Ученето е навсякъде около нас – в училище, в университета, на работното място, у дома…
Много често, в процеса на учене са въвлечени две страни – обучаващ и обучаван(и). Ролята на обучаващия (учител, треньор, мениджър) е от ключово значение, тъй като ефективността на учене зависи в силна степен от уменията му за привличане на интерес към темата, представяне на информация, подаване на обратна връзка към аудиторията и т.н.
Известен е т.нар. “Модел за учене на Гане”, който дава в ръцете на обучаващите система от девет стъпки за провеждане на обучителни занятия. Нека го разгледаме.
✅ Ръководство по управление на времето
Модел за учене на Гане
Моделът за учене, известен като “Деветте нива на ученето” или “Деветте условия за учене”, е разработен от американския психолог Робърт Гане (1916-2002).
През 1965 г. Гане публикува книгата “The Conditions of Learning”, в която формулира кои са менталните условия, необходими за ефективно учене. В книгата си Гане описва процес от девет стъпки (нива), който може да се прилага при всякакви видове учене.
Деветте нива на учене по модела на Гане са:
- Привличане на внимание;
- Формулиране на цели на обучението;
- Припомняне на вече придобити знания и умения по темата на обучението;
- Представяне на нова информация;
- Направляване на учебния процес;
- Организиране на самостоятелна практика;
- Даване на обратна връзка;
- Оценка на усвоените знания и умения;
- Подпомагане на задържането и трансфера на знания и умения.
Деветте нива на учене по модела на Гане са готов чеклист от стъпки, към които следва да се придържа обучаващият. Всяка стъпка очертава подходящата комуникация между него и обучаваните, която да подпомага процеса на учене.
С всяка нова стъпка, обучаващите се повишават ангажираността си по отношение на темата, по която учат, както и задържат (запомнят и разбират) по-трайно информацията.
Да разгледаме по-подробно деветте нива на учене по модела на Гане.
1. Привличане на внимание
Първата стъпка от модела за учене на Гане е свързана с привличане на вниманието на обучаващите се.
Обучаващият може да привлече вниманието на обучаващите се по различни начини, например чрез повишаване на гласа, жестикулиране с ръце, прожектиране на кратко въвеждащо видео по темата на обучението и др.
Ако вниманието на обучаващите се не е привлечено достатъчно, те няма да слушат и гледат достатъчно ангажирано още от първите минути.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Формулиране на цели на обучението
Втората стъпка от модела за учене на Гане е свързана с формулиране на цели на обучението.
Формулирането на цели е свързано със създаване на очаквания в обучаващите се относно това, което предстои. Добре е те да знаят какви точно знания и/или умения ще се усвояват и защо изобщо се налага да се прави това.
Обучаващият следва да разясни на аудиторията какво ще знае тя в края на учебната сесия. След това, обучаващият се трябва да обясни и как това познание ще бъде от полза за хората и какви са рисковете за тях, ако не усвоят нужните знания и умения.
Ако обучението се провежда в рамките на някаква организация, следва да се разясни и как то ще е от полза за самата нея, чрез количествени или качествени измерители.
3. Припомняне на вече придобити знания и умения по темата на обучението
Третата стъпка от модела за учене на Гане е свързана с припомняне на вече придобити знания и умения по темата на обучението.
Тази стъпка е полезна, тъй като е напълно възможно обучаващите се вече да притежават известна компетентност по темата на обучението. Когато им предстои да усвояват нови знания и умения, е от полза те да се свържат с текущата им компетентност.
Обучаващият трябва да направи преглед на актуалните знания и умения на обучаващите се и да ги свърже с новата тема. Той може също да попита участниците в обучението дали имат някакъв досегашен опит относно темата на обучение, или дали някога са се сблъсквали с проблеми, които новото обучение ще се опита да разреши.
Връзката между вече придобити знания, умения и опит с темата на предстоящото обучение увеличава ангажираността и вътрешната мотивация на участниците, тъй като те разбират, че им предстои да работят по позната или актуална тема.
✅ Обучение по управление на времето
4. Представяне на нова информация
Четвъртата стъпка от модела за учене на Гане е свързана с представянето на новата информация.
