• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Стратегическо управление
Стратегическо управление

Модел STAR за организационен дизайн на Галбрейт

Обновена на 30.11.2021 от Тодор Христов

Модел STAR за организационен дизайн на Галбрейт

Много организации започват своя живот, без да са обмислени и проектирани достатъчно внимателно, след което изпитват много сериозни затруднения.

Ако ти предстои да създадеш нова организация, как точно да разбереш дали си се облегнал на солидни основи? Кои са елементите на организационния дизайн, на които трябва да обърнеш най-голямо внимание?

Известен е модел STAR за организационен дизайн, който разкрива петте главни елемента на всяка организация. Моделът дава указания на мениджърите как да действат, когато полагат основите на организацията, така че да разчитат на благоприятно бъдещо поведение на служителите.

Проблеми с управлението на хора?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на хора
  • Онлайн курс по управление на хора
  • Е-книга по управление на хора

Модел STAR за организационен дизайн

Моделът STAR за организационен дизайн е създаден през 1973 г. от Джей Галбрейт – преподавател и консултант по стратегическо управление от САЩ.

Моделът е наречен STAR (“звезда”, на английски език), тъй като се състои от пет фундаментални елемента на организацията. Те се свързват помежду си и взаимодействат един с друг.

Петте фундаментални елемента на всяка организация според модела STAR са:

  1. Стратегия – определя посоката на развитие на организацията;
  2. Структура – определя мястото на властта за вземане на решения в организацията;
  3. Процеси – определя потоците от информация в организацията;
  4. Награди – определя мотивацията на хората, а оттам и постигането на целите на организацията;
  5. Хора – определя политиките за управление на човешките ресурси, които на свой ред влияят на компетентността и ангажираността на служителите.

Петте елемента на модела STAR на Галбрейт са показани на диаграмата по-долу:

Модел STAR за организационен дизайн на Галбрейт
Модел STAR за организационен дизайн на Галбрейт

В средата на модела, точно между петте фундаментални елемента, е самата организация. Там тя със своята гравитация държи петте елемемента заедно. Петте елемента са контролирани от мениджърите и чрез тях те влияят на поведението на служителите.

Други подобни инструменти за организационен дизайн са например Модел 7S на Маккинзи и Канава на бизнес модел.

Да разгледаме по-подробно петте фундаментални елемента на организационния дизайн.

1. Стратегия

Стратегията е първият фундаментален елемент на организационния дизайн според модела STAR.

Стратегията задава посоката на развитие на организацията и е нейната специална формула за успех. Тя се предопределя от мисията, визията, ценностите и ключовите дългосрочни цели на организацията. Стратегията често се базира на уникалните конкурентни предимства, които организацията има.

В зависимост от всичко това, организацията може да направи избор измежду една от трите основни конкурентни стратегии, с цел да се открои от конкурентите си. Организацията може също така да избере да следва една от двете бизнес стратегии за опростяване, в стремежа си да постигне сериозни икономии от мащаба, а оттам и още по-големи конкурентни предимства.

Изборът на подходяща стратегия е първата важна стъпка за организационен дизайн. Всяка стратегия има своите плюсове и минуси, с което влияе на всички останали елементи от модела STAR.

2. Структура

Структурата е вторият фундаментален елемент на организационния дизайн според модела STAR.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

Структурата определя мястото на властта за вземане на решения в организацията. Структурата следва стратегията и може да приеме най-разнообразни форми. Мениджърите обикновено следва да направят избор измежду пет популярни организационни структури.

Изборът на структура определя степента на централизация или децентрализация в организацията, диапазон и равнища на управление, основните отдели и длъжности, стила на комуникация между тях и др.

3. Процеси

Процесите са третият фундаментален елемент на организационния дизайн според модела STAR.

Процесите определят потоците на информация в организацията, като тук става дума най-вече за потоци с информация, обменяна между мениджъри. Подобни потоци обикновено текат хоризонтално или вертикално по структурата на организацията.

Хоризонталните процеси се създават, за да бъдат осъществявани между различните отдели. Известни са още и като “латерални” процеси. Подобни процеси са от критично значение за правилното функциониране на организацията и следва да спазват правила за ефективна комуникация.

Вертикалните процеси са свързани с разпределението на ресурси в организацията – пари, хора, материални активи. Те са свързани с планиране и бюджетиране и също следва да бъдат внимателно обмислени, отчитайки избраната стратегия.

4. Награди

Процесите са четвъртият фундаментален елемент на организационния дизайн според модела STAR.

Наградите, стига да са адекватни, гарантират, че хората ще са с висока мотивация и съпричастие към целите на организацията. Следва да има подходяща система за възнаграждения, която да стимулира служителите към подходящо работно поведение, а оттам да помага на организацията да постига целите си. Системата за награди следва да се прилага по всички нива на организационната структура.

Добрата система за възнаграждение обикновено се базира на добра система за оценка. Тя регламентира критериите, по които ще се възнаграждава, които следва да са съобразени с мисията, визията, ценностите и целите на организацията.

5. Хора

Хората са петият фундаментален елемент на организационния дизайн според модела STAR.

Тук се има предвид какви са политиките за управление на човешките ресурси, които на свой ред влияят на компетентността и ангажираността на служителите. При организационния дизайн следва да се определи как и какви хора ще се набират и подбират, как ще се обучават и развиват, как ще се повишават и др.

Крайната цел на политиките за управление на човешките ресурси е да обезпечат подходящи хора с нужните знания, умения и отношение към работата, така че да са в състояние да постигат високи резултати и да осъществяват целите на организацията.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Модел STAR на Галбрейт предлага на вниманието на мениджърите пет ключови, фундаментални елемента, които трябва да се имат предвид при създаването (дизайна) на нова организация:

  1. Стратегия;
  2. Структура;
  3. Процеси;
  4. Награди;
  5. Хора.

Прави впечатление, че всичко в модела STAR започва с елемента “Стратегия”. Той в огромна степен предопределя останалите елементи.

Следователно може да се направи извод, че различните стратегии водят до различни организации, със спефицични структури, процеси, системи за възнаграждение и политики за управление на човешките ресурси.

Прочети повече: Модел за организационен растеж на Грейнър.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия