• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Управление на хора
Управление на хора

Мениджмънт 3.0

Обновена на 25.10.2022 от Тодор Христов

Мениджмънт 3.0

Има много теории и модели за управление и всички те звучат страхотно.

Проблемът е, че много от тях вече не са достатъчно актуални за постигане на повече ефективност и конкурентоспособност през XXI век.

Тук е мястото, където се намесва “Мениджмънт 3.0” – подход, който черпи вдъхновение от принципите за самоорганизиране на комплексните адаптивни системи. Да го разгледаме.

Проблеми с управлението на хора?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на хора
  • Онлайн курс по управление на хора
  • Е-книга по управление на хора

Какво е “Мениджмънт 3.0”?

Концепцията за Мениджмънт 3.0 е дело на Юрген Апело – експерт по мениджмънт от Нидерландия, който я представя в едноименната си книга “Management 3.0” през 2010 г.

Мениджмънт 3.0 се придържа към ключовата идея на системното мислене, че 95% от ефективността на една организация са резултат от дейността на цялата система, а не от усилията на отделните служители.

Мениджмънт 3.0 е подход, основан на схващането, че вместо да управляваме хора, ние трябва да управляваме системи, като по този начин създаваме среда, в която служителите, като работници на знанието, се чувстват по-ангажирани и постигат по-добри резултати.

За да се разбере по-добре какво е Мениджмънт 3.0, е полезно да се познава неговите по-стари “версии”, а именно Мениджмънт 1.0 и Мениджмънт 2.0.

Мениджмънт 1.0 и Мениджмънт 2.0

В исторически план, първият подход за управление на организации е Мениджмънт 1.0. И в наши дни, той се наблюдава в практиката на куп организации в целия свят.

Мениджмънт 1.0 е механистичен подход, според който организациите трябва да се управляват като машини. Ръководителите се водят от схващането, че за правилно функциониране на организацията е необходим постоянен контрол и ремонт или замяна на негодните части на “машината” с нови.

Мениджмънт 1.0 е подход, чиито идеи водят своето начало от философията на Фредерик Тейлър и школата на научното управление, формулирани преди повече от 100 години. Подходът е разработен от инженери, при него доминира командно-контролния стил на ръководство с акцент върху внимателното планиране, вертикалните комуникации “отгоре-надолу” и строгите системи за контрол на работните процеси.

Този подход е вършил отлична работа през XX век, но според Юрген Апело днес вече не е достатъчно ефективен, тъй като се фокусира върху правилно вършене на неправилните неща.

След това възниква вторият подход за управление на организации – Мениджмънт 2.0. Редица мениджъри осъзнават, че хората не са машини и третирането им като такива води до сериозни проблеми.

Ето как организациите, в които се изповядва Мениджмънт 2.0, признават, че хората са най-ценния актив и считат, че ролята на мениджърите е да бъдат “лидери-слуги” (servant leadership), т.е. да създават позитивна и вдъхновяваща работна среда, без да доминират.

Мениджмънт 2.0 е стъпка в правилната посока, но в същото време мениджърите продължават да се придържат към традиционната йерархия и да запазват пълна отговорност за вземане на решения при себе си, което не стимулира инициативността, творчеството и екипното взаимодействие в достатъчна степен.

Това, според Юрген Апело, също не е достатъчно ефективен подход за управление в XXI век, тъй като се фокусира върху неправилно вършене на правилните неща.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

Същност на Мениджмънт 3.0

След Мениджмънт 1.0 и Мениджмънт 2.0 управлението се развива до Мениджмънт 3.0 – подход, който е фокусиран върху правилно вършене на правилните неща.

Какво значи това в контекста на съвременната организация?

Мениджмънт 3.0 разглежда организацията като естествен сбор от индивиди – съобщност, в която отделният служител е свободен да прави каквото пожелае, стига съобщността да получава ползи от неговата работа.

В съобщността всеки (частично) носи отговорност и съдейства за успеха на организацията, а малка част от нея носи отговорност за всичко.

В организация, управлявана с Мениджмънт 3.0, всички участват в търсенето на най-ефективните начини за постигане на зададените цели. Организацията се грижи за сътрудниците си, като подпомага тяхната производителност, мотивация и удовлетворение, което на свой ред води до лоялни клиенти и по-високи резултати и постижения.

Ролята на ръководителя в такава организация не е да бъде авторитарен лидер, който взема еднолични решения и се грижи за всичко, а да бъде своеобразен служител – част от цялото с основна задача да обезпечи атмосфера на проактивност и взаимна подкрепа между хората за разгръщане на техния творчески и интелектуален потенциал.

Принципи на Мениджмънт 3.0

Юрген Апело дефинира пет принципа на Мениджмънт 3.0 и дава указания за действия към ръководителите:

  1. Въвличайте хората. Въвличайте хората в работата, въвличайте ги към взаимодействие един с друг. Увеличавайте взаимодействието между тях. Създаването на взаимоотношения между хората е една от главните задачи на лидерите.
  2. Подобрявайте системата. Системата не е само един екип. Всеки, който взаимодейства с екипа, е част от системата. Стремете се към подобряване на цялата система, а не само на една част от нея.
  3. Правете всички клиенти щастливи. Клиентите не са просто външни клиенти. Всеки, който участва в системата, е клиент. Колеги, други екипи, клиенти, акционери – всички те участват в системата. Стремете се да направите щастливи не само заинтересованите страни или хора от близкото ви обкръжение, а всички участници в системата.
  4. Управлявайте системата, а не хората. Промяната на поведението на хората е трудна задача, но ако промените средата им, те ще трябва да се адаптират, за да се впишат в новата обстановка. Освен това, чрез промяна в средата хората могат да започнат да се самоорганизират. Грижете се добре за градината и тя ще даде добра реколта.
  5. Насърчавайте съвместната работа. Сътрудниците създават добри неща заедно. Съвместното творчество изисква и взаимно даване на обратна връзка за съвместно създаване на норми за подходящо работно поведение.

Мениджмънт 3.0 и иновациите

Концепцията за Мениджмънт 3.0 е логически свързана с иновациите. Както стана ясно и по-горе, стремежът е чрез поемане на лична отговорност и самоорганизиране хората да впрегнат своя творчески потенциал за нови открития и съзидателна работа.

Юрген Апело счита, че за да преработват постъпващата от външната среда информация и да я трансформират в иновации, организациите, управлявани с Мениджмънт 3.0 следва да разчитат на пет “зъбни колела” – важни елементи на иновационния процес.

Петте зъбни колела на иновациите са:

  1. Креативност;
  2. Мотивация;
  3. Разнообразие;
  4. Индивидуалност;
  5. Познание.

Колкото повече от тези пет елемента присъстват в една организация и колкото по-добро е взаимодействието помежду им, толкова повече в организацията има възможности за иновации, с които да постигне чувствително конкурентно предимство.

Научи повече по тази тема в статията “Петте зъбни колела на иновациите на Апело”.

Мениджмънт 3.0 и мотивацията

За да се реализират идеите на Мениджмънт 3.0, служителите трябва да са максимално ангажирани и съпричастни към целите и дейността на организацията. Следователно, нужно е да се работи върху тяхната мотивация.

За целта Юрген Апело предлага модела за вътрешна мотивация CHAMPFROGS, който е създаден с отчитане всички най-важни открития за мотивацията на работните места, сред които пирамидата на Маслоу, двуфакторната теория на Хърцбърг, теорията за самоопределянето на Деси и Райън, теорията за вътрешна мотивация на Пинк, теорията за 16-те основни желания на Райс и др.

Моделът CHAMPFROGS откроява 10 фактора на вътрешната мотивация, които Апело нарича “мотиватори”:

  1. Любопитство;
  2. Чест;
  3. Приемане;
  4. Майсторство;
  5. Власт;
  6. Свобода;
  7. Свързаност;
  8. Ред;
  9. Цел;
  10. Статус.

Идеята на модела CHAMPFROGS е, че колкото повече от десетте мотиватора са налице в една организация, толкова повече служителите в нея ще са ангажирани и съпричастни към нейните цели и дейности.

Въпреки, че са част от вътрешната мотивация на всеки отделен служител, десетте фактора зависят най-вече от ръководителите. Мениджърите следва да направят десетте мотиватора по модела CHAMPFROGS трайни характеристики на своите организации, за да имат по-ангажирани служители.

Научи повече: “Модел CHAMPFROGS за вътрешна мотивация на Апело”.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Мениджмънт 3.0 е набор от принципи, ценности и практики, които помагат за разглеждане на управлението от системна гледна точка.

Мениджмънт 3.0 се основава на идеи от системното мислене и комплексните адаптивни системи и разчита в силна степен на вътрешната мотивация на хората, работа в екип, работа с цели, развиване на компетентността, манталитет за растеж и усъвършенстване на всичко.

Мениджмънт 3.0 има и много пресечни точки с методологията “Аджайл” (Agile) за гъвкаво управление на проекти.

Прочети повече: Кратка история на мениджмънта.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия