• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Психология
Психология

Модел 3C за психическа издържливост на стрес на Кобаса

Обновена на 19.04.2021 от Тодор Христов

Модел 3C за психическа издържливост на стрес на Кобаса

Едно от сигурните неща в нашия свят е, че живеем в среда на непрекъсната несигурност и промяна – и в личен, и в професионален план.

А когато човек живее в подобна среда, резултатът обикновено е един – стрес, който води след себе си редица неблагоприятни последици.

Ето защо, полезно е човек да си изгради устойчивост срещу стреса. В тази връзка е известен т.нар. “Модел 3C за психическа издържливост на стрес”, който обяснява как ефективно може да се ограничи влиянието на стреса.

Проблеми с управлението на времето?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на времето
  • Онлайн курс по управление на времето
  • Е-книга по управление на времето

Модел 3C за психическа издържливост на стрес

Моделът 3C за психическа издържливост на стрес е създаден от Сузан Кобаса – клиничен психолог от САЩ. През 1979 г. тя провежда поредица от проучвания върху стреса в Bell Telephone Company, в период на преструктуриране на компанията.

Няколко години по-късно Кобаса е подкрепена от проф. Салваторе Мади, като двамата издават книгата “The Hardy Executive: Health Under Stress” и публикуват множество съвместни статии.

Проучванията на Кобаса и Мади показват, че хората с висока психическа издържливост на стрес изявяват три основни характеристики в поведението си, които ги прави по-калени в стресови ситуации.

Тези три характеристики са:

  1. Ангажираност (Commitment) – да имаш цел в живота;
  2. Контрол (Control) – да се фокусираш върху нещата, които зависят от теб;
  3. Предизвикателство (Challenge) – да възприемаш трудностите като предизвикателства.

Кобаса и Мади откриват, че хората, които притежават трите характеристики за устойчивост на стрес се радват на по-добро здраве, боледуват по-рядко и са по-малко уязвими на негативните ефекти на стреса.

Да разгледаме по-подробно трите елемента на модела 3C за психическа издържливост на стрес.

1. Ангажираност

Ангажираността е първият елемент на психическата издържливост на стрес.

Ангажираността е свързана с наличието на важна дългосрочна цел в живота и откриването на дълбок смисъл в това, което прави човек. Ангажираните хора са открили своята голяма страст в живота, като тя може да е свързана и с работа, и със семейство, и с някакво хоби или благотворителна дейност…

Или, ангажираните хора имат нещо лично и важно, към което са се устремили в бъдещето – цел, която най-често е тясно свързана с една или повече от ключовите им ценности.

2. Контрол

Контролът е вторият елемент на психическата издържливост на стрес.

Когато говорим за контрол, обикновено има две категории хора. Хората от първата категория смятат, че нещо извън тях (хора, фактори, обстоятелства) контролира съдбата им. Хората от втората категория вярват, че сами контролират съдбата си.

Тези две крайности в мненията са известни в психологията като локус на контрол, който респективно може да е външен или вътрешен. Установено е, че хората с вътрешен локус на контрол са по-устойчиви на стрес и като цяло са по-уверени, по-решителни и по-мотивирани.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

Хората с вътрешен контрол приемат, че има много обстоятелства, които са извън техния контрол, но вместо да се депресират или стресират от това, в ежедневието си се фокусират върху своя собствен кръг на компетентност и кръг на влияние, т.е. мислят и работят основно върху нещата, които зависят от самите тях.

3. Предизвикателство

Предизвикателството е третият елемент на психическата издържливост на стрес.

Хората, които в трудна ситуация съумяват да пренастроят мисленето си и гледат на несгодите като на предизвикателства, а не като на проблеми или заплахи, обикновено са с по-висока психическа устойчивост на стрес.

Да се гледа на една проблемна ситуация като на предизвикателство означава да се търсят положителните неща в нея, например потенциалните възможности за научаване на нещо ново, шансовете за каляване на характера или изграждане на полезни навици.

Хората с подобна нагласа подхождат философски на трудностите в живота и дори понякога умеят да им се наслаждават. Те стоически приемат, че в живота непрекъснато се случват промени – и добри, и лоши, и се опитват да гледат на собствените си проблеми и допускани грешки като на възможности за израстване, справяне със слабостите и непрекъснато усъвършенстване.

На свой ред хората, които гледат на проблемните ситуации основно като на заплахи, най-често се парализират от страх и действат прекалено пасивно, което не спомага за разрешаване на проблемите и само по себе си е източник на допълнителен стрес.

Приложение на Модела 3C

Моделът 3C за психическа издържливост на стрес на Кобаса може да се използва във времена на промени или трудности, както на работното място, така и в личния живот.

Ето какво можеш да направиш:

  • Открий своята страст. Това може да е значима цел, която да те стимулира и да повдига енергията ти, свързана с работа, семейство, приятели, хоби или някаква дейност в полза на обществото… В идеалния случай, страстта следва да е нещо отвъд делничните или битови отношения – нещо, което да те мотивира силно в дългосрочен план и което да правиш с огромно удоволствие.
  • Фокусирай се върху нещата, които зависят от теб. Това биха могли да са области като твоето здраве, професионално развитие, взаимоотношения с най-важните за теб хора и др. Действай проактивно в своя кръг на влияние и се опитвай да не се влияеш прекомерно от негативните външни фактори и обстоятелства. Това, освен всичко друго, ще те успокои в сложна ситуация.
  • Развий мислене “всяко зло за добро”. Подобно отношение към проблемите ще те зареди с оптимизъм и вяра, че може да се извлече нещо полезно от всяка неприятна ситуация. Освен това, с подобно отношение ти ще даваш положителен личен пример на околните, което може да е особено важно, ако си мениджър, например.
Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Трите характеристики на модела 3C за психическа издържливост на стрес са:

  1. Ангажираност;
  2. Контрол;
  3. Предизвикателство.

Простото знание за тези три елемента няма да увеличат психическата ти устойчивост на стрес. Изискват се сериозни усилия на волята, за да се преформулира една промяна от заплаха към възможност в човешкото съзнание.

И все пак, това е напълно възможно. С желание и практика, всеки може да си изгради по-добра защита срещу стреса, което на свой ред ще му донесе по-добро физическо здраве и благополучие.

Прочети повече: 4 вида стрес на Албрехт.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия