• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Умения за разрешаване на проблеми
Умения за разрешаване на проблеми

Метод “Дисни” за групов брейнсторминг

Обновена на 18.05.2021 от Тодор Христов

Метод "Дисни" за групов брейнсторминг

Методът “Дисни” е техника за паралелно мислене, подходяща за използване в сесии за брейнсторминг (мозъчна атака).

Едно от големите приложения на метода е при вземане на групови или екипни решения по повод някакъв въпрос или проблем, когато е необходимо да се използва пълния креативен потенциал на всички членове на групата/екипа.

Счита се, че създател на метода е самият Уолт Дисни, основател на известното филмово студио Walt Disney. Методът се е използвал за генерирането на оригинални идеи и тяхната последваща оценка във връзка с работа по филмови сценарии и проекти.

Проблеми с преговорите?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по преговори
  • Онлайн курс по преговори
  • Онлайн курс по невербална комуникация

Нека разгледаме по-подробно какво представлява и как работи методът “Дисни”.

Методът “Дисни”

Като типичен инструмент за брейнсторминг, методът “Дисни” се използва в случаите, в които неколко души се събират заедно, за да могат в кратки срокове да генерират идеи и да набележат работещ план за действие.

При метода “Дисни” хората в групата/екипа подхождат към определен проблем от три различни гледни точки (роли, перспективи, мисловни процеси):

  1. Мечтател
  2. Реалист
  3. Критик

Всяка гледна точка (роля) е характерна и различна от останалите. По това методът “Дисни” напомня на метода “Шест мислещи шапки” на Едуард де Боно.

1. Мечтател

Това е първата мисловна фаза, в която всички в групата се фокусират върху свободен брейнсторминг на идеи. Всякакви идеи са добре дошли, дори и най-странните. Всеки може да развихри въображението си относно въпроса, който се решава.

Когато хората подходят от гледната точка на “Мечтател”, те се опитват да си представят идеалното решение на въпроса, без никакви ограничения. Забранена е критиката на чужди идеи или тяхната преценка дали са удачни или не.

Целта е да се генерират множество идеи, които да се запишат на хартия.

2. Реалист

Следващата стъпка е да се подходи към проблема от гледната точка на “Реалист”. Време е разумно да се прецени кои от идеите могат да се реализират. Стремежът е ккъм откриване на практическо приложение на идеите, набелязани преди това.

Членовете на групата оглеждат внимателно насъбралите се до този момент идеи и обсъждат помежду си критерии, с помощта на които да селектират най-добрите идеи.

След като най-добрите идеи са селектирани, следва и изготвянето на работещ план за реализирането им, отчитащ различни променливи като срокове, разходи, рискове, очаквани ползи и др.

3. Критик

Това е третият етап на метода “Дисни”. Членовете на групата внимателно и критично прегледат изготвения план и се опитат да открият опасности, трудности и препятствия пред постигането му.

В случая не става дума за негативни критици или за хора, които се отнасят с цинизъм или скептицизъм към плана, а за конструктивна критика, насочена към подобряване на ситуацията, стига да има възможности за това. Целта на критиката е да се открият слабости в плана и той да бъде подобрен.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

Едва след края на тази стъпка членовете на групата/екипа могат да се върнат обратно към някоя от предишните гледни точки, за да се превърнат отново в наблюдатели, мечтатели, реализатори или критици, стига да имат времето, желанието или да усещат потребността от това.

Как работи методът “Дисни”?

Трите гледни точки – “Мечтател”, “Реалист” и “Критик”, са противоречащи си една на друга, но необходими. Те трябва да присъстват балансирано в творческия процес.

Една от типичните грешки е хората в групата да възприемат и трите гледни точки едновременно. Това не бива да се допуска.

Правилният начин на работа с Метода “Дисни” е следният:

  • Обособяване на пространство. Най-добре е да се използват три различни стаи или една по-голяма стая да се раздели на три ясно обособени зони. Различната физическа среда помага на хората в групата по-лесно да се пренастроят за всяка отделна роля, в която им предстои да влязат. Важно е да се определи конкретен човек, който да документира резултатите от всеки отделен етап.
  • Влизане в ролята “Мечтател”. Всеки е свободен да дава най-различни идеи, без никакви ограничения. За предпочитане е да не се споменават ограничения като пари, срокове, ресурси и фирмени продедури. Голямата идея на тази фаза е да се установи как изглежда идеалното или възможно най-творческото решение.
  • Преход към ролята “Реалист”. Идеите се конкретизират. Tърсят се най-обещаващите алтернативи. Обсъждат се специфични възможности за реално внедряване в практиката на една или друга идея.
  • Преход към ролята “Критик”. На анализ и критика се подлага всяка фаза от процеса по внедряване на най-добрата идея, измислена досега. Търсят се заплахите и се оглеждат слабостите в предложеното решение. Идеята е да се усъвършенства първоначалната идея, така че да стане възможно най-добра.
Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър ли си?

Е-книгата „Ръководство за успешно управление на човешките ресурси“ (PDF) ще ти представи цялостна система за работа, която може да се приложи в практиката на всеки ръководител на организация или мениджър по човешки ресурси с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

При метода “Дисни” членовете на групата подхождат към конкретен проблем или въпрос поотделно и последователно от трите различни перспективи. Това е ефективен метод за откриване на креативни идеи и построяване на работещ план за действие, при това в кратки срокове.

Чрез метода “Дисни” хората променят гледната си точка, изследват един проблем от различни ъгли и посоки и това е начин, по който се използва максимумът от техния креативен потенциал и възможности.

Методът “Дисни” е полезен най-вече за организации, които ценят творческата интелигентност. Методът не е от полза за организации, в които преобладава еднопосочната комуникация, деструктивната критика и липсата на достатъчно доверие между хората.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения и онлайн курсове по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия