• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Стратегическо управление
Стратегическо управление

Матрица ADL за определяне на бизнес стратегия

Обновена на 21.10.2020 от Тодор Христов

Матрица ADL за определяне на бизнес стратегия

Всяка фирма има нужда от адекватна бизнес стратегия, която да следва, за да е успешна в своята дейност.

Но как да се определи подобна стратегия? Кои са основните фактори, които следва да се отчитат и какви са потенциалните стратегически алтернативи?

За да отговори на подобни въпроси, е разработен специален инструмент, наречен “Матрица ADL”. С негова помощ всяка фирма може с лекота да определи текущото си положение на пазара и да набележи насоки за бъдещо развитие.

Проблеми с управлението на хора?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на хора
  • Онлайн курс по управление на хора
  • Е-книга по управление на хора

Матрица ADL за определяне на бизнес стратегия

Матрицата ADL за определяне на бизнес стратегия е откритие на уважаваната американска консултантска фирма по управление “Артър Д. Литъл” от края на 70-те години на XX век. Матрицата получава своето име от първите букви на името на компанията – A, D и L.

Матрицата ADL насърчава фирмите да мислят за своята стратегия през призмата на два ключови показателя:

  • Зрялост на пазара – на каква фаза от жизнения цикъл се намира пазарът, в който оперира фирмата?
  • Конкурентна позиция – колко силна е стратегическата позиция на фирмата?

Всеки от двата показателя има различно измерение и в зависимост от състоянието на всеки показател са възможни различни бизнес стратегии, които да доведат до преуспяващ бизнес.

Бизнес стратегиите според матрицата ADL са представени на диаграмата по-долу:

Матрица ADL за определяне на бизнес стратегия
Матрица ADL за определяне на бизнес стратегия

Нека разгледаме по-подробно двата показателя на матрицата, както и специфичните бизнес стратегии, които една организация може да използва.

Зрялост на пазара

Всеки пазар преминава през различни фази, а всяка фаза има специфично влияние върху фирмата и решенията, които трябва да взема.

Четирите фази на пазара, които определят степента на неговата зрялост, са:

  • Ембрионален пазар. Ввъвеждаща фаза, която се характеризира с бърз ръст, слаба конкуренция, нова технология, значителни инвестиции и високи пазарни цени.
  • Развиващ се пазар. Фаза, при която пазарът продължава да расте, продажбите се увеличават, конкуренцията е малобройна, а фирмата печели много добре от своя все още нов продукт.
  • Зрял пазар – Фаза, в която пазарът се насища и стабилизира, при което следва скъпа и трудна борба за пазарен дял между конкурентите. Фирмите се стремят към диференциация, за да изпъкнат в съзнанието на потребителите и за да избегнат директните ценови войни.
  • Остаряващ пазар. Фаза на намаляване на търсенето, при което различни конкуренти постепенно започват да напускат пазара. Борбата между останалите в бранша фирми става все по-скъпа и те се опитват да се преструктурират, консолидират или подготвят своето напускане до физическия край на пазара.

Концепцията за “зрялост на пазара” е много сходна с концепцията за т.нар. “жизнен цикъл на продукта”.

Конкурентна позиция

В зависимост от своите силни и слаби страни, маркетинг микс, уникално предложение за продажба и други особености, всяка организация може да има специфична позиция на пазара, на който оперира:

  • Доминантна позиция. Това е мечтата на всяка фирма, но е трудно да си в подобна позиция в днешния силно конкурентен свят. Тази позиция се характеризира със слаба или минимална конкуренция и обикновено се случва при въвеждането на нов продукт на пазара или в резултат на изключително конкурентно предимство.
  • Силна позиция. Фирма в подобна позиция има висок пазарен дял, сериозно присъствие на пазара и стабилно конкурентно предимство, без действията на конкуренцията да я засягат силно.
  • Благоприятна позиция. Фирма в подобна позиция притежава добро конкурентно предимство, но на пазара има множество равнопоставени конкуренти и фирмата трябва да брани своите позиции.
  • Надеждна позиция. Фирма в подобна позиция не е в лоша форма, но обикновено има малък пазарен дял и се развива в някаква специфична ниша на пазара или предлага конкретна продуктова диференциация. Налице са по-силни конкуренти, с ясно изразени конкурентни предимства.
  • Слаба позиция. Фирма в подобна позиция непрекъснато губи пазарен дял и като цяло не е в състояние да поддържа висока рентабилност и положителни парични потоци от дейността си.

20 възможни бизнес стратегии

С оглед на зрелостта на пазара и конкурентната позиция на фирмата, според матрицата ADL са възможни различни стратегии за бизнес развитие.

Нека ги разгледаме накратко една след друга, като за по-голяма прегледност ще изхождаме първо от зрелостта на пазара – дали той е ембрионален, развиващ се, зрял или остаряващ.