Тази стъпка следва да се осъществи по ефективен начин. Информацията следва да е добре структурирана, ясна, конкретна, представена по достоверен и ангажиращ начин. Научи повече за убедителната презентация в статията “Трите метода за убеждаване на Аристотел”.
Могат да се използват разнообразни методи за презентиране – устно, чрез текст, с визуални средства (снимки, видео). По този начин ще се отговори по-гъвкаво на специфичния стил на учене на всеки отделен обучаващ се.
5. Направляване на учебния процес
Петата стъпка от модела за учене на Гане е свързана с направляване на учебния процес.
Тази стъпка изисква от обучаващия да подпомогне процеса по разбиране и запомняне на информацията чрез представяне на допълнителни примери, казуси, графики, истории…
6. Организиране на самостоятелна практика
Шестата стъпка от модела за учене на Гане е свързана с организиране на самостоятелна практика.
На това ниво от процеса на учене обучаващият следва да насочи участниците в обучението да изпробват и демонстрират своите познания, натрупани до този момент. Това е изключително важно, в противен случай знанията могат да останат само на теоретично ниво, т.е. прекалено абстрактни.
Може да се поставят упражнения и задачи за самостоятелно решаване, с ясни инструкции и различна степен на трудност. Може да се използват различни ролеви игри, които поставят участниците в обучението в реална ситуация. Всичко това е в унисон с модела 70:20:10 за учене и развитие, съгласно който ученето следва да е най-вече чрез практика – работа по предизвикателни задачи.
7. Даване на обратна връзка
Седмата стъпка от модела за учене на Гане е свързана с даване на обратна връзка.
В тази стъпка обучаващият казва на участниците в обучението как се справят, особено с оглед на самостоятелната им практика до този момент.
Обратната връзка е много полезна, тъй като с нейна помощ се затвърждават добрите моменти на участниците в обучението, както и се очертават определени области, в които те изпитват затруднения и на които следва да обърнат внимание.
Научи повече от статията “Седемте елемента на ефективната обратна връзка”.
8. Оценка на усвоените знания и умения
Осмата стъпка от модела за учене на Гане е свързана с оценка на усвоените знания и умения.
Участниците в обучението трябва да преминат през някаква формална процедура за оценяване на знанията и уменията си. Това може да е тест, кратък въпросник, написване на кратко есе или някакъв друг инструмент за оценка, с който да демонстрират как са усвоили информацията. Подобен тест следва да се премине самостоятелно, без подкрепа или помощ от обучаващия.
Крайният резултат следва да е под формата на конкретна оценка, която да е атестат доколко ефективно са усвоени знанията и уменията до този момент.
9. Подпомагане на задържането и трансфера на знания и умения
Деветата стъпка от модела за учене на Гане е свързана с подпомагане на задържането и трансфера на знания и умения.
По време на тази стъпка участниците в обучението демонстрират знанията и уменията, които са усвоили, като ги трансферират в нови области, в които до този момент не са ги използвали.
Обучаващият следва да проследи какво се случва след обучението и да е сигурен, че участниците получават регулярни възможности да прилагат наученото в практиката, чрез регулярни повторения, които улесняват задържането и трансфера на познание.
Когато хората повишат компетентността си, следва да им се предложат нови ситуации, в които да приложат и усъвършенстват уменията си.
Повече за това прочети в статията “Модел за придобиване на умения на Драйфус”.
В резюме
Моделът за учене на Гане описва процес от девет стъпки (нива) за учене:
- Привличане на внимание;
- Формулиране на цели на обучението;
- Припомняне на вече придобити знания и умения по темата на обучението;
- Представяне на нова информация;
- Направляване на учебния процес;
- Организиране на самостоятелна практика;
- Даване на обратна връзка;
- Оценка на усвоените знания и умения;
- Подпомагане на задържането и трансфера на знания и умения.
Всяко ниво от модела на Гане е проектирано така, че да помага на хората, които се обучават, да разберат и запомнят по-ефективно информацията. Всяка стъпка очертава подходящата комуникация между обучаващ и обучавани, която да подпомага процеса на учене.
Прочети повече: Пирамида на ученето.