• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Управление на човешките ресурси
Управление на човешките ресурси

Матрица за оценка на служителите на Уелч

Обновена на 01.12.2020 от Тодор Христов

Матрица за оценка на служителите на Уелч

Известни са различни техники за оценка на служителите. Една от популярните сред тях е т.нар. “Матрица на Уелч”.

Джак Уелч е бивш изпълнителен директор на американската компания General Electric в периода 1981-2001г. По време на неговото управление компанията увеличава пазарната си стойност с 4000%. Поради впечатляващите резултати на Уелч, много други мениджъри възприемат методите и техниките му, благодарение на което те са известни в цял свят.

Нека видим какво представлява матрицата за оценка на служителите на Уелч.

Проблеми с управлението на човешките ресурси?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по мотивация
  • Онлайн курс по мотивация
  • Е-книга по управление на човешките ресурси

Матрица за оценка на служителите

Матрицата за оценка на служителите първоначално е създадена от Уелч, за да оценява мениджърите в компанията. Оказва се обаче, че този инструмент за управление на човешките ресурси е приложим и при оценката на служители, от всякакви отдели и на всякакви длъжности.

Матрицата за оценка на служителите на Уелч има две измерения:

  • Резултати. Това става на база на налична за служителя информация за постиженията и ефективността на работа, прогреса по постигане на целите, интервютата за оценка със служителя и др. Целта на подобна оценка на се определи дали резултатите на служителя са удовлетворителни или неудовлетворителни.
  • Поведение. Това става на база на наблюдения върху работното поведение на служителя, взаимодействието му с останалите, стилът му на комуникация и др. Джак Уелч смята, че ако се оценява мениджър (а не просто служител), от особено значение е да се установи дали поведението му е в хармония с организационните ценности и мисия.

В резултат на комбинирането на оценката за резултатите и поведението на един или друг служител, се образува матрица с четири квадранта, както е показано на диаграмата по-долу.

Матрица за оценка на служителите на Уелч
Матрица за оценка на служителите на Уелч

Всеки от четирите квадранта на Матрицата за оценка на Уелч представя специфична ситуация, на която трябва да се реагира по подходящ начин.

Четирите ситуации са:

  1. Плюс-Плюс – удовлетворителни резултати и удовлетворително поведение;
  2. Плюс-Минус – удовлетворителни резултати и неудовлетворително поведение;
  3. Минус-Плюс – неудовлетворителни резултати и удовлетворително поведение;
  4. Минус-Минус – неудовлетворителни резултати и неудовлетворително поведение.

Да разгледаме всяка от четирите ситуации.

1. Плюс-Плюс

“Плюс Плюс” е ситуация в матрицата на Уелч, при която резултатите и поведението са удовлетворителни. При служителите от този квадрант, резултатите са от добри към отлични, а поведението – позитивно и мотивиращо за околните.

Служителите, които попадат в този квадрант, получават висока оценка за работата си. Това са служители от топ ниво, които са перфектно попадение за организацията и служат за пример на всички останали.

Подобни служители следва да бъдат възнаграждавани подобаващо и да се задържат на работа в организацията на всяка цена.

2. Плюс-Минус

“Плюс Минус” е ситуация в матрицата на Уелч, при която резултатите са удовлетворителни, но поведението – не. При служители от този квадрант, проблемите идват по линия на фактора “поведение”.

Ако поведението на служителите се отклонява в тесни граници от желаното, следва да се направи опит то да се подобри, например чрез разговори, обучение и наставничество.

Ако обаче поведението е неприемливо или влияе негативно на останалите, подобни служители следва да се освободят от работа в организацията.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

3. Минус-Плюс

“Минус Плюс” е ситуация в матрицата на Уелч, при която резултатите са неудовлетворителни, но поведението е удовлетворително. При служители от този квадрант, проблемите идват по линия на фактора “резултати”.

Ако резултатите на служителите не са прекалено ниски, би могло да се направи опит те да се подобрят чрез повишаване на компетентността и усвояване на нови знания и умения.

Ако резултатите са ниски, подобни служители биха могли да се преназначат на други длъжности, стига да има подходящи такива. А ако резултатите са изключително ниски, подобни служители следва да се освободят от работа в организацията.

4. Минус-Минус

“Минус Минус” е ситуация в матрицата на Уелч, при която и резултатите, и поведението са неудовлетворителни. Служители в подобна ситуация не постигат добри резултати, както и имат неподходящо поведение, което влияе негативно на останалите служутели.

При положение, че и двата фактора са слабо оценени, такива служители следва да бъдат освободени незабавно. Ще е по-добре за всички, в т.ч. и за въпросните служители, ако не работят в организацията.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Матрицата за оценка на служителите на Уелч е инструмент за оценяване на служители, които чрез комбинация на два основни фактора – резултати и поведение в работата, образува общо четири възможни квадранта (ситуации):

  1. Плюс-Плюс – удовлетворителни резултати и удовлетворително поведение;
  2. Плюс-Минус – удовлетворителни резултати и неудовлетворително поведение;
  3. Минус-Плюс – неудовлетворителни резултати и удовлетворително поведение;
  4. Минус-Минус – неудовлетворителни резултати и неудовлетворително поведение.

В зависимост от това в кой квадрант попада един служител, неговият мениджър незабавно знае каква е следващата стъпка – да го задържи на всяка цена, да го обучава, да го преназначи или да го освободи.

Прочети повече: Метод 20-70-10 за оценка на служителите на Уелч.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия