Леон Фестингър е виден учен и изследовател по социална психология, чийто открития и идеи имат непреходна стойност.
Леон Фестингър е автор на теорията за когнитивния дисонанс и основоположник на теорията за социалното сравнение. Откривател е на значими ефекти на груповото поведение, човешките нагласи, взаимоотношения и визуалната перцепция.
Как преминава животът на Леон Фестингър? Какви са неговите открития? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Фестингър
Леон Фестингър е роден през 1919 г. в Ню Йорк, САЩ в семейство на руски евреи – емигранти в САЩ.
Фестингър завършва мъжка гимназия и колеж в Ню Йорк, а след това завършва успешно три образователни програми по психология в Университета в Айова – бакалавърска, магистърска и докторантска.
Един от преподаватели на Фестингър е самият Курт Левин – по това време вече изтъкнат социален психолог.
Курт Левин оказва силно влияние върху младия Леон Фестингър, помагайки му да надгради бихевиористичните възгледи за човешкото поведение. Нещо повече, през 1945 г. той отправя покана към Фестингър да работи на длъжност “изследовател” в Центъра за групова динамика към Масачузетския технологичен институт. Леон Фестингър приема с благодарност това предложение.
В Масачузетс Фестингър преподава и обучава студенти, съчетавайки тази дейност с научни изследвания по темата за разрешаване на конфликти. Негови студенти са Харолд Кели и Стенли Шахтер, които по-късно стават известни имена в социалната психология. Фестингър поддържа с тях тясно сътрудничество дълги години.
След смъртта на Курт Левин през 1947 г., Центърът по групова динамика е реорганизиран и преминава в структурата на Университета в Минесота. За известно време Фестингър продължава работа в него, посвещавайки се на изследванията по темата за социално сравнение.
През 1957 г. Фестингът постъпва на работа в Университета в Станфорд, като професор. Заедно със свои студенти провежда серия от лабораторни експерименти за когнитивния дисонанс и човешките нагласи, пише статии в научни списания и публикува книгата си “Теория за когнитивния дисонанс”. Обект на неговите изследвания са и човешките възприятия.
От 1968 г. до 1989 г. Леон Фестингър е професор по клинична и социална в Нова школа за социални изследвания и Училище за социални дейности в Ню Йорк.
Цялостното творчество на Леон Фестингър е резултат от неуморна изследователска, експериментална и преподавателска дейност. То е събрано в книги и статии, най-известните от които са: “Изследователски методи в поведенческите науки” (1953), “Когато пророчеството не се сбъдне” (1954), “Теория на когнитивния дисонанс” (1957), “Социалният натиск” (1963), “Конфликтът” (1964).
Леон Фестингер е носител на престижни награди и отличия от Фондация “Форд”, от Американската асоциация по психология, от Американската академия по изкуство и наука, от Обществото по експериментална социална психология.
Леон Фестингър се жени за Мари Оливър – пианистка по образование и професия, скоро след като завършва магистърското си обучение. Имат три деца. По-късно съпрузите се развеждат.
Леон Фестингър умира от рак на белите дробове на 11 януари 1989 г. на 70-годишна възраст.
Фестингър и когнитивният дисонанс
Най-ярката емблема на творчеството на Леон Фестингър е Теорията за когнитивния дисонанс, лансирана за първи път през 1957 г.
Фестингър описва когнитивния дисонанс като състояние на вътрешно напрежение, дискомфорт и стрес, когато човек открие някакви несъвместимости (противоречия) в собствената си познавателна система от съждения.
Фестингър разкрива каква е същността на дисонанса, в какви ситуации възниква, какви са възможните поведенчески реакции и начини за преодоляването му. Всичко това той представя с научни понятия и категории.
Теорията за когнитивния дисонанс на Фестингър е съкровищница от идеи, които ни помагат да разбираме по един по-полезен начин както себе си, така и поведението на други хора. Тази теория намира широко приложение в управлението на хора и процеси в бизнеса, в рекламата на продукти и събития, в управлението на човешките взаимоотношения, във всички видове комуникации, в управлението на кризи и др.
Трите основни идеи на Фестингър за когнитивния дисонанс са:
- Когнитивният дисонанс съществува единствено в системата на нашите лични познания – съжденията ни за нас самите, за нашите действия, нагласи, очаквания, мнението ни за други хора, за обкръжаващата ни среда и т.н. Затова е толкова важно да се познаваме, да сме наясно какви сме и как възприемаме себе и другите хора, да сме наясно какво е отношението ни към тях и средата, в която живеем, работим, общуваме.
- Когнитивният дисонанс възниква в няколко ситуации, а именно: когато се налага да избираме един вариант от два възможни; когато сме принудени да приемем някаква идея или да направим определено действие, което е в разрез с нашите убеждения; когато сме свидетели на събитие, което опровергава досегашните виждания. Познаването на тези ситуации ни подготвя за срещата с когнитивен дисонанс.
- Когнитивният дисонанс е мощен мотиватор за промяна, защото хората винаги търсят винаги вътрешна хармония и стабилност. Начините според Фестингър са следните: да променим или своето досегашно мнение, или да отхвърлим чуждото (новото); да приемем нови съждения, които считаме, че са съвместими с нашите сегашни съждения; да се опитаме да намалим степента на важност на някои съждения (или на техни отделни елементи), които са в противоречие помежду си.
Леон Фестингер доказва научно, че когнитивният дисонанс не възниква от само себе си, а е наше собствено откритие за несъвместими (противоречиви) съждения в нашата собствена познавателна система.
Научи повече от статията “Теория за когнитивния дисонанс на Фестингър”.
Фестингър и социалното сравнение
През 1954 г. едно американско научно списание публикува статия на Фестингър с интересни анализи от изследване по темата „Защо, кога и с кого хората се сравняват с другите“. Счита се, че това е началото на една от най-съществените социално психологически теории през ХХ век – теорията за социалното сравнение, и че Леон Фестингър е нейният основоположник.
Основните идеи на Фестингър в областта на социалното сравнение са три:
- Хората имат потребност да се сравняват, следователно социалното сравнение е мотивирано (съзнателно) поведение;
- Хората се сравняват с други хора, когато не разполагат с някакви ясни и достъпни за тях стандарти за сравнение;
- Като цяло хората се сравняват с хора, които са подобни на тях.
Впоследствие, други социални психолози откриват и разширяват социалното сравнение с нови акценти. Въпреки, че не всичко от трите опорни идеи на Фестингър бива потвърдено, Фестингър се приема и днес за пионер в темата за социалното сравнение, разкривайки механизмите на това колкото полезно, толкова и вредно явление върху нашия живот.
Научи повече в статията “Теория за социалното сравнение”.
Фестингър и груповата динамика
Откритията на Фестингър в областта на груповата динамика са от по-ранното му творчество, когато работи в Центъра за групова динамика на Курт Левин. Там Фестингър ръководи поредица от изследователски експерименти върху поведението на различни студентски групи.
Ето някои от най-значимите идеи на Фестингър за груповото поведение:
- По-честата физическа и психическа близост създава предпоставки за приятелски взаимоотношения.
- Участниците в една група постепенно усвояват идентични съждения най-вече под влияние на социалното влияние на групата.
- Влияние върху поведението на групата имат груповите цели, процесите за постигане на консенсус и комуникациите между участниците – за цели и общи действия.
Фестингър и научните методи на социалната психология
Леон Фестингър е радетел за използване на правилни научни методи в социалната психология, които са основен източник на научни факти, анализ и изводи.
Като ръководител на изследователски групи, той открива, че едни от най-ефективните научни методи в социално-психологическите изследвания са анализът на истории, случки и преживявания, разказани лично от изследваните лица.
Фестингър използва пълноценно и експеримента, като изследователски метод. Научните факти и доказателства, които той използва в Теорията за социалното сравнение и Теорията за когнитивния дисонанс, са събрани чрез научни експерименти – изкуствено създадени ситуации, които провокират определено поведение.
Цитати от Фестингър
Леон Фестингър е известен с идеи и мисли, които въплащават мъдростта му и отношението му към света:
- “Човек с убеждение е труден за промяна човек. Кажете му, че не сте съгласни и той ще си тръгне. Покажете му факти или цифри и той ще подложи на съмнение вашите източници. Апелирайте към логиката и той няма да види вашата гледна точка.”
- “Предпочитам да се осланям на паметта си. Живял съм с тази памет отдавна, свикнал съм с нея и ако съм пренаредил или изкривил нещо, със сигурност това е било направено в моя полза.”
- “Ако още и още хора могат да бъдат убедени, че една система от вярвания е правилна, тогава в крайна сметка тя е правилна.”
- “Когато в групата има най-различни мнения, комуникациите обикновено са насочени към онези членове, чиито мнения са в крайности.“
В резюме
Професионалният път на Леон Фестингър е пример за отдаденост на една нова за първата половина на XX век област – социалната психология.
Фестингър е “завършен” експерт – с отлично образование по психология, с кариера на професор, посветил се да обучава и мотивира млади хора със своите интересни учебни курсове, с интензивната си научно-изследователска дейност и богато научно творчество.
Може би поради това и неговите идеи имат непреходно значение и приложение за личния живот на хората, за техните взаимоотношения, както и за управлението на различни процеси и ситуации в работна среда.
Прочети повече: Социална психология. Идеи и приноси.