При Ембрионален пазар

  • Доминантна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е агресивно да се завладява пазарен дял, с помощта на по-високи от обичайното инвестиции (стратегия #1).
  • Силна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е агресивно да се завладява пазарен дял, да се търсят възможности за подобряване на конкурентото предимство и да се правят по-високи от обичайното инвестиции (стратегия #5).
  • Благоприятна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е умерено до агресивно да се завладява пазарен дял, да се търсят възможности за подобряване на конкурентото предимство и да се инвестира селективно (стратегия #9).
  • Надеждна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се търсят възможности за подобряване на конкурентната позиция и да се инвестира много селективно (стратегия #13).
  • Слаба позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се прецени дали потенциалните приходи ще надвишат разходите, в противен случай трябва да се излезе от пазара, като според ситуацията се инвестира или не (стратегия #17).

При Развиващ се пазар

  • Доминантна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се поддържа конкурентната позиция и пазарния дял, с помощта на нужните инвестиции (стратегия #2).
  • Силна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е агресивно да се завладява пазарен дял, да се търсят възможности за подобряване на конкурентото предимство и да се инвестира с цел увеличение на растежа и пазарния дял (стратегия #6).
  • Благоприятна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се и да се инвестира селективно (стратегия #10).
  • Надеждна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се разработи пазарна ниша или някакъв друг силен диференциращ фактор и да се поддържа, със селективни инвестиции (стратегия #14).
  • Слаба позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се търсят възможности за подобряване на конкурентото предимство и пазарния дял или да се излезе от пазара, като според ситуацията се инвестира или не (стратегия #18).

При Зрял пазар

  • Доминантна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се поддържа конкурентната позиция и да се увеличава пазарния дял, с помощта на реинвестиции по необходимост (стратегия #3).
  • Силна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се поддържа конкурентната позиция и да се увеличава пазарния дял, с помощта на реинвестиции по необходимост (стратегия #7).
  • Благоприятна позиция на Зрял пазар. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се разработи пазарна ниша или някакъв друг силен диференциращ фактор и да се поддържа, с минимум или селективни инвестиции (стратегия #11).
  • Надеждна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се разработи пазарна ниша или някакъв друг силен диференциращ фактор и да се поддържа, или да се планира поетапно оттегляне от пазара, със селективни реинвестиции (стратегия #15).
  • Слаба позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се търсят възможности за подобряване на конкурентото предимство и пазарния дял или да се планира поетапно оттегляне от пазара, със селективни инвестиции или не (стратегия #19).

При Остаряващ пазар

  • Доминантна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се поддържа конкурентната позиция и да се реинвестира по необходимост (стратегия #4).
  • Силна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се поддържа конкурентната позиция или да се намаляват разходите, с цел да се максимизира печалбата (жътва), с минимални реинвестиции (стратегия #8).
  • Благоприятна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се намалят разходите, с цел да се максимизира печалбата (жътва) или да се планира поетапно оттегляне от пазара, с минимум инвестиции (стратегия #12).
  • Надеждна позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се планира поетапно оттегляне от пазара или да се напусне пазарът, без да се инвестира (стратегия #16).
  • Слаба позиция. Най-добрата бизнес стратегия в подобна ситуация е да се излезе от пазара, без инвестиции. (стратегия #20).

Как да действат фирмите в неблагоприятно положение?

Както се вижда от ADL матрицата за определяне на бизнес стратегия, в най-неблагоприятно и затруднено положение са фирмите, които действат в Остаряващ пазар и/или се намират в Слаба конкурентна позиция. В единия случай пазарното търсене намалява, в другия – фирмата няма конкурентни предимства.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

В тази връзка, възможни са различни стратегии за действие:

  1. Пазарна стратегия – преместване в нови географски региони или разработване на различни сегменти. Изграждане на марки.
  2. Продуктова стратегия – пускане на нови продукти на пазара, диференциране на продуктите, позициониране на продуктите в специални пазарни сегменти.
  3. Управленска стратегия – откриване на процеси, които дават конкурентно предимство, като например производство с по-ниска себестойност или осигуряване на по-добро обслужване на клиенти.
  4. Технологична стратегия – инвестиране в развойно-внедрителска дейност, за да се осигури, че в продуктовото портфолио има достатъчно нови продукти с потенциал за пазарен успех.
  5. Оптимизираща стратегия – изграждане на по-силна клиентска лоялност с цел приобщаване на клиентите или ценообразуване с по-високи цени.
  6. Оперативна стратегия – подобряване на логистиката и придобиване на конкурентно предимство чрез по-бързи доставки или по-ефикасни операции.
Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър ли си?

Е-книгата „Ръководство за успешно управление на човешките ресурси“ (PDF) ще ти представи цялостна система за работа, която може да се приложи в практиката на всеки ръководител на организация или мениджър по човешки ресурси с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Матрицата ADL е полезен инструмент за определяне на бизнес стратегия.

Като се вземат предвид зрелостта на пазара и конкурентната позиция на фирмата, матрицата ADL дава конкретни стратегически насоки и очертава ясна картина за бъдещо развитие.

Прочети повече: Матрица на Ансоф.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения и онлайн курсове по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия