Всяка организация следва да планира стратегически и да има яснота за това какво и как желае да постигне.
За целта е полезно да се използва техниката на т.нар. “MOST анализ”. Този анализ позлволява да се направи едновременен обзор на всички най-важни стратегически елементи на организацията и да се набележат практически стъпки за изпълнение в непосредствено бъдеще.
Нека разгледаме по-подробно какво представлява MOST анализът.
MOST анализ
Името “MOST анализ” произхожда от първите букви на четири ключови елемента от стратегическото управление на всяка организация:
- Мисия (Mission);
- Цели (Objectives);
- Стратегия (Strategy);
- Тактики (Tactics).
През 1999 г. бизнес консултантът Ракеш Сонди, в своята книга “Total Strategy”, формулира пет елемента за стратегически анализ, като добавя на първо място елементът “Визия” (Vision), който предхожда всички останали. Поради това на много места MOST анализът може да се срещне и като VMOST анализ.
Като първа стъпка, MOST анализът започва с изясняване на мисията на организацията.
Когато организацията има ясно дефинирана мисия, тя следва да набележи една или повече цели, към които да се стреми, за да осъществи мисията си.
Тези цели могат да се постигнат с помощта на съответна стратегия. Тя на свой ред е осъществима чрез използването на различни тактики.
Да видим по-конкретно какво представляват четирите елемента на MOST анализът.
1. Мисия (М)
Мисията на организацията е смисълът, поради която тя съществува и нейните най-фундаментални цели.
Една добре формулирана мисия помага на всички в организацията да осъзнаят защо тя съществува, защо изобщо е била създадена. За служителите, а така също и за мениджърите, клиентите и всички останали ключови играчи, е важно да се чувстват в хармония с мисията на организацията.
За тази цел е полезно всяка организация да има т.нар. “изявление за мисия” – писмено описание защо тя съществува като бизнес или дейност. Изявлението за мисия трябва да бъде кратко, ясно и мощно послание, насочено както към членовете на организацията, така и към хората извън нея.
Запознай се с модела на Кембъл за определяне на мисия.
2. Цели (O)
Целите на организацията са желаните крайни резултати, с помощта на които може да се измери успеха й, както и дали организацията постига мисията си.
Всяка организация следва да определи една или повече основни цели – важни, смислени, стойностни приоритети, които тя желае да постигне. Някои организации разчитат особено силно на управление чрез цели, за да се развиват и процъфтяват.
За да е полезна една цел, тя следва да е формулирана по правилото SMART – да е специфична, измерима, приета от всички, реалистична и обвързана с краен срок за постигането й.
Научи повече за дългосрочните цели в статията “Големи, космати, дръзки цели”.
3. Стратегия (S)
Стратегията прави връзка с мисията и целите на организацията и служи като средносрочен или дългосрочен наръчник за действие за постигане на целите.
Стратегията на всяка организация следва да е изградена на силните й конкурентни страни. В зависимост от тях, организацията може да направи избор измежду една от три основни конкурентни стратегии, за да се откроява по-добре от конкуренцията.
Също така, организацията може да избере да следва някоя от двете стратегии за опростяване, в стремежа си да постигне сериозна икономия от мащаба, а оттам и още по-големи конкурентни предимства.
4. Тактики (T)
Тактиките са краткосрочни дейности, които се извършват от организацията за осъществяване на нейната стратегия, респективно за постигане на целите и мисията.
Тактиките са методи и техники, най-често прости процеси, свързани с конкретни области от функционирането на организацията. Една организация може да използва различни тактики за привличане на талантливи служители, иновации, маркетинг, продажби и т.н.
В резюме
MOST анализът е полезен инструмент, който показва как следва да се разсъждава, когато се планира стратегически.
MOST анализът подчертава тясната връзка между четирите ключови елемента – мисия, цели, стратегия и тактики. Всеки елемент от анализа е основа за следващия и всеки следващ надгражда предишния.
Ако организацията съумее да направи прост и логичен MOST анализ, тя най-вероятно ще е по-ефективна и успешна в своите начинания.
Прочети повече: Модел STAR за организационен дизайн на Галбрейт.