Мислиш ли, че имаш силата да промениш собствения си свят? Каква част от живота ти според теб е резултат на късмет? Ти ли контролираш съдбата си?
Отговорите на въпроси като тези могат силно да повлияят на способността ти да постигаш цели.
Склонността ти да си обясняваш твоите успехи и неуспехи с неща, върху които имаш контрол или пък с външни фактори, определя твоя “локус на контрол” – понятие, което разкрива връзката между твоите нагласи и поведение и резултатите от тях в живота ти.
Какво е “локус на контрол”?
Думата “локус” се използва в математиката, в генетиката, в психологията и означава “място”, “местоположение”.
Концепцията за локус на контрола е създадена от психолога Джулиън Ротър през 1954 г. и оттогава става важна част от психологията и изследванията за личностно развитие.
По думите на Ротър, локус на контрола е степента, в която хората очакват, че резултатът от тяхното поведение зависи от тяхното собствено поведение. Следователно, локусът на контрола е къде мислим, че се намира контролът в обстоятелствата около нас – в нас самите или във външни фактори.
Локусът на контрол има две крайности:
- Вътрешен локус на контрол. Хората, които се намират в тази зона смятат, че сами контролират съдбата си.
- Външен локус на контрол. Хората, които се намират в тази зона смятат, че другите (хора, фактори, обстоятелства) контролират съдбата им.
Идеята за локус на контрол е представена на диаграмата по-долу:
Оценка на локуса на контрол
Висок или нисък локус на контрол имаш? Вътрешен или външен е той?
За да прецениш, виж с кои от тези твърдения си съгласен и с кои – не:
- Каквото посееш, това ще пожънеш.
- Животът е игра на късмет.
- Обикновено мога да се разбирам с всеки, ако положа усилие.
- Независимо какво правя, някои хора просто няма да ме харесват.
- Обикновено съм сигурен в плановете си.
- Няма как да зная как ще се развият нещата.
- Ако съм добре подготвен за интервю, ще имам по-голям шанс за успех.
- Няма смисъл да се подготвям, защото всичко зависи от настрението на интервюиращия.
- Не вярвам, че късметът играе голяма роля в живота ми.
- Често усещам, че нямам голям контрол над това, което се случва с мен.
Колкото повече си съгласен с нечетните номера на твърденията и колкото повече си несъгласен с четните номера на твърденията, толкова по-голям вътрешен локус на контрол притежаваш. И обратното.
Нека видим какво е характерно за хората с вътрешен и външен локус на контрол, както и за хората със “среден” локус на контрол – между вътрешния и външния.
Силен вътрешен локус на контрол
Много проучвания, правени през годините установяват, че хората със силен вътрешен локус на контрол са по-успешни, работят по-добре, наслаждават се повече на работата и живота и са по-склонни да напускат своята зона на комфорт и да се изправят пред предизвикателства.
Такива хора притежават силна вътрешна мотивация и са ориентирани към постигането на високи резултати и постижения в работата и живота си. Това обикновено са хора с много добри лидерски качества – решителни и уверени в себе си.
Минусите от силния локус на контрол са няколко.
От една страна, хората със силен локус на контрол могат да изпитват трудности във взаимоотношенията си с околните (с външен локус), които могат да ги възприемат за прекалено самоуверени, взискателни и дори арогантни в желанието си да постигат цели и резултати.
От друга страна, силният локус на контрол може да причинява болезнено изживяване на провалите, тъй като хората с висок вътрешен локус се чувстват лично отговорни за всеки свой неуспех, дори когато той е бил отвъд техния реален контрол. Тяхната критичност и самокритичност може да ги доведе до силно разочарование, стрес и дори депресия.
Умерен вътрешен локус на контрол
Колкото и човек да вярва в собствените си сили и възможности и да действа проактивно, за да постига резултати, понякога не всичко зависи изцяло от него. Поради това много хора притежават умерен вътрешен локус на контрол – нито твърде силен, нито прекалено слаб. По скалата на локуса от по-горе те попадат някъде между двете крайности.
Всъщност, локусът на контрол може да варира в различни ситуации. Човек може да има един локус на контрол у дома и друг на работа, като това може да се променя с времето. Локусът на контрол може да се промени също и с напредване на възрастта и преминаването към по-високо ниво ниво на зрелост, когато човек познава по-добре себе си и собствените си сили и способности да влияе на околните, да решава проблеми и да променя ситуации.
Хората с умерен локус на контрол по-лесно приемат ситуации, в които не могат да променят нищо и ги управляват по-ефективно, когато такива се появят в живота им, с цената на по-малко стрес.
Външен локус на контрол
Хората с висок външен локус на контрол смятат, че това, което им се случва е резултат най-вече на късмет, съдба или е предопределено от хора с по-голяма власт. Такива хора лесно се отказват от един или друг свой план, защото не вярват достатъчно силно в своите способности да осъществяват промяна.
Хората с външен локус на контрол като цяло са пасивни хора, склонни са да отлагат, трудно вземат решения и зависят силно от околните. Подобно отношение към живота не е продуктивно и няма как да доведе до висока ефективност в каквато и да е област.
Това, което може да помогне на подобни хора е честният разговор със самите себе си относно това какво представляват и какъв е техният потенциал. Необходима е силна доза искреност и честност, за да може човек да се вгледа в себе си и да прозре, че с едно пасивно отношение към света той на практика работи срещу собствените си ценности, мечти и интереси.
Полезни в това отношение са няколко неща. Едното е човек да започне да живее със SMART цели, които да си определя и опитва да постига на регулярна основа. Другото е се научи да управлява времето си по-добре, като се фокусира върху малка група истински важни за него неща, които иска да подобри или промени. Третото е да се научи да взема бързи решения, което ще повиши самочувствието му и усещането, че има контрол върху ситуациите.
Изобщо, човек с висок външен локус на контрол следва да се възползва от намирането на области, в които да упражнява по-голям контрол.
В резюме
Локусът ти на контрол разкрива много за начина, по който гледаш на света и за ролята ти в твоя собствен живот.
Успешните хора като правило притежават висок вътрешен локус на контрол. Те вярват, че това, което има значение, са собствените им усилия. Фокусират се и работят здраво върху това, което трябва да бъде направено и не чакат други да ги насърчават, насочват или ръководят.
Да имаш висок външен локус на контрол обаче не винаги е лошо. Има ситуации, в които това може да е от полза, за да се погледне по-спокойно и по-философски на определени житейски въпроси или проблеми.
Прочети повече: Здрава работа.