Подаването на обратна връзка е ключово умение за всеки мениджър, който иска да управлява ефективно своите сътрудници.
Но как точно да се подава обратна връзка? Известни са различни методи, един от които е т.нар. “Метод SKS” – абревиатура на Stop-Keep-Start.
Да разгледаме този метод.
✅ Ръководство по управление на хора
Метод SKS за обратна връзка
За създател на метода SKS за обратна връзка се счита Фил Дениълс – професор по психология от Brigham Young University в САЩ.
Методът SKS предлага опростена структура за ефективна обратна връзка, която може да се използва от всеки ръководител чрез три стъпки:
- Спри (Stop). Какво трябва да спре да прави служителят?
- Продължи (Keep). Какво трябва да продължи да прави служителят?
- Започни (Start). Какво трябва да започне да прави служителят?
Методът SKS за обратна връзка е представен на диаграмата по-долу:

Методът SKS за подаване на обратна връзка е фокусиран върху действията, които служителят трябва да предприеме. Той позволява на мениджъра ясно и конкретно да обясни на сътрудника какво да стори, за да подобри своето трудово поведение и повиши резултатите си.
Подобен подход обезпечава практичност и бързина в комуникацията. Също така, това е балансиран подход, който насочва както към негативните акценти в работата, които следва да се преустановят, така и към позитивните аспекти, които следва да се затвърдят.
Нека разгледаме малко по-подробно трите стъпки на метода SKS.
1. Спри
Първата стъпка от метода SKS е мениджърът да каже какво трябва да спре да прави неговият сътрудник.
Тази стъпка посочва неприемливи прояви в трудовото поведение, които следва незабавно да се преустановят, непрактични действия, които консумират ресурси, но не създават стойност (муда, мура и мури) или подходи, които просто не работят.
Например, мениджърът може да каже: “По време на твоите последни презентации този месец забелязах, че говориш прекалено фамилиарно на “ти” на някои клиенти, без все още да се познавате прекалено добре. Трябва да спреш да правиш това.”
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Продължи
Втората стъпка от метода SKS е мениджърът да каже какво трябва да продължи да прави неговият сътрудник.
В тази стъпка ръководителят споменава няколко дейности, с които служителят се справя добре, придържа се към добри практики, поддържа конструктивни отношения с колегите си и постига високи нива на продуктивност и отлични постижения.
Например, мениджърът може да каже: “Харесва ми начина, по който подхождаш в контактите с клиенти по телефона – проявяваш искрен интерес към тях и им задаваш умни въпроси, за да стартираш дискусията. Браво! Продължавай все така!”
3. Започни
Третата стъпка от метода SKS е мениджърът да каже какво трябва да започне да прави неговият сътрудник.
Освен да критикува и хвали, ръководителят следва да помага на хората си да разгърнат своя потенциал, като ги наставлява да опитват нови неща и им подава полезна информация, с което да увеличават своята компетентност – знания, умения и опит.
Например, мениджърът може да каже: “Нека ти дам идея как можеш да направиш презентациите си още по-професионални. След края на всяка среща изпращай имейл с резюме на всичко най-важно, което сте обсъдили и каква е следващата стъпка, която сте се договорили да се предприеме.”
✅ Обучение по управление на хора
Метод SKS за получаване на обратна връзка
Освен, че методът SKS може да се използва за подаване на обратна връзка, той може да се използва в обратната ситуация – за получаване на обратна връзка от служител във връзка със собствената му работа.
Това означава служителят да проведе разговор със своя мениджър, в който да обсъди три основни въпроса:
- Какво да спра да правя?
- Какво да продължа да правя?
- Какво да започна да правя?
Но получаването на обратна връзка може да не идва единствено по линия на прекия ръководител. Полезно е обратна връзка да се получава от колеги и дори от преки подчинени, отново с помощта на трите въпроса от метода SKS.
Подобен подход за получаване на обратна връзка може да се използва с успех дори и в личните взаимоотношения.
В резюме
Методът SKS е прост модел за обратна връзка чрез три стъпки:
- Спри;
- Продължи;
- Започни.
Методът SKS може да се използва както за подаване на обратна връзка от мениджър към подчинен, така и за получаване на обратна връзка към определен човек от страна на други хора – ръководители, колеги и др.
Прочети повече: Седемте елемента на ефективната обратна връзка.