Едно от най-големите предизвикателства за много мениджъри е свързано с даването на ефективна обратна връзка, особено когато някой сътрудник не отговаря на очакванията или върши нещо неправилно.
Известни са различни начини за даване на обратна връзка, един от които е т.нар. “Метод IDEA”.
Нека го разгледаме.
Метод IDEA за обратна връзка
Методът IDEA предлага структура за ефективна обратна връзка, която може да се използва от всеки ръководител в четири стъпки:
- Идентифицирай (Identify);
- Опиши (Describe);
- Насърчи (Encourage);
- Действие (Action).
Едно от най-трудните неща в мениджърската работа е да се подаде обратна връзка към служител, който не отговаря на зададените очаквания. В подобни ситуации има висок риск обратната връзка да бъде възприета като критика на лична основа, което на свой ред може да влоши взаимоотношенията между ръководител и сътрудник.
Методът IDEA помага на ръководителите да неутрализират тези рискове, за да предоставят обратна връзка по конструктивен и позитивен начин.
Методът IDEA за обратна връзка е представен на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме малко по-подробно четирите стъпки в метода за обратна връзка IDEA.
1. Идентифицирай
Първата стъпка от модела IDEA за обратна връзка е ръководителят да идентифицира темата на разговор и да определи конкретното поведение на своя служител, което желае да коментира.
Тази стъпка е от изключително значение, тъй като без нея служителят няма да разбере за какво точно става дума. Ситуацията следва да се идентифицира ясно и конкретно, за да може сътрудникът да разбере какво именно следва да промени в поведението си.
Например, не е достатъчно да се каже: “Начинът, по който презентираш пред клиенти не е на необходимото ниво.” Подобна обратна връзка не е достатъчно специфична и не помага на служителя да осъзнае грешките си.
2. Опиши
Втората стъпка от модела IDEA за обратна връзка е ръководителят да опише с повече детайли какво точно се случва и как поведението на служителя влияе на останалите му колеги, на клиентите или на общото качество на работа.
Тази стъпка дава отговор на въпроса “Защо трябва да променя поведението си?”, който служителят вероятно си задава. Без подобно осъзнаване е много трудно да се очаква значима промяна в работните нагласи или поведение.
Ако мениджърът не опише красноречиво до какви последици води текущото представяне на служителя, последният може да си извади заключение, че ръководителят е прекалено и неоснователно претенциозен.
3. Насърчи
Третата стъпка от модела IDEA за обратна връзка е ръководителят да насърчи промяната в поведението на служителя, като му покаже, че стои зад него и е готов да го подпомогне, вместо да го съди или сочи с пръст.
Тази стъпка увеличава силно мотивацията, доверието и съпричастието на служителя и го предразполага да настрои мисленето си в посока на възможните начини за подобрение на представянето си.
В случай, че обратната връзка е позитивна, а не негативна, т.е. е свързана с добра работа от страна на служителя, насърчението следва да е в посока на затвърждаване на поведението и продължаване в същия дух и занапред.
4. Действие
Четвъртата стъпка от модела IDEA за обратна връзка е ръководителят да съгласува план за действие със своя сътрудник, който следва да излезе от разговора с пределна яснота коя е следващата стъпка, която е нужно да предприеме.
Планът за действие следва да включва конкретни, измерими и реалистични за осъществяване стъпки, например формулирани по правилото SMART.
Когато следващият път мениджърът и служителят разговарят отново по същата тема, планът за действие ще служи за отправна точка за оценка на прилагането на обратната връзка и постигнатия прогрес.
В резюме
Методът IDEA предлага структура за ефективна обратна връзка чрез процес от четири стъпки:
- Идентифицирай;
- Опиши;
- Насърчи;
- Действие.
Методът IDEA е полезен за ръководители, които изпитват трудности да подават конструктивна обратна връзка на своите служители.
Прочети повече: Метод CEDAR за обратна връзка.