В конкурентната борба за повече потребители и пазарен дял, компаниите могат да прилагат различни маркетингови стратегии.
Съгласно концепцията за “маркетингова война”, претендентът с по-малък пазарен дял винаги трябва да атакува пазарния лидер, като за целта е нужно да използва определена нападателна стратегия.
Една от възможните нападателни стратегии е маркетинговата стратегия за обкръжаваща атака. Нека я разгледаме.
Стратегия за обкръжаваща атака
Стратегията за обкръжаваща атака е нападателна маркетингова стратегия, при която конкурентът се обгражда от всички възможни страни, с цел да се постигне пазарна доминация.
При тази стратегия конкурентът се напада на няколко фронта едновременно, за да бъде разгромен и да му се отнеме сериозен пазарен дял. Разчита се, че защитаващата се страна ще бъде дезориентирана от координираната атака на някоко места и няма да успее да се защити правилно.
Стратегията за обкръжаваща атака изисква да се атакуват едновременно както силните, така и слабите страни на противника. Подобно пазарно поведение изисква влагане на сериозни ресурси в конкурентната борба. Ето защп, стратегията е трудна за реализиране и е подходяща само за компании, които разполагат със сериозни възможности.
Примери за обкръжаваща атака можем да открием в онлайн търговията, където всевъзможни онлайн магазини предприемат разнообразни активности, в т.ч. са съгласни да продават и на загуба, само и само да откраднат максимален брой клиенти от конкуренцията.
Маркетинговата стратегия за обкръжаваща атака е представена на диаграмата по-долу:
Съществуват два основни начина за осъществяване на маркетингова стратегия за обкръжаваща атака от страна на претендента-агресор:
- Продуктово обкръжение. Компанията-претендент въвежда на пазара множество нови продукти с различно качество и характеристики, респективно и с различна цена. По този начин в потребителите се създава усещане за много голям избор, който в крайна сметка обаче неизменно води до приходи от продажби за същата компания.
- Пазарно обкръжение. Компанията-претендент атакува мощно със своите продукти в множество пазарни сегменти, в който пазарният лидер не присъства достатъчно добре, с което придобива сериозен пазарен дял.
Както се вижда, стратегията на обкръжаваща атака разчита в голяма степен на принципа на силата, предложен от военния стратег Карл фон Клаузевиц, съгласно който в повечето сражения по-голямата военна сила печели.
Не бива да се забравя, че обкръжаващата атака е насочена към пазарния лидер или друг много силен конкурент, който едва ли би останал безучастен и би се защитавал с всички възможни средства.
Ето защо, за да е сигурен успехът се препоръчва компанията-агресор да инвестира до десет пъти повече ресурси в конкурентната борба.
Следователно, стратегията на обкръжаваща атака е възможна за реализация от фирми с много сериозни ресурси – материални, финансови и човешки.
Предимства и недостатъци на обкръжаващата атака
Маркетинговата стратегия за обкръжаваща атака има както предимства, така и недостатъци.
Предимствата са:
- При успех на стратегията компанията-агресор може да стане пазарен лидер.
- Тъй като се атакуват множество точки в позицията на конкурента, за успех понякога е нужен само един пробив в позицията му.
- Конкурентът трудно може да се защити, тъй като е трудно да координира защитата си едновременно във всички точки, в които е атакуван.
Недостатъците са:
- Стратегията е трудна и скъпа за осъществяване.
- Стратегията изисква от компанията-агресор да се фокусира върху множество продукти или пазари едновременно, което не е лесно.
- При неуспех компанията-агресор може да претърпи сериозни загуби на всички фронтове.
В резюме
Стратегията за обкръжаваща атака е нападателна маркетингова стратегия, при която конкурентът се обгражда от всички възможни страни, с цел да се постигне пазарна доминация.
Подобна стратегия, ако бъде реализирана успешно, може да короняса компанията-агресор за нов пазарен лидер.
Ако обаче конкурентът притежава превъзходство в защита или ресурсите за поддържане на атаката се изчерпят, стратегията за обкръжаваща атака може да доведе до пълно пазарно фиаско и сериозни загуби.
Прочети повече: Нападателни маркетингови стратегии на Котлър и Сингх.