Един от най-известните автори в сферата на личностното развитие и усъвършенстване – Стив Павлина, публикува своята първа книга – “Личностно усъвършенстване за интелигентни хора”. Това е една интересна книга за това как човек може да разгърне потенциала си.
Самият автор има любопитна биография. За себе си той твърди, че е прочел над 1000 книги за личностно развитие. Освен, че ги е прочел, той е съумял и да напредне много в тази област, като от обикновен студент (прекъснал), лежал в затвора за известно време (за дребна кражба) става един от най-известните лектори в областта на личностното развитие, както и предприемач в сферата на онлайн бизнеса.
Именно говорейки от личен опит, от позицията на опита и грешките, на сполуките и несполуките в живота, в книгата си “Личностно усъвършенстване за интелигентни хора” Стив Павлина изследва в дълбочина седем ключови принципа на личностното развитие и успеха.
Препоръка
Премини онлайн курс за управление на времето и получи ценни знания + доживотен достъп + сертификат.Към курса →
Тези принципи са:
- Истина
- Любов
- Сила
- Връзка с околните
- Власт
- Кураж
- Интелигентност
Първите три принципа са основни, а останалите четири – вторични за личностното развитие, според Стив. На база на тези седем принципа, Павлина прави сериозен анализ на възможното човешко поведение и до какви резултати би могло да доведе то в личен план.
Ето кратък откъс от разсъжденията на Стив Павлина по отношение на психологическата нагласа към изграждане на авторитет – първо в собствените си очи, след това и в очите на околните
“За да получи авторитет в живота, човек следва да се настрои да се чувства комфортно, когато взема независими от другите решения, без значение дали околните са съгласни или не с тях. Не можеш да се изградиш като авторитет, освен ако не нарушиш ограниченията, които околните ти налагат. А един от най-добрите начини да направиш това е съзнателно да нарушиш очакванията на околните, като инициираш “малки бунтове”.
Малък бунт е да действаш свободно с цената на минимални негативни последници. Просто приемаш, че си независим, като оставяш на останалите да реагират на тази независимост както желаят. Примерите в това отношение могат да включват да отклоняваме покани, които в нормални обстоятелства бихме приели, да си направим по-различна прическа, или да залепим необичайни постери на работното си място в офиса. Ето как, по този начин ние не правим нощо наистина лошо, но можем да очакваме, че хората около нас ще реагират по някакъв начин.
Не се опитвайте да оправдавате или обяснявате тези ваши малки бунтове. Ако някой ви попита защо се държите странно, просто отговаряйте, че така искате. Ако някой ви притисне за по-детайлно обяснение, просто отговорете: “Оценявам загрижеността ти, но засега бих предпочел да не обяснявам действията си.”
Когато бях в по-горните класове в училище, един от моите малки бунтове бе да подготвям домашното си по математика по необичаен начин. Използвах молив и малък лист хартия с размери 5 на 5 см., или пишех домашното на гърба на кутия за овесени ядки. Съучениците ми смятаха, че съм се побъркал, но за щастие имах удивителен учител, който насърчаваше креативността ми. Може да се каже, че не сте живяли истински живот, ако не сте правили сметки по математика с молив.
Идеята тук е не да се държите като пълни идиоти или да нарушавате законите, което ще ви донесе сериозни неприятности. Вашата задача е просто да нарушите неписаните правила на социален конформизъм, правила, които не сте длъжни да спазвате, но към които сляпо се придържате.
Малките бунтове могат да ви напомнят, че винаги имате избор и че можете да бъдете независими от реакциите на околните.”
Прилагам този откъс, за да ти дам възможност да добиеш представа за стила на написване на “Личностно усъвършенстване за интелигентни хора”. В книгата има именно такива, а и много други размисли.
Книгата “Личностно усъвършенстване за интелигентни хора” е насочена към развитие на човешкия потенциал, към усъвършенстване на отношенията с околните, към израстването в кариерата, към нагласата за живот – и личен, и служебен. Тя предлага нестандартен поглед върху много неща от живота – както текущ, така и изминал и предстоящ.