това не стане?

“Какво ще се случи, ако това не стане?” е вторият въпрос от квадрата на Декарт.

С този въпрос се изясняват опасностите, които дебнат, ако решението не се вземе. Например, какво ще се случи, ако оставим нещата без никакво решение, във вида, в който са в момента.

Когато обмисляме втория въпрос, е важно да разгледаме ситуацията възможно по-критично и да не пропускаме важни потенциални събития, които могат да се случат, ако не вземем евентуалното решение.

3. Какво няма да се случи, ако това стане?

“Какво няма да се случи, ако това стане?” е третият въопрос от квадрата на Декарт.

С този въпрос се изясняват възможностите, които се отварят, ако се вземе евентуалното решение, както и различни плюсове и минуси от него.

4. Какво няма да се случи, ако това не стане?

“Какво няма да се случи, ако това не стане?” е четвъртият въпрос от квадрата на Декарт.

С този въпрос се изясняват предимствата, ако решението не се вземе. Например, какво няма да се случи, ако оставим нещата без никакво решение по начина, в който се намират в момента.

Когато обмисляме четвъртия въпрос, е важно да разгледаме ситуацията от гледна точка на нещата, които не искаме да загубим, ако вземем дадено решение.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър ли си?

Е-книгата „Ръководство за успешно управление на човешките ресурси“ (PDF) ще ти представи цялостна система за работа, която може да се приложи в практиката на всеки ръководител на организация или мениджър по човешки ресурси с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Техниката “Квадрат на Декарт” включва използването на четири въпроса, когато предстои да се взема решение:

  1. Какво ще се случи, ако това стане?
  2. Какво ще се случи, ако това не стане?
  3. Какво няма да се случи, ако това стане?
  4. Какво няма да се случи, ако това не стане?

Квадратът на Декарт помага за вземането на рационални решения с отчитане на възможно повече произтичащи от тях последствия.

Прочети повече: Рене Декарт. Биография и идеи.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения и онлайн курсове по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия