• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Управление на екипи
Управление на екипи

Модел за групово развитие на Уилан

Обновена на 17.06.2022 от Тодор Христов

Модел за групово развитие на Уилан

Обикновено групите или екипите от хора са динамични формирования, които рядко са ефективни от самото начало и достигат до своята зрялост постепенно, чрез възходящо развитие.

Известен е т.нар. “Модел за групово развитие на Уилан”, който прави връзка между времето, което хората в групата прекарват заедно в работа и характерните им модели на поведение.

Да разгледаме този модел.

Проблеми с управлението на екипи?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на екипи
  • Онлайн курс по управление на екипи
  • Е-книга по управление на екипи

Модел за групово развитие на Уилан

Моделът за групово развитие, известен още като “Интегриран модел за групово развитие”, е създаден от Сюзън Уилан – професор по психологически изследвания от САЩ, която го публикува за първи път в своята книга “Creating Effective Teams” през 1999 г.

Главната теза на модела на Уилан е, че групите достигат зрелост просто като работят заедно. След като проучва работата на над 700 екипа, Уилан надгражда модела за групово развитие на Тъкман и твърди, че съществува сериозна връзка между времето, което една група прекарва заедно и поведението на членовете на групата.

Моделът за групово развитие на Уилан включва четири етапа:

  1. Ранно детство;
  2. Юношество;
  3. Пълнолетие;
  4. Зрелост.

Четирите етапа в модела на Уилан са взаимствани от етапите на човешкото развитие. Всеки от тях се характеризира със специфично поведение на членовете на групата, и всеки следващ етап възниква благодарение на времето, което хората в групата са прекарали заедно.

Да разгледаме по-подробно тези етапи.

1. Ранно детство

Ранното детство е първият етап от модела за групово развитие на Уилан.

В този етап членовете на групата са силно зависими от насоките и подкрепата на лидера, така както малките деца са зависими от своите родители. Подчинението на хората е на високо ниво, както е силен и страхът им от отхвърляне.

В етапа на ранно детство членовете на групата нерядко извършват т.нар. “псевдо-работа”, която се изразява в комуникация по въпроси и участие в дейности, които не са свързани с постигането на общата екипна цел.

2. Юношество

Юношеството е вторият етап от модела за групово развитие на Уилан.

В този етап членовете на групата започват да оспорват авторитета на лидера, така както юношите и девойките оспорват авторитета на своите родители. В този етап възникват конфликти, свързани с ценности и разногласия.

В етапа на юношество в групата се пораждат спорове, конфликти, критика на чуждите мнения. Формират се клики – подгрупи и коалиции. Групата се опитва да си създаде споразумяни общи цели, норми и оперативни процедури за работа, с които да продължи напред.

3. Пълнолетие

Пълнолетието е третият етап от модела за групово развитие на Уилан.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

В този етап хората в групата започват да работят като екип. Всеки от членовете на екипа изпълнява определени екипни роли, с които допринася за екипната ефективност и постигане на поставените цели.

По време на пълнолетието на групата в нея възниква ясно определена структура с разпределение на правомощия, отговорности и процедури, които да се следват. Комуникацията между членовете става по-конструктивна и прагматична, ориентирана главно към задачата. Взаимоотношенията между хората се стабилизират и работната атмосфера е позитивна.

4. Зрелост

Зрелостта е четвъртият етап за групово развитие на Уилан.

В този етап изпълнението на работата достига високо ниво и започват да се регистрират първите високи резултати и постижения. Това е така, тъй като хората в групата са изцяло наясно с целите и ролите в групата и фокусират енергията към най-продуктивните въпроси.

В този етап последното нещо, от което се нуждае екипът, е микромениджмънт. Вместо това, той има нужда от пространство и автономия, подкрепа и признаване на постиженията.

10 фактора на екипната ефективност

Сюзън Уилан счита, че без значение от това на кой етап от своето развитие се намира един екип, неговите членове следва да осъзнават ролята на десет фактора на екипната ефективност и да следят на какво ниво се проявяват те в групата им.

Тези десет фактора са:

  1. Определяне на цели;
  2. Разпределяне на роли в екипа;
  3. Взаимна зависимост;
  4. Лидерство;
  5. Комуникация и обратна връзка;
  6. Вземане на решения и планиране;
  7. Изпълнение и оценка на работата;
  8. Норми и индивидуални различия;
  9. Екипна структура;
  10. Сътрудничество и управление на конфликтите.

С течение на времето и развитието на групата, всеки от тези десет фактора на екипната ефективност се подобрява. Необходимо е те да се отчитат още в ранните етапи на екипно развитие, тъй като така могат да се вземат своевременни мерки за справяне с конкретни проблеми в екипната работа.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Моделът за групово развитие на Уилан разглежда работата в група или екип като поетапно развитие с течение на времето, което е сходно с развитието на човешкия организъм.

Моделът за групово развитие на Уилан включва четири етапа:

  1. Ранно детство;
  2. Юношество;
  3. Пълнолетие;
  4. Зрелост.

Главната теза на модела на Уилан е, че групите достигат зрелост като работят заедно с течение на времето.

Прочети повече: Четирите вида групи и кривата в изпълнението на екипа.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия