• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Е-курсове
  • Е-книги
  • За нас
  • Бюлетин
Начало / Маркетинг
Маркетинг

Модел STP за маркетинг

Обновена на 07.05.2023 от Тодор Христов

Модел STP за маркетинг

Как да се създаде ефективна маркетинг стратегия, която да носи резултати?

В маркетинга е популярен т.нар. “Модел STP”, който обединява в едно три процеса – сегментиране, таргетиране и позициониране на пазара. Той помага на компаниите да се фокусират към своите клиенти, за да планират и провеждат успешно маркетингови стратегии.

Да разгледаме този модел.

✅ Ръководство за успешни B2B продажби
Овладей работеща система за ефективни B2B продажби.

Модел STP за маркетинг

Моделът STP за маркетинг се състои от три стъпки, които помагат на компанията да анализира своя пазар и да избере как да нейните стоки и услуги да достигнат до потребителите.

Трите стъпки от модела STP са:

  1. Сегментиране (S) – целият пазар се разделя на сегменти от потребители въз основа на споделени характеристики.
  2. Таргетиране (T) – прави се избор на целеви пазари измежду всички възможни пазарни сегменти.
  3. Позициониране (P) – решава се как точно продуктът или брандът да заеме място в съзнанието на потребителите и да се отличи от конкуренцията.

Стара истина в маркетинга е, че една компания не може да бъде всичко за всички.

Вместо да се заблуждава, че това е възможно, по-добре е компанията да открои определени пазарни сегменти, след което да избере най-перспективните от тях, да се отличи в съзнанието на потребителите от тези сегменти и да се фокусира в продажбите именно на тях.

Моделът STP за маркетинг е представен на диаграмата по-долу:

Модел STP за маркетинг
Модел STP за маркетинг

Нека разгледаме по-подробно всяка от стъпките в модела STP за маркетинг.

1. Сегментиране

Сегментирането на пазара е първата стъпка от модела STP за маркетинг.

Сегментиране на пазара е маркетингова техника, с която един пазар от съществуващи и потенциални клиенти се разделя на подгрупи (сегменти) от потребители въз основа на някакъв вид споделени характеристики.

Целта на сегментирането е да се дефинират характерни потребителски групи, членовете на всяка от които споделят общи потребности (нужди, желания) и приоритети.

Известни са четири основни вида сегментиране на пазара:

  1. Демографско сегментиране;
  2. Географско сегментиране;
  3. Психографско сегментиране;
  4. Поведенческо сегментиране.

Прочети повече в статията “Сегментиране на пазара”.

📧 Безплатен бюлетин

Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

2. Таргетиране

Таргетирането на пазара е втората стъпка от модела STP за маркетинг.

Таргетиране на пазара е маркетингова техника, с която се прави избор на целеви пазари измежду всички възможни пазарни сегменти.

Целта на таргетирането е да се определи целеви пазар, който на свой ред обхваща една или повече групи с потребители, чиито потребности организацията желае да задоволява. Веднъж, когато една компания стори това, тя може да се концентрира върху своя целеви пазар и да приложи спрямо него специфична маркетингова стратегия с определен маркетинг микс.

Таргетирането на пазара включва две стъпки:

  1. Оценка на пазарните сегменти;
  2. Избор на подходящи пазарни сегменти.

Научи повече от статията “Таргетиране на пазара”.

3. Позициониране

Позиционирането на пазара е третата стъпка от модела STP за маркетинг.

Позициониране на пазара е маркетингова техника, с която един продукт или бранд заема определено място в съзнанието на клиентите, като по този начин той се отличава от продуктите и марките на конкуренцията.

Позиционирането на пазара изисква фокус и отдаденост към конкретна ниша, идея или целеви пазар. Която и да е маркетингова стратегия трудно би проработила, ако продуктът или марката се опитва да бъде всичко за всички.

Следователно, позиционирането в маркетинга е преди всичко стратегически процес, който включва създаване на идентичност/имидж на продукта или марката в съзнанието на потребителите от целевия пазар. В рамките на този процес продуктът или марката се диференцират ясно спрямо конкуренцията, както и се определя конкретна пазарна ниша, която да бъде запълнена.

Позиционирането на пазара включва следните стъпки:

  1. Определяне на текущата позиция на пазара;
  2. Анализ на конкуренцията;
  3. Разработване на уникално позициониране на пазара.

Научи повече от статията “Позициониране на пазара”.

🍀 Учи, прилагай, успявай! Премини онлайн курс по B2B продажби или фирмено обучение по B2B продажби и научи как уверено и професионално да печелиш нови клиенти.

Плюсове и минуси на модела STP

Моделът за маркетинг STP има безспорни плюсове, но така също и някои минуси.

Плюсове на модела STP:

  • Увеличават се продажбите, чрез определяне на ясен целеви пазар и позициониране на продуктите директно към избраните пазарни сегменти.
  • Откриват се незаети пазарни ниши.
  • Оптимизират се разходите за реклама, тъй като не се прахосват напразно средства за комуникация към целия (и твърде общ) пазар.
  • Малките компании, за които е невъзможно да се конкурират с доминиращите пазарни играчи, получават възможност да открият подходящи пазарни ниши и в тях да търсят своя успех.

Минуси на модела STP:

  • Необходимо е да се разработят различни маркетинг миксове, съообразно сегментирането, таргетирането и позиционирането, което е извършено.
  • Разходите могат да се увеличат – за разработване на различни продукти за различните пазарни сегменти, за различни рекламни кампании, за различни дистрибуторски канали и т.н.

В резюме

Моделът за маркетинг STP помага на компаниите да открият най-атрактивните възможности за пазарен успех.

Моделът STP се състои от три стъпки:

  1. Сегментиране;
  2. Таргетиране;
  3. Позициониране.

Една компания не може да бъде всичко за всички. Именно в тази връзка моделът STP е особено полезен, тъй като дава на специалистите по маркетинг ясна рамка за разработване на фокусирана, а не обща, маркетингова стратегия.

Прочети повече: Модел AIDA за маркетинг и продажби.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 2100+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Контакти
Политика за авторските права
Политика за бисквитките

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД. Благодарим ти, че ни четеш!

Всички права запазени © 2025 Нова Визия